Potvrzené tresty pro Piščalnikovovou a Aržakovovou
Do nejvyšších pater dosahuje případ stříbrné z Londýna Darji Piščalnikovové (o podezření jsme psali zde), navíc si 27letá ruská diskařka už jeden trest odpykala. Před šesti lety skončila sice druhá na mistrovství světa v Ósace, následně však byla za manipulaci se vzorkem vyloučena před olympiádou v Pekingu. Kromě účasti pod pěti kruhy přišla i o zmíněné světové stříbro a „stála“ pak až do konce předloňského dubna 2011.
V srpnu téhož roku pak Piščalniková neuspěla na MS v Tegu (skončila 11.), vloni se však vrátila v „plné síle“. Ovládla světové tabulky a z olympijského Londýna si odvezla stejně jako z Ósaky odvezla stříbro. Jenže už v květnu (20.) odevzdala mimosoutěžní vzorek obsahující zakázaný anabolický steroid oxandrolon. Za druhý prohřešek proti dopingovým pravidlům vyfasovala jinak také mistryně Evropy z Göteborgu 2006 desetiletý trest namísto obvyklého doživotního, který jí ovšem i tak vyprší v listopadu roku 2022, kdy bude Rusce již 37 let. Stříbro z Londýna tak přejde do rukou Číňanky Li Jen-feng, novou medailistkou se stane Kubánka Yareli Barriosová.
Ani Jelena Aržakovová není malou rybou: byť na olympiádě medaili nezískala a skončila šestá, zase se její případ týká většího počtu vrcholných akcí. 23letou běžkyni si pamatujeme z Ostravy, kde na evropském šampionátu „dvaadvacítek“ před dvěma roky získala tituly na 800 i 1500 metrů. Na kratší z tratí pak slavila zlato i mezi dospělou konkurencí starého kontinentu v Helsinkách. Kromě toho byla ještě i čtvrtá na univerziádě v Šen-čenu 2011 a sedmá na halovém MS v Istanbulu 2012, v obou případech na 1500 m.
O všechny tyto výsledky mladá ruská středotraťařka přijde, doplatila na abnormální ukazatele v krevním pasu. Navíc se k tomu přidává dvouletý trest, který však Aržakovové platí již od 29. ledna 2012, a příští halovou sezonu včetně vrcholu na MS v polských Sopotech tak teoreticky může stihnout, v únoru 2014 už totiž může závodit (HMS se uskuteční 7.-9.3.).
Čapková šestá na univerziádě, proměna pořadí výprav na ME
Tresty pro Rusky mají efekt i pro výsledky českých závodnic. Pokud jde o olympijský Londýn, pro diskařku Věru Cechlovou Pospíšilovou či půlkařku Lenku Masnou jde o kosmetické změny, v případě univerziády to pro Terezu Čapkovou znamená posun na lepší finálovou pozici. Momentální česká mílařská jednička tak „přišla“ o jedno ze svých třech sedmých míst ve svém sportovním životopise.
Pokud jde o Helsinky, má diskvalifikace Aržakovové nikoli nezanedbatelné následky pro celkové pořadí výprav. Evropskou šampionkou se stane Lynsey Sharpová, což znamená, že se Velká Británie vyrovná v medailové bilanci na pátém místě s Tureckem se 4 zlatými, 2 stříbrnými a 1 bronzovou. Ještě větší důsledky to má pro Rusko, které sice získalo výpadkem Aržakovové stříbro Maračevové (namísto původního bronzu), i tak se ale po aktualizaci sbírky na 4-5-5 nepodaří odvrátit pád z druhého místa až na čtvrté za Francii (5-4-5) i Ukrajinu (4-7-6). Na pořadí Běloruska (nově bronz Arzamasavaové) se nic nemění (23.). V pořadí národů se podle umístění místa už se ztenčil náskok druhého Ruska před Ukrajinou na pouhé tři body, Česko se na stejný rozdíl přiblížilo šestému Turecku.
Dopad zrušení stříbra Piščalnikovové nemá tak dramatické následky, ale přesto: Čína poskočila z třinácté na devátou pozici, Kuba se vyrovnala na čtyřiadvacátém místě Ukrajině. Bodové změny nemají na umístění nejlepších dvaceti zemí vliv.
Nemusí to však být vše, minulý týden se objevila zpráva o vyřazení tureckých šampionek Alptekinové (1500, 1. OH a ME) a Yanitové (100 př., 1. ME a HME, 5. OH) z výpravy pro středomořské hry kvůli podezření z dopingu. V obou případech by se to dotklo umístění českých reprezentantek kromě (opět) Čapkové také Škrobákové.