Spolu na startu už za týden

Spolu na startu už za týden
Aktuality
úterý 26. května 2020
V pražské Restauraci u Pinkasů proběhla tisková konference k oficiálnímu zahájení atletické sezóny na našem území, ke kterému dojde v pondělí 1. června v rámci projektu Spolu na startu, kdy se v jeden den uskuteční závody na 173 stadionech napříč celou Českou republikou.

V úvodu setkání s novináři si vzal slovo předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník, který nezapomněl ocenit přístup všech z atletického hnutí, kteří přispěli a přispívají v této nelehké době k udržení a rozvoji královny sportu v České republice. „Rád bych poděkoval všem atletům, kteří našli vnitřní sílu a motivaci nejen dál trénovat, ale šli také příkladem ostatním,“ řekl.

Následně pak přiblížil přítomným, jak vůbec vznikl projekt Spolu na startu, který je v mnoha ohledech jedinečný. „Naší motivací bylo, aby mohli atleti co nejdříve závodit. Oni jsou tady od toho a my jsme tu, abychom jim to umožňovali. Chtěli jsme ovšem, aby si zazávodili atleti všech kategorií, a nejen elitní reprezentanti. Tak jsme si řekli, proč to neudělat ve velkém. Navrhl jsem tedy, abychom si společně zazávodili na sto stadionech. To byla původní idea. Zájem byl obrovský a na začátku tohoto týdne už je přihlášeno 173 míst, kde se bude 1. června závodit,“ dodal.

Nejkvalitnější obsazení byl měl mít mítink na Kladně, kde budou závodit největší domácí hvězdy v čele s Barborou Špotákovou, Tomášem Staňkem a Pavlem Maslákem. „Jsem rád, že tito tři přijali roli jakýchsi ambasadorů projektu,“ uvedl Varhaník, který dodal, že naši nejlepší reprezentanti budou závodit také na mítincích v Plzni a Kolíně. Díky České televizi nebudou ochuzeni ani atletičtí fanoušci, kteří nebudou moci dorazit přímo na stadiony. „Díky vstřícnému přístupu České televize půjdou závody do celého světa. ČT připraví telemost mezi stadiony v Kladně, Plzni a Kolíně a příznivce královny sportu čeká dvouhodinový přímý přenos,“ doplnil šéf české atletiky.

Přípravy na oficiální start atletické sezóny vrcholí, na čemž se podílí nespočet lidí z atletického hnutí, bez kterých by nebylo možné akci takového formátu uskutečnit, jak zdůrazňuje Varhaník. „Pečlivě plánujeme, aby byl průběh na všech 173 stadionech hladký. Kraje i oddíly k tomu přistoupily zodpovědně. Samozřejmě je zde řada opatření, která musíme respektovat a zajistit, aby nebyla porušena, ale věřím, že se s tím úspěšně popereme a všichni si to užijeme,“ sdělil své přání.

Jedním dechem dodává, že projekt Spolu na startu není pouze o jednom závodním dni. „Bude navazovat dalších pět mikromítinků, které by měly nastartovat atletickou sezónu s vrcholem v podobě mistrovství České republiky, které se uskuteční 8. a 9. srpna v Plzni. Mrzí mě, že bylo zrušeno mistrovství Evropy v Paříži, u kterého jsme věřili, že se nakonec uskuteční a bude letos alespoň nějaký mezinárodní vrchol. Samozřejmě nevíme, co bude za několik týdnu, ale pevně doufám, že v září na Zlaté tretře a mítinku Kladno hází budeme moci přivítat i zahraniční atlety. Musíme být optimisté a věřit, že minimálně v Evropě nějaké mezinárodní závody v průběhu srpna a září proběhnout.“

Jednou z ozdob kladenského mítinku by měl být oštěp žen a po dlouhé závodní pauze vyhlíží svůj první letošní start i Barbora Špotáková. „V momentě, kdy jsme se dozvěděli, že se budou moci pořádat akce, hned jsme jednali o tom, aby se nějaké závody už konečně uskutečnili. Mou poslední soutěží bylo říjnové mistrovství světa v Dauhá a od té doby jsem jen trénovala, takže se těším, že si konečně zazávodíme. Nečekala jsem, že se celý projekt tak rozjede a dosáhne takových rozměrů, ale to je jedině dobře,“ nechala se slyšet oštěpařská světová rekordmanka.

Sama využila složitého období hlavně k seznamování s novým trenérem Janem Tylčem. „Není to ani půl roku, co jsme spolu začali trénovat. Odložení olympiády nám dává prostor vyzkoušet spoustu věcí. Motivace je stále stejná, jen se o rok odložila. Letos bude vrcholem mistrovství České republiky v Plzni a pak snad i nějaké mezinárodní mítinky. Věřím, že v Kladně odstartuji sezónu nějakým slušným výkonem. Ráda bych přehodila šedesát metrů,“ naznačila své ambice pro příští pondělí.

Také koulař Tomáš Staněk změnil na sklonku minulého roku trenéra. Právě od Jana Tylčeho přešel zpět k Petru Stehlíkovi, který ho vytáhl do světové špičky. Narozdíl od Špotáková závodil i v hale, nicméně také on bere tuto sezónu jako ideální příležitost vyladit řadu aspektů v přípravě směrem k olympijským hrám. „Příprava byla samozřejmě limitovaná. Nejhorší bylo, že jsme neměli žádnou regeneraci, která je nedílnou součástí tréninku vrcholového sportovce. Navíc jsem zvyklý absolvovat jarní přípravu v teple, takže se pár malých bolístek našlo. Mám to letos podobně jako Bára. Začal jsem se připravovat se svým staronovým trenérem a nyní máme prostor zapracovat na tom, abych mohl házet jako dřív. Také si užívám návrat do tréninkové skupiny, to mi hodně chybělo,“ uvedl.

Stejně jako Špotáková, věří v kvalitní vstup do sezóny. „Naposledy jsem závodil na halovém mistrovství České republiky v Ostravě, kde se mi podařilo zapsat 21.18, kdybych v Kladně navázal podobným výkonem, budu spokojen. Doufejme, že na závod bude pěkné počasí. Je fajn, že nás diváci budou moci sledovat alespoň prostřednictvím televizních obrazovek, když už nemůžou dorazit přímo na stadion,“ dodal.

Pavel Maslák poběží v Kladně třístovku a jak sám přiznal, letos se bude opět věnovat spíše kratším sprintům. „Přípravu jsme pojali trošku jiným způsobem. Budu zase víc běhat sprinty a snad zas o něco zrychlím. Dlouho jsme nemohli na stadion, trénovali hlavně v parcích a nemohli do treter. Moc se těším, až poměřím síly s ostatními soupeři. Vrcholem pro mě bude domácí šampionát a pak už se chci soustředit hlavně na přípravu směrem k halové sezóně, která je pro mě důležitější,“ nastínil své dlouhodobější plány.

Již od 15:00 proběhne v rámci kladenského mítinku také oštěp mužů s oběma medailisty z MS v Londýně 2017 Jakubem Vadlejchem a Petrem Frydrychem. 

Petr Jelínek, foto: ČAS - Vlastimil Vacek