Maratonské „majory“ vstoupily do nové éry
Již loni v říjnu se stala titulárním partnerem majorů globální zdravotnická společnost Abbott, jejíž název je rovněž vtělen i do oficiálního názvu prestižního maratonského seriálu „Abbott World Marathon Majors“ (AWMM). Faktické změny přišly před tímto víkendem: mění se formát, a také byl posílen antidopingový program.
„Do roka a do dne“, tak by se dal parafrázovat nový systém hodnocení seriálu. Na první pohled zůstává v platnosti dvouletý kalendářní cyklus maratonů, na ten druhý jde o zásadní změnu. AWMM se bude hodnotit vždy od jednoho maratonu ke stejnému za rok. Sezónu 2015 až 2016 tak otevírá i zavírá tokijský maraton, následující „ročník“ 2016-17 pak zase poběží od Bostonu k Bostonu.
Ve spolupráci s IAAF pak AWMM vytvoří přehled běžců způsobilých pro zisk titulu šampiona seriálu, kteří podstoupí dodatečné mimosoutěžní testy na zakázané látky. Pomoci vyhnout se situaci z loňského podzimu, kdy musely „majory“ odložit předávání ocenění kvůli předpokládané vítězce, ale z dopingu podezřelé Ritě Jeptoové, má i další krok: Půlmilionová dolarová odměna bude předávána po pět let, tedy 100 tisíc USD za rok, aby mohl být dlouhodobě zkoumán biologický pas atleta či atletky.
Nový ročník odpálilo Tokio …
„Přístavem nádherných dnů“ byla japonská metropole pro etiopské vytrvalce, vůbec poprvé právě běžci z této východoafrické velmoci ovládli obě hlavní kategorie. Sice nedaleko traťovým rekordům, přesto s ohledem na aktuální situaci v maratonech ve spíše průměrných časech. Endeshaw Negesse vyhrál za 2 hodiny a 6 minut rovných, jako bonus má však skalp olympijského vítěze Stephena Kiprotiche z Ugandy, který zase zaznamenal národní rekord 2:06:33 a o vteřinu triumf nad nejlepším Keňanem Dicksonem Chumbou. Birhane Dibabaová pak zvítězila po 2:23:15 hod. na trati, a také ona si odveze krom jiného úspěch nad olympijskou šampionkou, za Keňankou Helah Kipropovou (osobní rekord 2:24:03) totiž dokončila jako třetí další Etiopanka Tiki Gelanaová (2:24:26).