2. den MČR ozdobily sprinterské rekordy

neděle 19. února 2017
Druhý den juniorského a dorosteneckého šampionátu v Ostravě přinesl hned čtyři české rekordy. Radovali se z nich Barbora Malíková na čtvrtce dorostenek, Jiří Polák na dvoustovce juniorů a obě dorostenecké slávistické štafety. Lada Vondrová vylepšila na čtvrtce juniorský rekord mistrovství.

Junioři

Na dvoustovce juniorů byl hlavním favoritem Jiří Polák z Českých Budějovic. Ten naznačil slibnou formu již v rozběhu, kde zaostal časem 21.26 jen čtyři setiny za svým českým rekordem. Ve finále pak prolétl trať za 21.18 a pro změnu ze svého historického maxima čtyři setiny ubral. Velice solidní čas zaběhl i druhý Štěpán Hampl z Kolína (21.76). Pro bronz si dosprintoval Jan Trafina z Liberce (22.01).

Dan Bárta se stal republikovým šampionem v tyči, když si dokázal již potřetí v sezóně posunout hodnotu svého osobního maxima. V Ostravě zdolal 526 centimetrů. Očekávané stříbro získal Matěj Ščerba z Ústí nad Labem za 486 centimetrů. Juniorský tyčkařský bronz putuje do Chrudimi zásluhou Davida Holého (476).

Na jedničku se zhostil role hlavního favorita juniorské čtvrtky Jan Kisiala ze Slavie. Svěřenec trenéra Petra Šarapatky přesvědčivě vyhrál v čase 48.30. Druhý Štěpán Bosák z Českých Budějovic doběhl téměř o vteřinu zpět (49.22). Pro bronz si doběhl domažlický Jan Peták (49.36).

Juniorské výškařské zlato získal Martin Odstrčil z Olomouce, jenž překonal laťku ve výšce 207 centimetrů. Štěpán Svoboda se přenesl přes výšku 205 centimetrů a bral stříbro. Bronz si vyskákal brněnský Ondřej Vodák za 202 centimetrů.

Dlouhým finišem rozhodl o svém vítězství na juniorské půlce Vojtěch Mlynář z Ústí nad Orlicí. Cílem proběhl v čase 1:52.51. Halový osobní rekord si vylepšil Ondřej Chloupek ze Slavie (1:53.65), který většinu závodu odtáhl. Bronz vybojoval skvělým závěrem Jan Žaluda z Nového Města nad Metují (1:54.56).

Jen dvě hodiny po svém triumfu na půlce přidal Vojtěch Mlynář další běžecké zlato na patnáctce, kde si nechal nejvíce sil na závěrečný finiš a vyhrál za 4:04.04. Druhý finišoval Damián Vích z Dukly (4:05.14). Pro bronz si doběhl David Foller z Brna (4:06.21).

Koulařským juniorským mistrem se stal Tadeáš Procházka ze Slavie za 15.91. Stříbro putuje do Třebíče zásluhou Tomáše Vilímka (15.76) a z bronzu se mohl těšit Dominik Sládek z Plzně (14.80).

Ve štafetě na 4x200 metrů juniorů se těšili z titulu Slávisté, kteří proběhli cílem jako první v čase 1:29.06 a těsně porazili kvartet Českých Budějovic (1:29.24). Z druhého běhu si dosprintovala pro bronz štafeta Opavy (1:29.34).

Juniorky

Rekord mistroství padl na čtvrtce juniorek a postarala se o něj Lada Vondrová z Pardubic, která časem 54.30 překonala výkon Hany Benešové z roku 1994 o sedmnáct setin. Velmi dobře běžela i druhá Lucie Krupařová z Olympu Brno (55.45). Třetí doběhla Markéta Škaldová hájící též barvy Olympu Brno. Závod bohužel poznamenala nehoda, kdy přímo mezi probíhající závodnice dopadla koule, která vylétla mimo výseč a znemožnila dvěma závodnicím dokončit finále.

Juniorský sprinterský double zkompletovala na dvoustovce Kateřina Vávrová z Uherského Hradiště, když zvítězila v nejlepším letošním čase 24.26. Stříbro vybojovala pro slávistické barvy Agáta Kolingerová (24.49). Dvoustovkařským bronzem doplnila svou medailovou sbírku z ostravského šampionátu Tereza Vokálová (24.81).

Trojskoku juniorek kralovala Karolína Jirmanová v nejlepším letošním výkonu této kategorie 12.54. Jediný centimetr rozhodoval od rozdělení dalších medailí. Stříbrná Adéla Záhorová z Tábora doskákala na 12.29 a bronzová Lucie Červenková z Vítkovic zaznamenala 12.28.

Na půlce juniorek zbylo v závěru svižně rozběhnutého závodu nejvíce sil Ivetě Raškové z Frýdku Místku, která zvítězila v nejlepším letošním juniorském čase 2:11.85. Druhá byla Michaela Červínová z Lovosic (2:12.02) a bronz si na krk pověsila Petra Herzogová z Brna (2:12.31).

V koulařském finále juniorek s jistotou zvítězila vedoucí žena tabulek Lada Cermanová z Jablonce, která triumfovala výkonem 13.83. Přes třináct metrů se dostala ještě druhá Veronika Bártová z Vítkovic (13.06). Na bronzový stupínek vystoupala Pavlína Kocurová z Karlových Varů (12.73).

Na patnáctce juniorek si doběhla pro suverénní vítězství Kateřina Pulgretová z Nového Města na Moravě (4:38.79). S odstupem pěti vteřin skončila druhá Eliška Kalousová z Ústí nad Orlicí (4:43.92). Bronz zůstal ve Vítkovicích zásluhou Sylvie Štiglerové  (4:44.55).

Štafeta 4x200 metrů se stala kořiští juniorek z Olympu Brno, které proběhly cílem jako první v čase 1:41.10. Druhé byly dívky z USK Praha (1:42.87) a stupně vítězů zkompletovaly sprinterky ze Slavie (1:43.17).

Dorostenci

Jeden národní rekord nakonec padl i v dorostenecké kategorii. Zaběhli ho sprinteři se Slavie ve štafetě na 4x200 metrů, když sestava Šatoplet, Novotný, Havelka a Vejražka zaznamenala čas 1:31.21. Jen o desetinu zpět zůstal druhý Kolín (1:31.31). Bronz získali chlapci z Kladna (1:33.41).

Skvělou úroveň měla koulařská soutěž dorostenců. Tu opanoval Jakub Héža z Olomouce v novém osobním rekordu a letošním českém maximu 18.92. Osobní statistiky si vylepšili i další medailisté. Stříbro si vyházel plzeňský Michal Forejt (17.67) a bronz si na krk pověsil jeho bratr Jakub Forejt (17.02).

Dorostenecké finále na 400 metrů ovládl v nejlepším letošním českém čase této kategorie 49.67 slávistický Daniel Vejražka. Pod padesát vteřin stlačil svůj čas i druhý Filip Ličman z Plzně (49.79). Bronz si vyběhl Eliáš Urban z Brna (50.16).

Na dvoustovce dorostenců byl nejrychlejší Tomáš Němejc z Českých Budějovic v čase 21.77. Stříbrný Tomáš Nevole ze Spartaku Praha 4 zvládl jeden okruh za 22.09. Třetí skončil Štěpán Voborník z Hodonína (22.35). Hlavní favorit Matěj Krsek závod nedokončil pro svalové zranění.

O vítězi dorostenecké výšky rozhodoval až lepší zápis. Jan Štefela z Plzně i Adam Novosad ze Zlína zdolali shodně 194 centimetrů. Štefela ovšem celou soutěží procházel naprosto čistě, což mu přineslo mistrovský titul. Bronz si do Jablonce odveze Tadeáš Vojtěch Hacuš za 192 centimetrů.

Všichni tři medailisté dorosteneckého finále na 800 metrů se dokázali dostat pod dvě minuty. Mistrem se stal Marek Kalous z Vyškova (1:59.07). Stříbro a bronz si odvezli pardubičtí Daniel Urban (1:59.43) a Miroslav Novotný (1:59.79).

V takticky vedeném závodě dorostenců na 1500 metrů měl nejrychlejší závěrečné metry Daniel Kotyza z Brna (4:10.47) a přidal tak druhé běžecké zlato. V sobotu totiž triumfoval i na trojce. Druhý finišoval Marek Strnad z Nové Včelnice (4:11.49) a třetí byl Tomáš Martínek ze Staré Boleslavi (4:12.41).

Finále trojskoku dorostenců mělo jediného čtrnáctimetrového skokana a byl jím František Buba z Třince, který zvítězil v nejlepším letošním výkonu 14.17. Stříbro bral Kryštof Pospíšil ze Šumperka (13.71) a bronz připadl Tomáši Mezlíkovi z Brna (13.14).

Dorostenky

Barbora Malíková jasně dominovala finále závodu na 400 metrů juniorek a navíc dokázala vylepšit tři roky starý český rekord Zdeňky Seidlové, když proběhla cílem v čase 54.51 a z historického maxima ukrojila 26 setin. Další soupeřky za sebou nechala o více než tři vteřiny zpět. Těsný souboj o stříbro vyzněl lépe pro Annu Kozlovou z Čáslavi (57.86) před Kateřinou Dlabajovou z Brna (57.88).

O nový český rekord se postarala vítězná štafeta slávistek na 4x200 metrů. Kvarteto Marková, Šťastná, Palaštuchová a Jíchová záběhlo čas 1:42.38 a vymazalo tak z čela historických tabulek Duklu. Stříbro si vyběhly sprinteky z Jeseniovy Praha (1:43.07) a bronzové byly atletiky ze Staré Boleslavi (1:44.28).

Finálový závod na 200 metrů dorostenek se musel obejít bez hlavní favoritky Anny Kerbachové. Dvojnásobná mistryně z tohoto šampionátu si v rozběhu přivodila svalové zranění. Titul tak pro sebe získala Kateřina Bartakovičová z Pardubic (24.88). Na stříbrnou pozici se v závěrečných metrech propadla Nikoleta Jíchová ze Slavie (24.95). Třetí byla Linda Hettlerová z Viktorie Plzeň (25.10).

V kouli dorostenek potvrdila roli favoritky domácí Denisa Přečková, které poslala své náčiní do vzdálenosti 15.16 a druhé Elišce Zahradníčkové (14.12) nadělila více než metr. Bronz získala pro litvínovské barvy Kateřina Zábojníková.

Dramatický finiš závodu na 800 metrů dorostenek zvládla nejlépe Denisa Folková z Jablonce (2:15.26) a těsně porazila druhou Lenkou Čechovou ze Staré Boleslavi (2:15.44). Třetí byla další staroboleslavská běžkyně Kristýna Korelová (2:16.41).

Stupňovaným tempem si doběhla pro dorostenecký titul na patnáctce Julia-Anna Lily Bell ze Spartaku Praha 4. Čas 4:35.54 znamenal nejlepší letošní český výkon této kategorie. Stříbrná doběhla Veronika Novotná z Příbrami (4:39.07). Třetí skončila Eliška Surmová z Vítkovic (4:39.94).

Dorosteneckou trojskokanskou mistryní se stala Emma Maštalířová Jeseniovy Praha, když doskákala na 12.34. Na stříbrný stupínek vystoupala Johana Mičánková z Brna (11.79) a na podium se vešla ještě bronzová Patricie Janů z Jablonce (11.16).