Ani mezi nominovanými mimo dráhu nechybí světoví rekordmani
Etiopanka Sutume Asefa Kebede letos ovládla maratonský Major v Tokiu a časem 2:15:55 se zařadila na osmou příčku historických světových tabulek. Další povedené vystoupení pak zaznamenala v Chicagu, kde doběhla druhá v dalším kvalitním výkonu 2:17:32.
Právě v Chicagu podlehla pouze další nominované Ruth Chepngetich z Keni. Někdejší mistryně světa dominovala tomuto závodu v novém světovém rekordu 2:09:56, čímž vylepšila rok starý světový rekord Etiopanky Tigst Assefy z Berlína o 1 minutu a 57 vteřin. Stala se tak první ženou, která stlačila na maratonu čas pod 2 hodiny a 10 minut.
Nizozemka Sifan Hassan předvedla husarský kousek na olympijských hrách v Paříži, kde si nejprve doběhla pro dvě bronzové medaile na dráhové pětce i desítce a vše korunovala v samotném závěru her zlatem v maratonu, když své vítězství navíc ozdobila novým olympijským rekordem 2:22:55. Hassan běžela o 22 vteřin rychleji než vítězka olympiády v Londýně 2012 Etiopanka Tika Gelana.
Co se týká Major maratonu, tak se velmi dařilo další zástupkyni etiopské vytrvalecké školy, kterou je Tigist Ketema. Ta nejprve opanovala závod v Dubaji v čase 2:16:07, který ji řadí na deváté místo historických světových tabulek a poté nenašla přemožitelku ani v Berlíně. Tam kralovala v čase 2:16:42.
Pětici nominovaných uzavírá Keňanka Agnes Jebet Ngetich. Ta v úvodu roku ve Valencii zaběhla časem 28:46 světový rekord v silničním závodě na 10 kilometrů. Tehdy překonala předešlý dva roky starý zápis Etiopanky Yalemzerf Yehualaw z Castellónu o celých 28 vteřin. V témže závodě také vyrovnala historické světové maximum na silniční pětce, když touto metou probíhala za 14:13. V takovém čase zvládla v minulosti tuto distanci pouze Beatrice Chebet. O uplynulém víkendu se pak Ngetich vrátila do Valencie a při svém půlmaratonském debutu se blýskla letošním nejlepším světovým výkonem 1:03:04. Rázem se tak stala druhou nejrychlejší ženou historie v této disciplíně. Na světový rekord Etiopanky Letesenbet Gidey ze stejné trati z roku 2021 ztratila dvanáct vteřin.
Pětice nominovaných v kategorii mužů má mezi sebou také jednoho světového rekordmana, a tím je Etiopan Yomif Kejelcha. Tomu se podařilo pokořit historické světové maximum o uplynulém víkendu na půlmaratonu ve Valencii, kde proběhl cílem v čase 57:30, což bylo o vteřinu rychleji, než se to před třemi lety v Lisabonu podařilo Uganďanovi Jacobovi Kiplimovi. Kejelcha má na svědomí také letošní nejrychlejší silniční desítku. Ve španělském Laredu jí zvládl za 26:37, čímž se posunul na třetí místo historických světových tabulek.
Dalším nominovaným je právě zmiňovaný Jacob Kiplimo. Ten zazářil v úvodu roku na mistrovství světa v přespolním běhu, kde si pověsil na krk zlatou medaile. Ještě předtím vyhrál ve Valencii silniční desítku v čase 26:48, což je výkon, kterým momentálně okupuje šesté místo historických světových tabulek.
Letošní nejrychlejší světový maraton má na svědomí Keňan Benson Kipruto, jenž v Tokiu zvítězil v čase 2:02:16 a v historii běželi rychleji pouze čtyři maratonci. Dařilo se mu také na olympijských hrách v Paříži, kde vystoupal na bronzový stupínek.
Svého zástupce má i chůze a je jím olympijský šampion na trati 20 kilometrů Ekvádorec Brian Pintado. Ten navíc pod pěti kruhy přidal ještě stříbro ve smíšené štafetě se svou reprezentační kolegyní Glendou Morejón. Tato disciplína si na hrách odbyla premiéru.
Chybět samozřejmě nesmí ani olympijský šampion Tamirat Tola. Etiopan si doběhl suverénním způsobem pro titul v olympijském rekordu 2:06:26. Rekordní zápis Keňana Samuela Wanjiru z her v Pekingu 2008 vylepšil o šest vteřin.