Světový rekord Kratochvílové slaví 40
Psal se červenec 1983. Do té doby především čtvrtkařka Jarmila Kratochvílová chtěla na mítinku v Mnichově otestovat rychlost na dvoustovce. Jenže zranění levého zadního hamstringu mimo trénink (při vybalování tašky s věcmi), přinutilo ji a jejího trenéra Miroslava Kváče ke změně plánu. Na poslední chvíli, takže v oficiálním programu její jméno na trati 800 metrů nenajdeme.
Půlku na mezinárodní scéně ještě Kratochvílová neběžela. Zdánlivě nevýhoda, ale kromě toho, že pošetřila nohu, neměla co ztratit. Zpola naplněný olympijský stadion, jak popisují Kratochvílová s Kváčem v knize čekání, byl navnaděný rekordy atletů tehdejšího NSR („západního“ Německa). Počasí bylo 26. 7. v bavorské metropoli letní, ještě před devátou večerní (oficiální čas 20:55) stoupala rtuť teploměru k třicítce. To však na „nejdelším sprintu“, jak je někdy půlka brána, tolik nevadí.
Na osmistovku byla tehdy ne úplně standardně domluvena vodička. Měla být pro domácí Margit Klinger, když však po 300 metrech „pacemakerka“ ustoupila, na čele nebyla Němka, ale Jarmila Kratochvílová. A tempo bylo svižné, prvním kolem proběhla za 56.1, pak sice trochu zvolnila, ale stále bylo 1:26.3 na šestistovce velmi svižných. A poslední dvoustovka za 27 vteřin, nebo spíš ještě lehce pod 27, byla excelentní.
„Přibíhám k Jarmile, objímám ji, jsem šťastný. To nikdo nečekal, ani my dva ani diváci,“ popisuje Miroslav Kváč v Čekání. „Do celého světa teď letí zpráva, že před prvním mistrovstvím světa zaběhla Jarmila čas o patnáct setin rychlejší než Naděžda Olizarenková v moskevském olympijském finále. Čtvrtkařka světovou rekordmankou v půlce!“ dodává trenér.
Tato zkušenost a také odřeknutí hlavní rivalky Marity Koch dvojici přivedla k bláznivému plánu pokusit se pár dnů poté na mistrovství světa o double právě na tratích 800-400 m. Háček byl v tom, že finále půlky následovalo pouhých 35 minut po semifinále čtvrtky. Jak víme, Kratochvílová tento dvojstart zvládla a po triumfu na osmistovce ve skvělém čase 1:54.68 si podmanila den na to i poloviční trať. Navíc v dalším světovém rekordu a premiérovém pokoření hranice 48 vteřiny – 47.99.
Světový rekord na 800 metrů prakticky v sólozávodě – druhá v cíli Polka Jolanda Januchta se ani nedostala pod dvě minuty, Klinger byla až čtvrtá – pak vydržel ještě čtyři desetiletí. Jak dlouho ještě, to je otázka pro současnou, případně příští generaci půlkařek.