Atletický víkend za hranicemi

pondělí 18. června 2018
Jaký byl uplynulý atletický víkend v zahraničí? Zde je přehled toho nejzajímavější, co se o uplynulém víkendu ve světě královny sportu událo.

Ratingen

Vícebojařská Challenge pokračovala mítinkem v Ratingenu, který je zároveň i německým národním šampionátem. Mezi muži se při svém první desetibojařském startu od olympijských her v Riu de Janeiru radoval Němec Arthur Abele, jenž se výkonem 8481 bodů zařadil na třetí místo letošních světových tabulek. Druhý skončil v novém osobním rekordu 8121 bodů jeho krajan Manuel Eitel. Kariérní maximum si vylepšil také třetí Švéd Marcus Nilsson (8120 b.)

Mezi ženami kralovala Němka Carolin Schäferová, která v sedmiboji posbírala 6549 bodů. Druhou příčku brala Rakušanka Ivona Dadičová, která svým součtem 6413 bodů zaostala jen čtyři body za svým rakouským národním rekordem. Třetí byla v novém osobáku 6169 bodů další Němka Mareike Arndtová.

Linec

Do rakouského Lince se každoročně vydává početná skupina českých reprezentantů. Diana Mezuliáníková vyhrála běh na 800 metrů v novém osobním rekordu 2:02.45, čímž navíc splnila výkonnostní kritérium pro start v Berlíně i na této trati. Nový osobní rekord si zaběhl na čtvrtce Patrik Šorm, který zvládl jeden okruh za 46.13 a nestačil pouze na vítězného Poláka Karola Zalewského (45.79). Stejnou radost i udělala i Šormova tréninková kolegyně ze skupiny Dalibora Kupky Zdeňka Seidlová. I pro ni znamená čas 53.58 vylepšení kariérního maxima. Tereza Petržilková si posunula hodnotu čtvrtkařského osobáku pod otevřeným nebem na 54.13. Marcela Pírková byla nejrychlejší na dvoustovce, když proběhla cílem v čase 23.69 a porazila silnou Polku Ewu Swobodovou (23.79). Mužskou půlku vyhrál Lukáš Hodboď za 1:48.62. Jan Kubista zaznamenal čas 1:49.14. Tyčkařka Aneta Morysková zdolala 412 centimetrů. Její kolegyně v sektoru Nikola Pöschlová skočila 402. Letošního nejlepšího českého výkonu v trojskoku dosáhl Jiří Zeman (15.78).

Marseille

Velmi rychlá stovka v podání domácího Jimmyho Vicauta byla k vidění v Marseille. Francouz prolétl cílem za 9.92, čímž se zařadil na dělené druhé místo v letošních světových tabulkách. Druhý Ben Yousif Meité z Pobřeží Slonoviny se do cíle předkláněl v čase 10.14. Trojskokanská šampionka Caterina Ibargüenová si odskočila do dálkařského sektoru a byl z toho nový kolumbijský národní rekord 687 centimetrů. Zdatně jí sekundovaly druhá Francouzka Eloyse Lesueur-Aymoninová (680) a Britka Shara Proctorová (673). Francouz Ludvy Vaillant zvítězil na čtvrtce překážek v novém osobáku 48.96 a připsal si cenné skalpy keňského olympijského finalisty Arona Koeche (49.36) i stříbrného z ME Estonce Rasmuse Mägiho (49.42).

Guyiang

Velmi kvalitní dálkařský závod proběhl v čínském Guyiangu. Hned pět borců se dostalo přes osm metrů. Vítěznému Wang Jiananovi se podařilo skokem dlouhým 847 centimetrů vyrovnat národní rekord. Druhý Zhang Yaoguang skočil 829 a třetí Huang Changzhou zaznamenal 819. V oštěpu zvítězila Huihui Lu za 66.90 před reprezentační kolegyní Liu Shiying (64.25).

Carquefou

Skvělý závod na 5000 metrů zaběhla ve francouzském Carquefou Moria Stewartová. Sedmá žena loňského mistrovství Evropy do 22 let v Bydhošti na této trati vylepšila osobní rekord na 15.57.63 a zařadila se na sedmé místo českých historických tabulek.