Atletický víkend ve světě

pondělí 5. listopadu 2018
Přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co uplynulý atletický víkend ve světě královny sportu nabídl.

Maraton v New Yorku ovládli Keitanyová a Desisa

Počtvrté v kariéře dokázala zvítězit na maratonu v New Yorku Keňanka Mary Keitanyová. Její výkon 2:22:48 byl druhým nejrychlejším vítězným časem v historii tohoto závodu. Keitanyová měla vynikající druhou polovinu trati, kterou zvládla za 66:58. Jako druhá do cíle doběhla její krajanka a vítězka letošního londýnského maratonu Vivian Cheruiyotová. Časem 2:26:02 ztratila na svou krajanku téměř tři minuty. Třetí skončila loňská vítězka a domácí závodnice Shalane Flanaganová za 2:26:22.

Mezi muži triumfoval Etiopan Lelisa Desisa v čase 2:05:59, což je také historicky druhý nejrychlejší čas vítěze newyorského maratonu. Pro Desisu se jednalo o jeho první maratonské prvenství od roku 2015, kdy zvítězil v Bostonu. Jen o dvě vteřiny zpět finišoval jeho reprezentační kolega Shura Kitata (2:06:01). Na stupně vítězů se vešel i loňský vítěz Geoffrey Kamworor z Keni za 2:06:26.

Dacres a Miller-Uibová nejlepšími atlety NACAC

Jamajský diskař Fedrick Dacres a bahamská sprinterka Shaunae Miller-Uibová byli oceněni nejlepšími sportovci Severní, Střední Ameriky a Karibiku.

Fedrick Dacres si v tomto roce připsal tři významné úspěchy. Nejprve ovládl Hry Commonwealthu, následně se radoval z celkového prvenství v seriálu Diamantové ligy a skvělou sezónu uzavřel vítězstvím na Kontinentálním poháru v Ostravě. Národní rekord své země vylepšil na 69.67 a s tímto výkonem figuruje na druhém místě letošních světových tabulek.

Shaunae Miller-Uibová v letošním roce na tratích 200 a 400 metrů nepoznala hořkost porážky. Na dvoustovce se stala šampionkou Commonwealthu, obhájila prvenství v Diamantové lize a vyhrála na Kontinentálním poháru. Na čtvrtce startovala ve třech závodech a vždy z toho byl čas hluboko pod padesát vteřin. V Monaku zaběhla letošní nejlepší světový výkon 48.97, což byla nejrychlejší čtvrtka od roku 2006. K tomu ještě přidala historicky nejlepší světový výkon na trati 150 metrů a vyrovnala historické světové maximum na halové třístovce.

Nejlepším juniorem byl vyhlášen kubánský trojskokan Jordan Díaz. Teprve sedmnáctiletý borec posunul hodnotu dorosteneckého světového maxima na 17.41. Jasně dominoval na mistrovství světa juniorů ve finském Tampere i na Letních olympijských hrách mládeže v Buenos Aires. Neztratil se ani v dospělé konkurenci, když zvítězil na šampionátu NACAC.

Ve stejné kategorii dívek byla oceněna jamajská sprinterka Briana Williamsová, která získala na MSJ v Tampere tolik ceněný sprinterský double, když opanovala stovku i dvoustovku. Ve finále závodu na 200 metrů navíc vyhrála v novém rekordu šampionátu 22.50.

Švýcarskými atlety Sprungerová a Wilson

Nejlepší atlety uplynulé sezóny znají také ve Švýcarsku. Mezi ženami si podruhé v kariéře odnesla toto ocenění čtvrtkařka překážkářka Lea Sprungerová. Té se na mistrovství Evropy v Berlíně podařilo získat zlatou medaili a svým vítězným časem 54.33 vévodí letošním evropským tabulkám.

Mezi muži byl vyhlášen sprinter Alex Wilson. Jamajský rodák vybojoval ve švýcarských barvách bronz na evropském šampionátu na dvoustovce. Navíc vylepšil národní rekord své země na 20.04, za což mu patří v evropských statistikách tohoto roku dělené třetí místo.

V kategorii junior roku se radovala běžkyně Delia Sclabasová, která si doběhla na MSJ v Tampere pro dva bronzy na tratích 800 a 1500 metrů.

MEJ 2021 v Tallinnu

Na zasedání EA v Budapešti bylo rozhodnuto, že mistrovství Evropy juniorů v roce 2021 bude hostit Tallinn. Estonská metropole v minulosti hostila již dva evropské šampionáty mládeže. V roce 2011 se zde konalo MEJ a o čtyři roky později se v Tallinnu sešli nejlepší evropští atleti do 22 let.

ME v krosu 2020 proběhne v Dublinu

Hostitelem mistrovství Evropy v přespolním běhu 2020 bude irský Dublin. Ten o pořadatelství usiloval již v roce 2017, ale tehdy dostal přednost slovenský Šamorín.