Alekna v Ramoně opět vylepšil světový rekord

Vrhačskou sérii Oklahoma Thows Series v městečku Ramona ještě nedávno nikdo příliš neznal. Vše se ovšem změnilo před rokem, kdy zde Litevec Mykolas Alekna výkonem 74.35 o deset centimetrů vousatý světový rekord legendárního Němce Jürgena Schulta. Už tehdy se ukázalo, že v Ramoně panují poměrně stabilně ideální větrné podmínky pro hod diskem. Letos se tak do místního kruhu vrátila řada špičkových světových diskařů a diskařek s jasným cílem, a to bylo výrazné vylepšení jejich osobních rekordů a někteří pomýšleli dokonce na posunutí historického světového maxima. Mezi nimi nechyběl ani zmiňovaný světový rekordman Mykolas Alekna.
Bez jednoho dne přesně po roce dokázal v Ramoně opět vylepšit nyní už jeho rekordní zápis, což se mu podařilo v průběhu soutěže dokonce dvakrát. Hned v úvodní sérii poslal své náčiní do vzdálenosti 74.89. Čtvrtým pokusem se pak dostal dokonce na 75.56 a stal se tak vůbec prvním diskařem, který přehodil pětasedmdesátimetrovou hranici. Světový rekord tak posunul o 1.21 metru. Přitom je mu stále teprve 22 let.
Přes hodnotu původního Aleknova svěťáku se dostal i druhý Australan Matthew Denny. Bronzový olympijský medailista z her v Paříži startoval v Ramoně už potřetí v krátkém sledu. Před týdnem zde poprvé v kariéře přehodil 70 metrů, když vylepšil rekord Oceánie na 72.02. Ve čtvrtek pak ztratil dalším osobákem 74.25 jen deset centimetrů na tehdejší světový rekord. V nedělním klání pak podlehl pouze Aleknovi a zazářil hodem dlouhým 74.78, čímž si upevnil druhé místo v historických světových tabulkách.
Přes 70 metrů se pak dostali ještě další tři diskaři. Američan Sam Mattis se radoval z kariérního maxima 71.27. Němec Clemens Prüfer si posunul osobní statistiky na 71.01 a vůbec poprvé pokořil sedmdesátku Brit Lawrence Okoye (70.76). Ještě předtím ve čtvrtek se stal sedmdesátimetrovým diskařem i další Němec Mike Sosna (70.05).
Životní závod za sebou má také česká diskařská jednička Marek Bárta. Ten předvedl velmi kvalitní sérii pokusů, přičemž ten nejdelší měřil 66.83, což pro Marka znamená vylepšení rok starého osobního rekordu o 1 metr a 37 centimetrů a posun na pátou příčku českých historických tabulek. Zároveň se jedná o nejhodnotnější počin českého diskaře za posledních 24 let. Dále hodil naposledy Libor Malina v roce 2001. Ostrý limit pro start na mistrovsví světa v Tokiu Markovi unikl o 67 centimetrů. Naopak potvrzovací výkon Českého atletického svazu pro tento šampionát pokořil naprosto s přehledem.
V sobotní soutěži žen zaznamenala nejlepší světový výkon od roku 1989 Američanka Valarie Allman. Dvojnásobná olympijská šampionka vylepšila rok starý kontinentální rekord Kubánky Yaimé Pérez ze stejného sektoru o 37 centimetrů na 73.52, díky čemuž se vyhoupla na šestou příčku historických světových tabulek. Vlastní čtyři roky starý národní rekord ze San Diega pak vylepšila o více než dva metry. Svou premiérovou sedmdesátku zaznamenala její krajanka a úřadující mistryně světa Laulauga Tausaga-Collins (70.72)
V pátek se také konal závod kladivářek a v něm se skvěle vedlo další zástupkyni vrhačské školy ze Spojených států Rachel Richerson, která zaznamenala letošní nejlepší světový výkon 78.80, kterým se zařadila na páté místo historických světových statistik.