Ohlédnutí za Glasgow
V průběhu třídenního soutěžního programu byla k vidění řada rekordů včetně těch světových a atleti nabídli divákům nespočet dramatických a strhujících soubojů. Nechyběly ani silné příběhy a velmi důstojná divácká kulisa a kvalitní práce organizátorů. V těchto všech ohledech patřil uplynulý halový světový šampionát k těm nejlepším. Co se týká kvality výkonů, z dosavadních 19 vydání tohoto podniku předčilo Glasgow pouze předešlé mistrovství v Bělehradě.
Dominovali Američané
Suverénně nejpočetnější výpravou byla ta ze Spojených států amerických, která byla zároveň také jednoznačně nejúspěšnější. Medailovému hodnocení kralovala se ziskem 6 zlatých, 9 stříbrných a 5 bronzových cenných kovů. Druhá skončila Belgie s bilancí 3-0-1 a třetí příčka náleží Novému Zélandu, který zaznamenal své vůbec nejúspěšnější vystoupení na halových světových šampionátech s dvěma zlaty a dvěma stříbry.
Na titul halového mistra světa dosáhli zástupci 15 členských federací a na stupně vítězů vystoupali reprezentanti 32 zemí. Česká republika mezi ně bohužel nepatřila. Historické zlaté medaile vybojovaly pro své domoviny Julien Alfred ze Svaté Lucie ve sprintu na 60 metrů a trojskokanka Thea Lafond, která zaznamenala historický úspěch pro další karibský ostrov Dominiku.
Američané vládli také bodovému hodnocení národů, kde se počítají umístění do osmé příčky. Celkem posbírali 195 bodů. Výrazně těsnější pak bylo pořadí na dalších pozicích. Druhá byla domácí Velká Británie s 51 body před Itálií (50), Etiopií (49) a Belgií (45). České republice patří stejně jako před dvěma lety v Bělehradě 22. místo. Naši atleti a atletky nasbírali 13 bodů. Podíleli se na tom pátý Jan Štefela a šestí Vilém Stráský, Amálie Švábíková a Matěj Krsek.
Řada rekordních zápisů včetně těch světových
V rámci 19. halového mistrovství světa padly dva světové rekordy. Jejich držitelé se ovšem neměnili. Nizozemka Femke Bol srazila vlastní rekordní zápis z letošního národního šampionátu v Apeldoornu o 7 setin na 49.17. Bahamská překážkářka Devynne Charlton pak vylepšila svůj rekord z únorového mítinku v New Yorku o dvě setiny na 7.65.
Ve čtyřech případech došlo k překonání rekordu šampionátu. Kromě zmiňovaných Bol a Charlton se to podařilo americkému koulaři Ryanu Crouserovi (22.77) a jeho krajance Elle St. Pierre na trojce (8:20.87). Další zástupce Spojených států Grant Holloway na šedesátce překážek časem 7.29 svůj rekord mistrovství vyrovnal.
Dále padlo osm kontinentálních rekordů a jeden byl vyrovnán. V jedenácti disciplínách se měnil výkon na čele letošních světových tabulek a dvakrát došlo k vyrovnání světového výkonu roku.
Celkem pět atletů úspěšně obhájilo své tituly z minulého HMS v Bělehradě. Druhé světové halové zlato za sebou vybojovali švédský tyčkař Armand Duplantis, belgická vícebojařka Noor Vidts, řecký dálkař Miltiadis Tentoglou, americký překážkář Grant Holloway a belgická štafeta mužů na 4x400 metrů.
Naopak dvanácti atletům se zlato nepodařilo obhájit. V devíti disciplínách pak obhájci vůbec nenastoupili.