Atleti úspěšní ve sportovních anketách

Zatímco v České republice se atleti neprosadili mezi trojici nejlepších sportovců roku, v některých zemích byli zástupci královny sportů dokonce zvoleni sportovními jedničkami.

Atletika má tradičně silné zastoupení v Maroku, tamní běžecké hvězdy ovládly sportovní anketu v kategorii mužů i žen. Mezi muži obdržel nejvíc hlasů mistr světa v maratonu Jaouad Gharib, nejlepší sportovkyní se stala stříbrná ze šampionátu v Helsinkách na 800 metrů Hasna Benhassiová. Také stříbrné pozice patřili atletům. Za Gharibem skončil Adil Kaouch, vicemistr světa na trati 1500 m, druhé místo v ženské kategorii obsadila dvojnásobná vítězka Frankofonních her a zlatá z půlmaratonu na mistrovství středomořské oblasti Zhor El Kamchová.

V hlasování o nejlepší sportovkyni roku v Řecku obdržela nejvyšší počet bodů trojskokanka Chrysopiyi Devetziová. Devětadvacetiletá závodnice skončila pátá na MS v Helsinkách, v zimním období vybojovala šesté místo na halovém mistrovství Evropy v Madridu a v závěru sezony zvítězila ve Světovém atletickém finále v Monaku. Třetí příčka v anketě patří sprinterce Marii Karastamatiové,

Agentura ISK vyhlašovala sportovce roku už po devětapadesáté. V kategorii žen se královnou pro rok 2005 stala tyčkařka Jelena Isinbajevová. Třiadvacetiletá Ruska byla absolutní suverénkou své disciplíny, získala titul halové mistryně Evropy i mistryně světa pod širým nebem a jako první žena historie překonala magickou hranici 5 metrů. Aktuálně má její světový rekord z finále v Helsinkách hodnotu 501 centimetr.

V sousedním Německu se titulem nejlepší sportovkyně pyšní Franka Dietzschová. Nestárnoucí diskařka se ve svém maximu této sezony 66.56 m prosadila na nejvyšší stupínek na světovém šampionátu, přemožitelku nenašla ani v superlize Evropského poháru ve Florencii, ve Světovém atletickém finále obsadila druhou příčku. Sedmatřicetiletá Dietzschová má stále energii do závodění a jejím velkým cílem jsou olympijské hry v Pekingu.