Atleti samostatné ČR posedmé na halové MS

středa 25. února 2004
Do zahájení vrcholu letošní halové sezony, 10. mistrovství světa v Budapešti, zbývá už jen devět dní.

Český národní tým se chystá na sedmou účast na halovém MS v dějinách samostatné České republiky. Nejlepší výsledek zaznamenal v Lisabonu 2001, kdy ziskem 28 bodů obsadil senzační čtvrtou příčku na světě. Také medailová bilance týmu byla na 8. mistrovství světa nejzářivější v historii. Dvě zlaté získali sedmibojař Roman Šebrle a tyčkařka Pavla Hamáčková a bronz připojila půlkařka Helena Fuchsová. Nejvyšší počet cenných kovů přivezli čeští atleti ze světového šampionátu v hale v roce 1999. V japonském Maebashi se výprava ze srdce Evropy radovala celkem čtyřikrát. Světový titul vybojovala Ludmila Formanová v závodě na 800 metrů, stříbro získala výškařka Zuzana Hlavoňová a třetí příčky obsadili Roman Šebrle v sedmiboji a trojskokanka Šárka Kašpárková.

Domácí atletické vody v posledních týdnech pořádně rozvířil běžec pražské Dukly Michal Šneberger. Pětadvacetiletý závodník dokázal pokořit limit pro halové MS ve dvou disciplínách (800 a 1500 m), poté získal titul mistra republiky na tříkilometrové trati. Start na světovém šampionátu v Budapešti zřejmě zvolí na své oblíbené distanci 1500 metrů, na níž se 31. ledna ve Stuttgartu radoval z vytvoření národního rekordu časem 3:38.98. Šneberger o 36 setin překonal 15 let starý rekord Radima Kunčického a stal se tak druhým Čechem, který na této trati v hale stlačil čas pod 3:39 minuty. „Prvních 1200 metrů jsem záměrně běžel rychleji než obvykle, pak už bohužel nezbylo tolik sil na pořádný finiš,“ komentoval svůj výkon účastník obou loňských mistrovství světa. Na halovém šampionátu 2003 v Birminghamu obsadil čtvrté místo v rozběhu a skončil těsně za branami vysněného finále, ve kterém zvítězil Francouz Maazouzi v čase 3:42.59. Účast mezi světovou elitou zůstává cílem Michala Šnebergera i pro závod v Budapešti. „Postup do finále by pro mě byl splněným snem. Tam už je pak všechno otevřené, teoreticky se dá bojovat i o třetí místo.“ Také své možnosti v rozběhu odhaduje Šneberger vcelkukonkrétně: „Do finále se obvykle postupuje časem něco přes tři minuty čtyřicet, na to jsem schopný běžet i sám, když si to odtáhnu. Rozhodně je lepší snažit se běžet na přímý postup.“ Důvody, proč by měl jediný český běžec na HMS 2004 dát přednost delší z tratí, na nichž dosáhl limitu, jsou pro samotného Šnebergera nasnadě: „Na 1500 metrů startuje ve finále devět závodníků, zatímco na půlce jenom šest. Už proto se asi rozhodnu pro patnáctku, tam je snazší postoupit,“ zdůvodnil Šneberger. Český zástupce očekává ještě další úlevy v boji o 9 postupových míst na HMS v Budapešti na mílařské trati: „Myslím si, že největší favorité jako Baala nebo El Guerrouj halové mistrovství světa vynechají a budou se soustředit až na olympijské hry. Mělo by to být trochu prořídlé.“ Nejvyššího umístění na vrcholné seniorské soutěži Michal Šneberger dosáhl před dvěma lety, kdy na halovém evropském šampionátu ve Vídni obsadil pátou pozici na 1500 metrů.

Dvou limitů pro letošní MS pod střechou dosáhla také mílařka Andrea Šuldesová. Závodnice pražského USK nejprve splnila normu na 3000 metrů časem 8:53.73 a den po svých devětadvacátých narozeninách si pak nadělila dárek v podobě limitu na 1500 m (4:11.81). „Chtěla bych se prosadit do světové špičky. Vím, že proto musím dosahovat časů okolo 4:04 nebo 4:05,“ hlásí Šuldesová, která se po třech letech vrací na světovou scénu. V roce 2001 startovala na halovém MS v Lisabonu a poté svou sportovní kariéru přerušila pro mateřské povinnosti. „Jsem s Terezkou moc ráda, ale upřímně řečeno, už mě neuspokojoval život, kdy ráno vstanu, nakrmím dítě, uvařím a uklidím. Samozřejmě je mi jasné, že se o dcerku musím starat, ale zároveň vím, že to jde i jinak,“ uvedla Šuldesová, maminka dvouleté Terezky, a dodala: „po porodu jsem dostala i větší chuť do závodění a trénování.“ Od svého návratu k atletice se finalistka mistrovství světa 1997 připravuje se svým manželem, polským trenérem Sebastianem Millerem. Způsob trénování je odlišný než dřív, běžkyně už umí těžit ze svých bohatých zkušeností. „Tréninky jsme trochu změnili. Zjistila jsem, že už nemusím tolik dřít, abych dosáhla určité výkonnosti,“ konstatovala. Andrea Šuldesová pojede na své čtvrté mistrovství světa v hale, premiéru na této akci zažila před devíti lety v Barceloně, kde na 800 metrů prošla do semifinále. V roce 2001 v Lisabonu skončila už v rozběhu v závodě mílařek a dva roky předtím se v japonském Maebashi představila na tratích 1500 a 3000 metrů. Podobná situace tedy může nastat i letos v Budapešti. Na HMS v Maebashi se Šuldesová na 1500 metrů radovala ze šestého místa.