½ maratonské tituly pro Zemaníka a Filipiovou

sobota 15. dubna 2023
Letošními mistry České republiky v půlmaratonu se stali Jakub Zemaník a Eva Filipiová. Z celkového vítězství se v Pardubicích radovali Keňan Hillary Maiyo a Ukrajinka Natalia Semenovych.

Hlavním favoritem mužského mistrovského klání byl trojnásobný šampion a obhájce titulu Jiří Homoláč. Ten se také jako jediný dokázal v první polovině závodu držet keňských favoritů. Jeho největší vyzyvatel Jakub Zemaník byl pak o něco zpět a musel se spoléhat pouze na své vlastní síly. Homoláč však postupně ztrácel kontakt s vedoucí skupinkou zahraničních běžců a Zemaník se mu začal přibližovat.

Svěřenec trenéra Vladimíra Černého z Vítkovic si přeci jen o něco lépe rozložil síly. Před Homoláče se v závěrečné fázi závodu dostal a doběhl si pro svůj premiérový půlmaratonský titul v čase 1:07:00. Homoláč se tak musel tentokrát spokojit se stříbrem za 1:07:25. Radost mu však udělal jeho svěřenec a oddílový kolega z Univerzity Brno Vojtěch Novák, jenž vyšel nejlépe z dlouho otevřené bitvy o bronz. Svůj první cenný kov na domácím republikovém šampionátu mezi dospělými si zajistil časem 1:08:43.

V celkovém hodnocení obsadil český mistr Jakub Zemaník sedmé místo. Dominovali Keňané, kteří obstarali kompletní obsazení stupňů vítězů. Vyhrál Hillary Mayio v čase 1:02:17 před Kennedy Ronem (1:02:54) a Albertem Tonuiem (1:02:56).

V závodě žen chyběly naše nejlepší závodnice, a tak byl boj o cenné kovy poměrně otevřenou záležitostí. Nejlépe do něj vstoupila obhájkyně stříbra z loňského roku Gabriela Veigertová následovaná Terezou Jagošovou a zkušenou Evou Filipiovou. Byla to právě třetí jmenovaná, která měla nejsilnější závěr a v sedmatřiceti letech se radovala ze svého největšího kariérního úspěchu, když brala zlato v čase 1:19:45. Veigertová zopakovala stříbro z minulého šampionátu v čase 1:20:01 a bronz nakonec vybojovala Barbora Lučanová (1:21:04), která se dostala před Jagošovou, pro níž zbyla nepopulární čtvrtá pozice (1:22:10).

Eva Filipiová nechyběla na stupních vítězů ani v celkovém hodnocení. Skončila totiž třetí za dvojicí zahraničních závodnic. Pro suverénní triumf si doběhla v čase 1:13:07 Ukrajinka Natalia Semenovych před Keňankou Philice Kipkerio (1:13:45).

Petr Jelínek, foto: Jan Houska