Atlet roku 2024 zná svou desítku

středa 16. října 2024

Hlasování v anketě Atlet roku 2024 bylo ukončeno, a tak známe desítku jmen, mezi kterými se rozhodne o královi či královně uplynulé atletické sezóny. Slavnostní galavečer se uskuteční v sobotu 2. listopadu v hotelu Ambassador Zlatá Husa v Praze a bude vysílán v přímém přenosu na ČT1 od 22:10.

Jakub Dudycha (trenér Lukáš Dejdar)

Půlkař Jakub Dudycha v minulých dvou letech opanoval v této anketě kategorii junior roku a letos se poprvé podívá do elitní desítky v hlavní vyhlašovací kategorii. Jakub dokázal v průběhu sezóny zaběhnout na osmistovce nový seniorský národní rekord 1:44.82. Závodil na halovém mistrovství světa v Glasgow, evropském šampionátu v Římě, kde postoupil do semifinále i na olympijských hrách v Paříži.

Nikoleta Jíchová (trenér Jindřich Šimánek)

Čtvrtkařka překážkářka Nikoleta Jíchová si svou premiéru v TOP 10 Atleta roku odbyla před rokem, když obsadila osmé místo. Také letos se jí dařilo. Na mistrovství Evropy v Římě si posunula své kariérní maximum na 54.59, což byl čas, kterým postoupila do finále, kde si doběhla pro skvělé čtvrté místo. Ani ona nechyběla na sportovním svátku pod pěti kruhy.

Radek Juška (trenér Josef Karas)

Dálkař Radek Juška po protrápené sezóně, kdy se mu nevydařilo halové mistrovství světa ani evropský šampionát zazářil na olympijských hrách, kde v kvalifikaci dolétl na 815 centimetrů a ve finále si vyskákal desátou příčku. V desítce Atleta roku je už pošesté. Svého maxima dosáhl loni, když skončil čtvrtý. V roce 2015 se stal objevem.

Lurdes Gloria Manuel (trenéři Šárka Chládková a Ratislav Šedina)

Lurdes Gloria Manuel má za sebou jedinečný rok. Reprezentovala na všech letošních mezinárodních vrcholech. Na mistrovství Evropy finišovala jako čtvrtá v opětovném vylepšení juniorského národního rekordu na 400 metrů 50.52. Na olympiádě v Paříži dokázala postoupit do semifinále a na mistrovství světa juniorů v Limě suverénně zvítězila. V desítce Atleta roku figuruje poprvé.

Petr Meindlschmid (trenér Jiří Brázdil)

Také pro dálkaře Petra Meindlschmida se jedná o první účast v TOP 10 ankety. Petr zazářil hlavně na mistrovství Evropy v Římě, kde hned dvakrát vylepšil v té době už vlastní národní rekord až na 803 centimetrů, což byl výkon, který mu vynesl v pouhých osmnácti letech v evropské konkurenci sedmé místo. Debutoval také na olympijských hrách, jakožto nejmladší člen české atletické výpravy.

Nikola Ogrodníková (bez trenéra)

Oštěpařka Nikola Ogrodníková dokázala v minulosti již Atleta roku vyhrát. Stalo se tak v roce 2018, tedy v sezóně, kdy vybojovala evropské stříbro. Na další velký cenný kov čekala dalších šest let. Zatím svého největšího kariérního úspěchu dosáhla při olympijském finále v Paříži, kde si vyházela bronz. K tomu ještě přidala páté místo na mistrovství Evropy. V desítce Atleta roku je popáté a vrací se do ní po roční pauze.

Tomáš Staněk (trenér Petr Stehlík)

Koulař Tomáš Staněk bude účastníkem galavečera už posedmé. Svého maxima v anketě dosáhl loni, když v ní skončil druhý. Zkušeného matadora dělilo na mistrovství Evropy v Římě od bronzu jen šest centimetrů a z Itálie si odvezl páté místo. Sezónním výkonem 21.61 se blýskl v kvalifikaci pařížských olympijských her a ve finále následně bral desáté místo.

Jan Štefela (trenér Jaroslav Bába)

Výškař Jan Štefela už byl blízko elitní desítce Atleta roku v letech 2021 a 2022, kdy skončil dvanáctý. Tentokrát už mezi nejlepšími nechybí. Honza letos pokořil velký kariérní milník, když se přenesl přes 230 centimetrů, což dokázal v průběhu roku hned třikrát. Na všech třech reprezentačních vrcholech skákal finále. Na halovém mistrovství světa v Glasgow bral pátou příčku. Stejného umístění dosáhl i na evropském šampionátu v Římě a při své olympijské premiéře skončil devátý.

Amálie Švábíková (trenér Štěpán Janáček, od podzimu 2024 Jiřina Kudličková)

Tyčkařka Amálie Švábíková je v TOP desítce počtvrté. Nejlépe skončila loni pátá. V sezóně 2018 ještě získala ocenění v kategorii junior roku. Podobně jako Štefela byla ve všech třech velkých finále tohoto roku. Na HMS v Glasgow si vyskákala šesté místo. Při evropském finále se podělila o čtvrté místo a v tom olympijském pak skončila pátá, když toho skvělé umístění a největší kariérní úspěch ozdobila novým národním rekordem 480 centimetrů.

Jakub Vadlejch (trenér Jan Železný)

Oštěpař Jakub Vadlejch získal ocenění Atleta roku třikrát za sebou v sezónách 2021-2023. Nyní tak může dosáhnout na čtvrtý triumf v řadě. K tomu byl vyhlášen ještě objevem roku 2009. V desítce figuruje už poosmé. Jakub na mistrovství Evropy v Římě konečně dosáhl na velké zlato. V nejkvalitnějším olympijském finále historie mu pak ani výkon 88.50 nestačil na cenný kov a skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrté příčce.