Atletický víkend ve světě

pondělí 26. srpna 2019
Elitní světoví atleti nestartovali v průběhu uplynulého víkendu pouze na Diamantové lize v Paříži. Kalendář byl přímo nabitý zajímavými soutěžemi, ať už se jednalo o národní šampionáty nebo mezinárodní mítinky.

Národní mistrovství

Polsko

Polský národní šampionát se konal již pod pětadevadesáté a o nejkvalitnější výkony se postarali vrhači. Nové sezónní maximum 21.83 vyneslo koulařský titul Konradu Bukowieckimu, jenž v přímém souboji porazil úřadujícího evropského mistra Michala Haratyka, který se spokojit se stříbrem za 21.45. Mezi ženami kralovala zlatá medailistka z ME v Berlíně Paulina Gubaová (18.57). Kladivářské soutěže opanovali Pawel Fajdek (78.61) a Malwina Kopronová (73.95).

Parádní souboj se skvělými časy nabídla hladká čtvrtka žen, kde byla nejrychlejší Iga Baumgart-Witanová za 51.48 před Annou Kielbasinskou (51.51) a mistryní Evropy Justynou Swiety-Erseticovou (51.63). Na stovce si dosprintovala pro primát dle očekávání Ewa Swoboda (11.21).

Velká Británie

O mistrovské medaile se bojovalo také ve Velké Británii. V Birminghamu se zaskvěli hlavně sprinteři. Dina Asher-Smithová ozdobila na stovce šampionát časem pod jedenáct vteřin, když prolétla rovinku vítězně za 10.96. V mužské závodě rozhodovaly o vítězi tisíciny. Ojie Edoburun, Adam Gemili i Zharnel Hughes proběhli cílem shodně za 10.18. Ve stejném pořadí si rozdělili také medaile. Gemili se pak dočkal zlata na dvojnásobné trati, kde byl jasně nejrychlejší za 20.08.

V dálce svedly napínavý souboj Abigail Irozuruová a zkušená Shara Proctorová. Úspěšnější byla nakonec Irozuruová, která dolétla na 686 centimetrů. Proctorová skončila o dva centimetry méně. V tyčkařském sektoru neohroženě kralovala Holly Bradshawová za 473 centimetrů. Nové kariérní maximum si vylepšil vítěz trojskoku Ben Williams (17.27).

Keňa

Svůj národní šampionát za sebou mají také keňští atleti. Zde hrály prim hlavně běžecké disciplíny. Na půlce si svou rychlost vyzkoušel jinak mílařský specialista a vítěz Diamantové ligy Timothy Cheruiyot, který naznačil stoupající formu směrem k MS, když vyhrál v novém osobáku 1:43.11, což ho řadí na třetí místo letošních průběžných světových tabulek na trati 800 metrů. Strhující souboj byl k vidění na ženské desítce, kde možná trošku překvapivě zvítězila Agnes Tiropová (31:25.00), když si ve finiši poradila s hlavní favoritkou Hellen Obiriovou (31:25.38). Na stejné trati mužů zvítězil Geoffrey Kamworor za 27:24.26 před Rhonexem Kiprutoem (27:26.34) a Rodgersem Kwemoiem (27:26.92). Kamworor však nemá v plánu závodit na této trati při mistrovství světa v Dauhá. Slibnou formu směrem k MS ukázal také někdejší oštěpařský mistr světa a stříbrný olympijský medailista Julius Yego. Jeho náčiní dolétlo na 84.16.

Švýcarsko

Královnou švýcarského mistrovství byla Mujinga Kambunjiová, která vybojovala sprinterský double na tratích 100 a 200 metrů. Navíc se jí to podařilo ve vynikajících časem. Stovku ovládla v čase 11.00 (druhé místo v letošních průběžných evropských tabulkách) a na dvoustovce triumfovala dokonce v novém švýcarském národním rekordu 22.28. Také mužské dva nejkratší sprinty měly stejného vítěze. Byl jím Alex Wilson (10.26 a 20.49). Na čtvrtce překážek mužů o sobě dal vědět Kariem Hussein, jenž zvítězil ve svém nejrychlejším čase od roku 2017. Časomíra mu ukázala 49.21.

Ukrajina

Na ukrajinském šampionátu měla největší kvalitu soutěž výškařek. V té si vyskákala za rovné dva metry zlatou medaili Julia Levčenková. Na stupně vítězů ji doprovodily Jaroslava Mahučiková (196) a Iryna Heraščenková (194). V dálkařském sektoru byla nejlepší Marina Bekh-Romančuk za 679 centimetrů. Jasnou vítězkou čtvrtky překážek se stala v kvalitním čase 55.48 Anna Ryžikovová. Sedmibojařský duel vyzněl lépe pro Darinu Slobodovou, která poskládala nový osobní rekord 6208 bodů a porazila svou slavnější krajanku Alinu Šuchovou (6178 b.).

Zahraniční mítinky

Bad Köstritz

Stále ještě úřadující oštěpařský mistr světa Johannes Vetter se v letošní sezóně potýká se zraněními a v Bad Köstritzu absolvoval teprve svůj třetí letošní start. Vypadá to však, že to s obhajobou titulu světového šampiona myslí vážně, jelikož jasně zvítězil ve svém sezónním maximu 89.28. Naopak druhý Thomas Röhler s výkonem 81.51 příliš spokojený být nemohl. V koulařském kruhu předvedla nejdelší pokus Jamajčanka Danniel Thomas-Doddová, která vrhla 19.08 a připsala si skalp domácí německé hvězdy Christiny Schwanitzové (18.84).

Parnu

Zajímavá oštěpařská soutěž z českého pohledu proběhla v Estonsku. Vítězslav Veselý obsadil na mítinku v Parnu třetí místo za 78.20. Domácímu publiku udělal radost vítězstvím a novým rekordem mítinku 85.61 Magnus Kirt.

Madrid

Španělská metropole hostila mítink EA. Na mužské stovce padla zásluhou Američana Mika Rodgerse desetivteřinová hranice. Zkušený sprinter ze Spojených států proběhl cílem jako první v čase 9.97 před Francouzem Jimmym Vicautem (10.05) a Japoncem Hakimem Sani Brownem (10.05). Mezi ženami byla nejrychlejší Jihoafričanka Carina Hornová za 11.01 před Bulharkou Ivet Lalovou-Colliovou (11.08) a Američankou Tori Bowieovou (11.09).

Na hladké čtvrtce si to rozdali o prvenství nigerijský rodák v katarských barvách Emmanuel Bamidele (44.85) a Abubaker Abbas z Bahrajnu (44.90). Na stejné distanci žen zvládla jeden okruh nejrychleji čerstvá juniorská mistryně Evropy z Ruska Polina Millerová, která časem 51.00 vylepšila hodnotu ruského juniorského národního rekordu a zařadila se na sedmé místo historických evropských tabulek své kategorie. V závodě na 400 metrů překážek mužů dosáhla kvalitního času 48.89 Jamajčan Kemar Mowatt. Nad krátkými ploty dominovala domácí hvězda Orlando Ortega (13.32). Za zmínku jistě stojí i vítězný čas keňského půlkaře Alfreda Kipketera (1:44.50).

Stockholm

Ve Stockholmu se uskutečnilo tradiční utkání mezi Švédskem a Finskem. V obou kategoriích byl šťastnější domácí tým. O nejkvalitnější výkon se postaral tyčkařský talent Armand Duplantis, jenž se úspěšně přenesl přes rovných šest metrů. Následně se neúspěšně pokoušel o 607. Blýskla se také další švédská hvězda, kterou je diskař Daniel Stähl. Jeho náčiní dopadlo na 69.42. Dařilo se také jeho reprezentačnímu kolegovi Kimu Ambovi. Ten vyhrál soutěž oštěpařů za 85.89.

Petr Jelínek, foto: Aleš Gräf