Bitva kontinentů bude v Ostravě!

Bitva kontinentů bude v Ostravě!
Aktuality
úterý 18. listopadu 2014
Rada světové atletické asociace dnes rozhodovala o pořadatelích velkých akcí, mimo jiné o Kontinentálním poháru 2018, kde hlasující dali přednost Ostravě před Bydhoští. Rok poté se na mistrovství světa sjedou atleti do Dauhá, které uspělo z tria uchazečů.

Duel blízkých kandidátů (jak jsme o něm psali zde) vyzněl pro moravskoslezskou metropoli. Po šampionátech do 17 a 22 let přivítá místo konání každoroční Zlaté tretry také Kontinentální pohár v roce 2018. Ostrava se primárně mohla opřít o garance od vlády, kraje i samotného města. „Bez toho bychom se o pohár vůbec nemohli ucházet,“ potvrzuje šéf kandidatury a také předseda ČAS Libor Varhaník.

Co rozhodlo v myslích 27 hlasujících členů rady IAAF, nelze s jistotou určit, český tým ani nemohl vidět závěrečnou prezentaci polského soupeře. Podle mě naše vize, připravenost a motivovanost. To jsou určitě atributy, bez kterých by to nešlo,“ myslí si Varhaník. „Přijeli jsme sem v docela silné sestavě,“ upozorňuje, „což také hraje roli. Navíc se Český atletický svaz dlouhodobě profiluje nejen dobrými výsledky a skvělými atlety, ale máme za sebou už pomalu kontinuální řadu úspěšných pořádání – v roce 2007 MS do 17 let , v roce 2011 ME do 23 let, nyní nás čeká HME v Praze a završíme v roce 2018 Kontinentálním pohárem.“

„Rozhodli jsme se investovat do stadionu, který bude úžasný, až bude příští rok postavený. Pomohli atleti, kteří do Ostravy jezdí na Zlatou tretru a vyjadřovali nám svoji podporu. Máme také tým, který má zkušenosti,“ vypočítává Varhaník silné stránky kandidatury. Český adept také chtěl přinést něco nového. Přišli jsme s pár novými věcmi, jak soutěž oživit. Třeba trofejí, která zatím chybí, vznikne tak putovní pohár ze skla,“ přibližuje.

Úspěch pochopitelně potěšil i šéfe delegace, ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka. „Jsem velice rád, že se nám podařilo získat pořadatelství,“ uvedl zástupce vlády. „Je to úspěch nejen pro českou atletiku, ale pro Českou republiku jako takovou. Stáváme se centrem světového a evropského sportu, příští rok je toho důkazem – pořádáme například MS v hokeji, HME v atletice, MS v cyklokrosu, ME do 21 let ve fotbale. Získání Kontinentálního poháru 2018 svědčí o tom, že Češi umí bojovat o pořadatelství významných sportovních akcí na vysoké úrovni,“ říká Chládek. „Jsem rád také jako člen vlády, protože takovéto významné sportovní akce zvyšují prestiž naší země v zahraničí a jsou důležité pro cestovní ruch i pro investory,“ dodává ministr.

Atletický svět za pět let do Dauhá

„Byl jsem asi nejuvolněnější ze všech, protože jsem všem kandidátům věřil,“ nechal se slyšet prezident IAAF Lamine Diack krátce poté, kdy už bylo jasné, kdo uspěl. Ropná velmoc Katar pořádala před osmi lety asijské hry a má také přiděleno fotbalové mistrovství světa pro rok 2022. Atletika zatím dala prostřednictvím světové asociace důvěru pro halový šampionát v Dauhá před čtyřmi lety. Pro globální svátek pod otevřeným nebem pak uspěli katarští šejkové s kandidaturou dnes při druhém pokusu. Navrch měl bohatý stát z Arabského poloostrova již v první fázi volby Radou IAAF, od jejích členů dostalo Dauhá dvanáct hlasů proti devíti pro Eugene, vyřazena byla Barcelona se šesti hlasy. V druhém kole se hlasy pro katalánskou metropoli rozdělily mezi oběma zbývajícími kandidáty a z vítězství se tak radovalo Dauhá v poměru 15 : 12.

 „Je to poprvé, co se mistrovství světa dostává do této části světa a je to důkaz, že se atletika, matka sportu, globalizuje,“ uvedl šejk Saoud bin Abdulrahman al-Thani. Generální tajemník katarského olympijského výboru dále děkoval nejen IAAF za důvěru, ale také svému týmu za tvrdou práci a neopomněl ocenit i soupeře. „Byla to těžká konkurence a i my jsme už zažili, že jsme nebyli vybráni,“ připomněl al-Thani právě zkušenost z minulé kandidatury, při níž Dauhá podlehlo Londýnu, hostiteli MS přespříštího MS 2017.

„Věděl jsem, že to bude vyrovnané,“ komentoval volbu Libor Varhaník. „Neznám pochopitelně dokumenty kandidátů, ale prezentace Dauhá byla nejzajímavější. Dali do toho opravdu všechno a vyšlo jim to. Mně jako Evropana by z důvodu aklimatizace potěšila více Barcelona, ale musím respektovat to, jak to je,“ dodal předseda ČAS.

Obecně vzato vyvolávají otazníky především klimatické podmínky v této části světa, a tak je velmi podstatným faktorem termín. Hned po volbě museli katarští pořadatelé odpovídat na otázku, kdy se šampionát se uskuteční: na přelomu září a října, s čímž je IAAF srozuměno. Větší problém řeší fotbalisté, kde dokonce byly tlaky mistrovství odebrat. To zdá se nehrozí, ale zda bude MS v listopadu a prosinci, nebo až lednu a únoru, se ještě neví. Ale může to postihnout i atletiku v případě, že FIFA s Katarem sáhnou po druhé možnosti - ovlivnilo by to totiž halovou atletickou sezónu 2023.

Michal Procházka, foto: A. Gräf

Fotogalerie