Atletický víkend na dráze i silnici

pondělí 23. dubna 2018
Přinášíme tradiční přehled toho nejzajímavějšího, co se ve světě atletiky o uplynulém víkendu událo.

Kipchogeho londýnský hattrick, suverénní Cheruiyotová

Nejprestižnějším maratonským závodem tohoto víkendu byl ten londýnský. Závod mužů vyhrál potřetí v kariéře keňský matador Eliud Kipchoge, jenž proběhl cílem vítězně v čase 2:04:17 a navázal na své triumfy z let 2015 a 2016. Kipchoge má na maratonské distanci obdivuhodnou bilanci, když vyhrál poosmé v řadě. Naposledy našel přemožitele na maratonu v Berlíně v roce 2013. Zkušený Keňan si v teplém počasí, které maratonci nemají příliš v oblibě, rozložil síly nejlépe ze všech a k rozhodujícímu nástupu se odhodlal zhruba tři kilometry před cílem, kdy utrhl Etiopana Tolu Kitatu. I ten ovšem mohl být spokojen, protože druhé místo a nový osobní rekord 2:04:49 je pro něj rozhodně velkým úspěchem. Na třetím místě finišoval domácí miláček Mohamed Farah, jenž dokázal časem 2:06:21 vylepšit o 52 vteřin třiatřicet let starý britský národní rekord Steva Jonese. Pro Faraha to byl druhý maraton v kariéře. Ten první absolvoval v roce 2014 též v britské metropoli a byl z toho čas 2:08:21. „Do závodu jsem dal 110 procent. Kluci to rozběhli na světový rekord. Snažil jsem se je co nejdéle udržet, ale na silnici je to jiné než na dráze. Užil jsem si to, ale jsem úplně vyřízený,“ řekl po doběhu. V dalším pořadí následovali dva zástupci keňské běžecké školy. Čtvrtý skončil někdejší dvojnásobný mistr světa Abel Kirui (2:07:07) a elitní pětici uzavíral Bedan Karoki (2:08:36). Až s šestou pozicí se musel spokojit Etiopan Kenenisa Bekele (2:08:53).

Velmi svižně rozběhly svůj závod také ženy. Dvojice Mary Keitanyová a Tirunesh Dibabaová měla v plánu útočit na světový rekord Pauly Radcliffové, který má hodnotu 2:15:25, což byl vzhledem k teplému počasí velmi odvážný cíl. Obě závodnice měly sice v první polovině závodu velký náskok na zbytek startovního pole, ale následně doplatily právě na horko, které při závodě panovalo. Dibabaová ze závodu odstoupila a Keitanyová se začala postupně propadat. Naopak velmi zkušeně si vedla olympijská šampionka v běhu na 5000 metrů Vivian Cheruiyotová. Její tempo bylo téměř rovnoměrné a nakonec se mohla radovat nejen ze suverénního vítězství, ale také nového osobního rekordu 2:18:31, kterým se zařadila na čtvrté místo historických tabulek této disciplíny. Kariérní maximum si vylepšila o více než pět minut. Hodnoty osobních rekordů si posunuly i druhá Brigid Kosgeiová (2:20.13) a třetí Etiopanka Tadelech Bekeleová (2:21:40). Top 5 uzavíraly Keňanky Gladys Cheronová (2:24:10) a již zmiňovaná Mary Keitanyová (2:24:27). Šestá doběhla Rose Chelimová z Bahrajnu (2:26:03), která se před necelým rokem právě v Londýně radovala z maratonského světového titulu.

3 x WL v Torrance

Za Atlantickým oceánem je již v plném proudu dráhová sezóna. V Torrance se hned třikrát přepisovaly letošní světové statistiky. Stříbrný medailista z nedávného HMS Ronnie Baker se stal prvním mužem, kterému se letos podařilo na stovce prolomit desetivteřinovou hranici. Rovinku prolétl vítězně v čase 9.97. Na stejné distanci se podobný počin podařil Twanishe Terryové. Ta si vylepšila osobní rekord na 10.99 a vyhoupla se do čela letošních světových tabulek. Kromě Terryové zatím žádná žena letos neběžela pod jedenáct vteřin. Druhá dosprintovala Ashley Hendersonová za 11.06, která byla následně nejrychlejší na dvoustovce v čase 22.66.

Na stovce překážek potvrdila roli favoritky Brianna McNealová, když výrazně vylepšila svůj vlastní letošní nejlepší světový výkon na 12.43. Velmi rychlá byla i čtvrtka mužů. Halový světový rekordman Michael Norman si vylepšil venkovní osobák na 44.53. Druhý Rai Benjamin posunul hodnotu národního rekordu Antiguy a Barbudy na 44.74. Mezi ženami zvítězila Linna Irbyová za 50.95.

St. Georges

V grenadském St. Georges zahájil sezónu světový šampion na 100 metrů Justin Gatlin. Bylo z toho vítězství v čase 10.05. Za ním skončili další Američané Isiah Young (10.11) a Mike Rodgers (10.17). Domácí triumf si připsal v závodě na 400 metrů Bralon Taplin, jenž zvládl jeden okruh za 45.29 a porazil Dominikánce Luguelina Santose (45.66) i Neryho Brenese z Kostariky (45.73). Na dvoustovce vyhrála Tori Bowieová za 22.75. Na stovce překážek testovala svou rychlost mistryně světa ze čtvrtky s ploty Kori Carterová. Její vítězný čas měl hodnotu 12.79.