Atletický víkend za hranicemi

pondělí 15. ledna 2018
Halová atletická sezóna se začíná rozjíždět na plné obrátky a ve světě již začínají padat velmi kvalitní výkony. Přinášíme víkendový přehled toho nejzajímavějšího, co se za hranicemi událo.

Reno

Nevadské Reno je oblíbenou závodní destinací švédského tyčkařského supertalentu Armanda Duplantise a potvrdil to i tentokrát, když dokázal posunout hodnotu halového juniorského světového maxima na 583 centimetrů. Následně se pokoušel na výšce 592 centimetrů o pokoření absolutního juniorského světového rekordu, který skočil loni v dubnu v Texasu, kde se přenesl přes 590 centimetrů. Ženskou tyčkařskou soutěž ovládla stříbrná medailistka z olympijských her i mistrovství světa Američanka Sandi Morrisová, která vylepšila letošní nejlepší světový výkon na 490 centimetrů.

Lexington

Leadeři letošních světových statistik se měnili také v Lexingtonu. Stalo se tak na šedesátce s překážkami. Mezi muži se dařilo Jamajčanu Omaru McLeodovi, jenž prolétl rovinku s ploty za 7.53. V ženském závodě se stejný počin podařil Američance Kendře Harrisonové, které časomíra ukázala 7.82. Následně byla nejrychlejší i na dvoustovce, kde zaběhla čas 23.16. Svou formu testovala i světová šampionka v běhu na 400 metrů překážek Kori Carterová. Šedesátku s překážkami zvládla za 8.21 a dvoustovku za 23.36.

Aubiere

Nadějnou formu v úvodu sezóny ukazuje i halový světový rekordman Francouz Renaud Lavillenie. Ten úspěšně zdolal 586 centimetrů a vylepšil den staré letošní světové maximum Švéda Duplantise. Vícebojař Kevin Mayer skočil 506 centimetrů. V rámci tohoto mítinku se konala i vícebojařská klání. V těch byli nejúspěšnější Ukrajinec Olexij Kasjanov (6016 b.) a Francouzka Antoinette Nana Djimouová (4351 b.).

Krosové závody

Elgoibar

Závodilo se i pod otevřeným nebem. V silně obsazeném krosovém závodě ve španělském Elgoibaru kralovali Ruth Jebetová z Bahrajnu a Etiopan Selemon Barega. Ženy musely zdolat trať dlouhou 7621 metrů a nejlépe si s ní poradila právě světová rekordmanka ve stýplu, která zvítězila v čase 27.15 a někdejší krosovou světovou šampionku Keňanku Agnes Tiropovou za sebou nechala o jedenáct vteřin zpět (27:26). Třetí příčku brala další Keňanka Lilian Rengeruková (28:08). Mezi muži to bylo na více než desetikilometrové trati drama až do posledních metrů. Lepší finiš měl nakonec juniorský mistr světa na trati 5000 metrů Etiopan Selemon Barega (33:54), který o dvě vteřiny přespurtoval krosového mistra světa z loňského roku Uganďana Jacoba Kiplima (33:56). Třetí byl další zástupce etiopské běžecké školy Abadi Hadis (34:23).

Edinburgh

Ve skotském Edinburghu se konalo tradiční krosové utkání mezi týmy Evropy, Velké Británie a Spojených států amerických. V tomto ročníku byli nejúspěšnější zástupci Evropy se 137 body před Brity (182 b.) a Američany (190 b.). Individuální pořadí ženského závodu opanovala Turkyně Yasemin Canová, která zvládla šestikilometrovou trať za 20:58 a o dvě vteřiny porazila Britku Emilii Goreckou (21:00). Třetí finišovala Američanka Molly Seidelová (21:04). Mezi muži byl v závodě na osm kilometrů nejrychlejší Američan Leonard Korir za 24:32. Na stupně vítězů ho doprovodili Turci Kigen Özbilen (24:35) a Aras Kaya (24:39).

Petr Jelínek, foto: ČAS - A. Gräf