Bába do finále, Svoboda do semi, Šebrle zatím pátý
Bába proklouzl do finále
Výškař Jaroslav Bába dnes neměl příliš vydařenou soutěž, přesto se mezi nejlepší s trochou štěstí prokousal. První skok na 220 byl na výbornou, na 224 však jednou opravoval a tahle chyba jej málem stále finálovou účast. Rozhodující byl nakonec pro svěřence Jana Janků vydařený první pokus na 227. Právě ten mu zajistil postup z děleného dvanáctého místa spolu s Polákem Bendarkem. Na 230, požadované kvalifikační normě, totiž předvedl Bába dva ne příliš nadějné skoky a poslední lehce shodil. Předtím totéž předvedl na třetí pokus Brazilec De Lima, který ještě mohl českého výškaře vyřadit. 230 překonalo nakonec osm skokanů.
"Vůbec jsem neměl přehled, jak na tom jsem," přiznal Bába. "A když jsem neskočil těch 230 cm, tak jsem si říkal, že je to tak padesát na padesát, a že tam možná se štěstím proklouznu. Bednarek mi pak děkoval, protože kdybych to skočil, on by byl 13. Snad jsem si to nejlepší schoval na finále," doufal český halový rekordman. Mezi třináctkou naopak bude chybět obhájce titulu z Baham Donald Thomas, stejně jako bývalý mistr světa (2005) Ukrajinec Jurij Krymarenko nebo Rus Andrej Těrešin.
Svoboda zvítězil v rozběhu
Překážkář Petr Svoboda si výborně poradil s prvním kolem stodesítky a postoupil do semifinále. Technicky se mu příliš nedařilo, srazil několik překážek jako kdysi Allen Johnson. Přesto ve svém běhu nenašel přemožitele a v čase 13.56 se o výhru podělil s Francouzem Darienem v málo vídaném mrtvém závodě. "Čekal jsem, že náš běh bude vyrovnanější. Hodně jsem shazoval, pátou překážku jsem trefil docela hodně a přesto jsem nemusel zapnout atomovku v hlavě," prohlásil svěřenec svého jmenovce Luďka. "Sice jsem myslel, že mám větší náskok, nakonec z toho bylo dělené první místo, ale to je jedno. Měl jsem být do čtyřky, a to se povedlo. Někteří favorité asi odpadnou. Například Američan Merritt je zraněný, ani Robles není, co býval. Moje šance jsou ale pořád stejné," doplnil Svoboda.
Stejného času jako vítězové dosáhl ještě Polák Noga, tomu ovšem na kameře přisoudili třetí příčku. Svižně se běželo hned po Svobodovi a vyhrál zde Barbadosan Brathwaite za 13.35, ovšem ještě o setinu rychlejší byl překvapivě Maďar Daniel Kiss. Jeho dosavadním maximem bylo 13.53 z ME v Göteborgu, kde také skončil v životním úspěchu sedmý. Do Berlína se nominoval časem 13.61.
Cechlová skončila v kvalifikaci
Diskařka Věra Cechlová bohužel stejně jako před dvěma lety v Ósace skončila už v první fázi soutěže. "Myslela jsem si, že konečně ukončím sezonu po všech těch potížích v pohodě, ale bohužel. Cítila jsem se skvěle, byla jsem rychlá, ale po výpadcích v přípravě jsem to nestihla spojit s technikou. Timing byl úplně jiný," uvedla svěřenkyně Josefa Šilhavého, která se sice každým pokusem zlepšovala, zakončila však s 59.52, což na postup nestačilo o metr a půl. "Nemám si co vyčítat. Dělala jsem vše proto, abych se dala do kupy natolik, abych vůbec mohla odcestovat. I tady jsem udělala maximum, bohužel to na postup nestačilo. Po finále extraligy se budu muset dát do kupy. asi to bude dlouhé léčení," uzavřela Cechlová, celkově 18. diskařka MS.
Nejdále (63.38) poslala své náčiní v kvalifikaci Číňanka Xuejun Ma, kvalifikační normu 61.5 splnilo celkem deset závodnic. Obhajovat nebude 41letá Franka Dietzschová, která skončila až za Cechlovou, bez měřeného pokusu skončila nejdříve narozená aktivní účastnice celého MS, ještě o 7 let starší Běloruska Jelena Zverevová.
Šebrle po třech dílech pátý
Po 100 metrech, dálce a kouli patří světovému rekordmanovi Romanu Šebrlovi pátá pozice se ztrátou 72 bodů na medaili. "Čekal jsem, že stovky bude taková, i když by podle tréninků měla být mnohem lepší. Ale vždycky, když začnu závodit, zatáhnu se a neběží mi to," kroutil hlavou svěřenec Dalibora Kupky nad čase 11.16. "Co jsem získal navíc oproti svým propočtům výbornou dálkou (780), to jsem teď v kouli (14.98) ztratil. Peru se s ní celou sezonu. I teď. Jednou v rozhazování hodím 14 m doleva, jednou to pošlu na 16 metrů. Nevím, čím to je. Naštěstí tam není tolik bodů," našel pozitivum na dílčím nezdaru. "Co se týče soupeřů, dobře jede Haardee, jinak je to všechno ještě otevřené," uzavřel Šebrle.
Kromě stovky si totiž průběžný lídr soutěže Amerišan Trey Hardee dělal jen osobáky. Zatímco v hale už skočil o dva cm dále než dnešních 783, jeho 15.33 je zlepšení o třídu (přesně o 88 cm). Druhou pozici drží Olexij Kasjanov s odstupem 25 bodů, třetí Alexandr Pogorelov už ztrácí na Hardeeho 119 b.
Desetiboj po jednotlivých disciplínách
Roman Šebrle zahájil cestu za obhajobou stovkou za 11.16, jež jej zařadila na dělené 29. místo. Stovku prolétli nejrychleji Američané Trey Hardee a Ashton Eaton (10.45 a 10.53). Už po 50 metrech skončily naděje pro Maurice Smitha, jamajský borec byl hlavním Šebrleho rivalem před dvěma lety, český šampion se před něj dostal až osobním rekordem v deváté disciplíně, oštěpu.
Dálka byla a je parádní disciplínou Šebrleho. Všechny jeho dnešní skoky letěly za hranici 770 cm, přesně jak si úřadující šampion přál. Ten nejdelší měřil 780 a podělil se za něj o třetí příčku Ukrajincem Kasjanovem, především se však výranzě na průběžnou pátou příčku. I tuto disciplínu ovládlo duo z USA, lepší byl tentokrát Eaton než Hardee, druhý jmenovaný však udržel minimálné průběžné vedení (14 b). V dálce skončili bez měřeného pokusu Estonec Mikk Pahapill, halový mistr Evropy, i českému dobře známý Rakušan Roland Schwarzl.
Koule nebyla podle představe Šebrleho. Hned v první sérii předvedl nejdelší měřený pokus 14.98, v druhé to bylo o 7 méně, v závěrečném vrhu se zmátořil, ale pokus za 15 metrů skončil mimo výseč. Disciplínu ovládl v osobním rekordu 16.65 Alexandr Pogorelov před krajanem Sisojevem (16.17), díky tomu se Rusové posunuli na 3., resp. 11. příčku. Na čele je nadále Trey Hardee, který si udělal takřka metrový osobák na 15.33, na Kasjanova však má minimální náskok (25 bodů). Šebrle se i přes ne úplně vydařený výkon posunul na pátou příčku.
Fotogalerie pátého dne, dopoledne (E. Erben)