Bába navázal druhým bronzem
Bába na stupních, Svobodová pod nimi a další dělba medailí
Česká výprava v Göteborgu získala zásluhou výškaře Jaroslava Báby druhý bronz. Svěřenec Jana Janků staršího se přenesl přes zraněné tříslo a bolest, kterou cítil od rozcvičování i při každém závodním skoku. V soutěži si přesto vylepšil svůj nejlepší letošní výkon na 231 cm, za což si vysloužil místo na stupních vítězů a bez šancí nebyl při pokusech na 233 (1x) i 235 (2x). Nad něj se pak postavili dva Rusové, na stříbrnou pozici Dmitrik za 233 a úplně nejvýš pak Sergej Mudrov, který zvládl ještě o dva centimetry více, svůj osobní rekord. "Jsem rád za medaili, chtěl jsem i líp, ale už mě to dál nepustilo. I když skoky byly docela těsné," uvedl Bába (více v rozhovoru zde).
Tyčkařka Jiřina Svobodová skončila stejně jako před dvěma lety na nepopulárním čtvrtém místě. O medaili svěřenkyni trenérů Lubenského a Ptáčníka připravila chyba na 452 cm, protože Ruska Sidorovová zdolala stejně jako Svobodová napoprvé 462 a do té doby neměla opravu. Obě pak už nezvládly laťku o pět centimetrů výš. „Pokazila jsem si to sama, měla jsem to skočit. Moc jsem chtěla, spěchala jsem nahoru, nedržela skoky u tyče a skákala jsem nad šuplíkem a ne nad laťkou,“ zhodnotila se po závodě česká reprezentantka. "Bylo to takové hektické, přemýšlela jsem, jestli jít na 472, a vzít tvrdší tyč, že by to mohlo letět výš. Myslím ale, že je to docela slušné zakončení sezony, která byla taková jednou nahoře, jednou dole. No, v hale budu asi dycky čtvrtá, ale přeci nebudu kvůli tomu brečet, já jdu po zlatě," uzavřela s úsměvem Svobodová. O nejcennějším kovu rozhodovalo při shodném zápisu rozeskakování, po zvýšení na 472 ani jedna z rivalek neuspěla, a tak se dle pravidel snížilo zpět na 467, kde se zadařilo Britce Holly Bleasdaleové, ale Polce Rogowské nikoli.
Halovou mistryní Evropy v dálce se stala Ruska Darja Klišinová, a to už díky svému prvnímu pokusu 701, jímž se dostala i do čela světových tabulek. Stříbro brala po zásluze Francouzka Lesuerová, která třikrát vylepšila národní rekord, nejblíže Klišinové byla s 6.90. K radosti domácího publika si o bronz řekla v poslední sérii Švédka Jarderová osobákem 671.
Výkon těch nejvyšších parametrů viděla hala Scandinavium i na šedesátce, v níž ve světovém čase roku 6.48 sprintovali dokonce hned dva borci. Tisíciny hrály nakonec pro Francouze Jimmyho Vicauta, i ze stříbra měl radost Brit Dasaolu. Bronz jistil před zbytkem pole dosavadní lídr evropských tabulek Ital Tumi.
A do třetice světový výkon sezony. Zrodil se v trojskoku, který díky výkonu 17.70 o čtyři decimetry ovládl Ital Daniele Greco. Na stupně vítězů jej doprovodili Rusové, Samitov (17.40) a Fjodorov (17.12).
Takové běžecké finále se málokdy vidí. Naturalizovaná Švédka Abeba Aregawiová vzala otěže závodu na 1500 metrů od začátku do svých rukou a brzy za sebou soupeřky nechala rozdílem třídy. Pro zlato si doběhla v čase 4:04.17, o deset vteřin později se rozdělovalo stříbro a bronz - v tomto pořadí - mezi Španělku Macíasovou a Polku Broniatowskou, která podlehla až v posledních metrech.
Dvojnásobnou distanci v podání mužů dlouho diktoval Hayle Ibrahimov a nakonec byl běžec v ázerbájdžánském dresu odměněn titulem za čas 7:49.74. Za ním se v těsném sledu seřadili Španěl Higuero a Ir Ólianáird, kteří uspěli v závěrečném úprku za cennými kovy.
Čtvrtkaři stoprocentní, Masná o tisíciny ze hry
Obě české čtvrtkařky, které se potkaly v jednom ze semifinále, se probily do zítřejšího dopoledního boje o medaile. Pouze Perri Shakes-Draytonové podlehla Zuzana Hejnová, ale přitom si takřka o vteřinu si vylepšila osobní rekord na 51.27 - Britka zaběhla evropský výkon roku 51.03. "No neběžte za ní (Draytonovou), když mi to tak hezky táhla," ptala se řečnicky svěřenkyně Dalibora Kupky, "držela přesně tempo, co jsem potřebovala, tak jsem běžela za ní až skoro do konce. I proto, že jsem pořádně nevěděla, jak to za mnou vypadá. Úplný závěr jsem ale naplno nešla, abych něco pošetřila," popsala závod medailistka z olympiády. "Čas mě překvapil a myslím, že i trenéra. Říkali jsme si, že když všechno půjde dobře, mohla bych letos běže 51.5, ale tohle?" divila se Hejnová.
Obhájkyně zlata z Paříže Denisa Rosolová svůj letošní nejlepší čas, který zaběhla v rozběhu, posunula o dalších osm setinek na 52.12 a doběhla třetí . "Je škoda, že jsem běžela rychleji než vítězka prvního běhu, a přesto budu mít ve finále o dost horší dráhu (nakonec druhou, Hejnová třetí)," posteskla si členka Rychlých holek. "Asi jsem chtěla být po seběhu v lepší pozici, a když jsem viděla holky pode mnou, tak jsem trochu přidala, ale přiběhly jsme tam v chumlu, musela jsem si tam oběhnout a i tak do mě šly. Že dohoním Francouzku , jsem si věřila, ale stálo mě to zbytečně hodně sil," popsala Rosolová, která přesto věří v medaili. "Je na ní. Snad mám lepší formu než v Istanbulu," uzavřela druhá česká finalistka.
Do třetice čtvrtkařský úspěch. Pavel Maslák si v semifinále počínal podobně skvěle jako v rozběhu, po srovnání hendikepů se ujal první pozice, a v cílové rovince si dokonce mohl dovolit na cestě k vítězství výrazně zpomalit. Nebýt toho, téměř jistě by vylepšil svůj národní rekord, takto za ním zaostal v čase 46.18 o čtyři setiny. "Dneska to bylo o něčem úplně jiném než včera," tvrdil člen skupiny Dalibora Kupky, "dokonce jsem i míň vytuhl. Možná mě rozběh ideálně prošťouchl. Nějaké síly jsem si určitě ušetřil, snad i na štafetu. Určitě se cítím na čas pod 46 a ano, i na zlato," prohlásil Maslák.
O finále se prala také půlkařka Lenka Masná, podobně jako překážkářka Škrobáková si však vybrala kopec smůly. když prohrála souboj s Irkou Everardovou o tisíciny (obě běžely 2:03.40). "Takticky se mi to nepovedlo," přiznala svěřenkyně Jiřího Sequenta. "Při náběhu do poslední zatáčky jsme se strkaly, což mě zbrzdilo, a pak jsem musela obíhat. Hrozně jsem chtěla postoupit, ve finiši jsem pro to udělala vše, dokonce jsem doslova spadla do cíle. Ale nakonec chyběly tisíciny. Jsem hodně zklamaná. Ve finále jsem být měla a asi ani s odstupem nebudu konečné umístění hodnotit nějak pozitivně," řekla trpce Masná, která ve srovnání s druhým semifinále skončí celkově devátá.
Sedmiboj po disciplíně
V koulařském sektoru se nejvíce dařilo Francouzi Mayerovi, když se dostal 16 cm za patnáctimetrovou hranici a poskočil tím na páté místo. Vedoucí pozici udržel Nizozemec Sintnicolaas (14.11), ovšem právě na Mayera má náskok pouhých 30 bodů. V kontaktu zůstal nadále i Adam Sebastian Helcelet, byť v kouli se mu nedařilo tak jako při MČR (dnes 14.48), posunul se na sedmou pozici.
Mírnou ztrátu na cenný kov zaznamenal svěřenec Rudolfa Černého i ve výšce, kde zdolal 202 cm, o tři centimetry méně než ve Stromovce, stále však hraje o šestitisícový součet. Bohužel soupeři sází výborné výkony. Na čele přenocuje Srb Dudaš, který čtvrtou disciplínu vyhrál s 208 cm, jeho náskok před Sintnicolaasem a Mayerem však není veliký, 32, resp. 34 bodů. Helcelet má na pátém místě odstup již 106 bodů.
"Nejsem spokojený," byla jeho první slova v mixzóně. "Jedině s dálkou. Šedesátka byla pomalá, nešla mi celou sezonu. V dálce jsem se sice chytil, ale koule mě zase srazila. První pokus byl tak 15.20, ale mimo a pak už mi to nešlo. Výška se pro tenhle povrch musí umět," zhodnotil svůj první den český vícebojař. "Jak bych to řekl... v kouli mi úspěch sebral Láďa a ve výšce Jarda," vtipkoval na adresu medailistů Helcelet. "Zítra to bude chtít osobák na překážkách, ty mi docela šly, a aspoň pět metrů v tyči," přál si směrem k zítřku.