Čtvrtkaři finišují přípravu na Dauhá
Česká štafeta se na mistrovství světa představí po 6 letech a jedním z cílů bude vylepšení tehdejšího výsledku. V Moskvě Češi obsadili 18. pozici ve složení Němeček, Maslák, Lichý, Tesař s časem 3:04,54. Pavel Maslák, který v Moskvě disponoval životní formou, již proměnil v 6. místo a (tehdy) český národní rekord (44,84), na letošním mistrovství nenastoupí. V Jokohamě dopomohl české štafetě k postupu a letošnímu nejlepšímu času (3:03,72), po zbytek sezóny se soustředil především na poloviční trať.
Jediným účastníkem z české štafety, který se opětovně zúčastní světového šampionátu je Honza Tesař. V této unikátně dlouhé sezóně své síly zaměřil i na 400 metrů překážek, kde si v závěru prázdnin vylepšil své osobní maximum a poprvé v životě pokořil 50 sekundovou hranici (49,89). Svoji gradující formu prokázal též v Hodoníně na extraligovém finále. 400 metrů překonal v letošním sezónním čase 46,55.
Kromě štafety nastoupí v Dauhá i na překážkách další člen čtvrtkařské štafety – Víťa Müller. Svůj osobní rekord a letošní nejlepší český výkon (49,36) ustanovil v polovině prázdnin v Bydgošti, čímž si téměř pojistil individuální start. Po zbytek sezóny se tak mohl naplno věnovat přípravě vstříc očekávanému vrcholu.
Štafetu dále poběží již tradiční reprezentanti Patrik Šorm (letos po zranění 46,73, 1. místo z MČR) a Michal Desenský (letos 46,80). Jako náhradník byl nominován Filip Ličman. Ve stejném složení se štafeta představila na Mistrovství Evropy družstev v Bydgošti, kde obsadila 5. místo nepříliš oslnivým výkonem 3:05,96. Tento čtyřlístek čtvrtkařů vybojoval společně s dalšími reprezentanty na Evropských hrách v Minsku stříbrné medaile a zaznamenal národní rekordy na nových disciplínách – stíhacím závodě na 800-600-400-200 m a smíšené štafetě 4x400 m. Právě smíšená štafeta si v Minsku vyběhla účast v Dauhá. V této nové, atraktivní disciplíně se na Mistrovství světa bude závodit poprvé a dvojici českých čtvrtkařů (zatím není jisto kterých) doplní dvě z trojce nominovaných závodnic (Lada Vondrová, Tereza Petržílková a Martina Hofmanová).
Luxus v podobě brzce vybojované účasti na letošní vrcholnou akci umožňuje cílenou přípravu po celou dobu probíhající sezóny. Příprava české štafety vrcholí společným soustředěním v Italské Laně, kde se pod vedením trojice trenérů (Tesař st., Habásko, Kmínek) snaží vypilovat jak individuální výkonnost, tak týmový prvek – tedy předávky. Společné tréninky dlouhé štafety nejsou tak stěžejní, jako například tréninky předávek štafety na 4x100 metrů. Soužití a absolvované tréninky jsou však vítaným zpestřením a psychickou podporou pro nadcházející vrchol v katarském Dauhá. Což ve výsledku může znamenat vítané desetiny a třeba i boj o finále na Mistrovství světa.