Báječný Holuša bude bojovat o medaili

sobota 10. března 2012
Půlkař Jakub Holuša bude po suverénním semifinále bojovat o medaili z halového mistrovství světa. Do dalšího kola postoupila sprinterka Kateřina Čechová. Šampionát skončil pro výškaře Bábu a štafetu čtvrtkařů.

Jedním slovem báječně si poradil se svým semifinále půllkař Jakub Holuša. Po taktické stránce závod zvládl, hlídal si výhodnou pozici a v závěru pohodlně spolu s favorizovaným Polákem Ksczotem soupeřům utekl. Jejich náskok byl tak velký, že si mohli v cíli s úsměvem plácnout a Jakub vypustil čas, který mířil někam k 1:46.2. V cíli tak byl o vteřinu později, ale pořád je jeho 1:47.23 nejrychlejším časem semifinále a jeho letošním maximem. "Bylo zbytečné plýtvat silami," prohlásil v cíli. "Tak snadný průběh jsem opravdu nečekal. Asi je to důkaz velké formy. Také je podstatné, že ve finále nebudou dva favorité - Lalang a Lewandowski," dodal a přiznal, že se mu v hlavě začaly honit myšlenky na medaili. "Vyhánět je nebudu. Člověk musí mít velké cíle, když chce něco dokázat. Taky jsem rád, že po těch všech problémech s nohou jsem zpátky a mám velkou chuť něco předvést. Už to, že budu po dvou letech ve finále, se jen tak někomu nepovede. Ale já u toho zůstat nechci," prohlásil odhodlaně.

Americký vícebojař Eaton stále drží kurz světový rekord. Na překážkách sice přes vynikající čas 7.68 něco oproti svému poslednímu maximu  ztratil a náskok z prvního dne tak činil už „jen“ 55 bodů, v tyči však vysoce kvalitních 520 cm zopakoval a tak si na kilometru může dovolit běžet pomaleji o necelých pět vteřin. . Adam Sebastian Helcelet přidal na překážkách 8.16 a 470 cm v tyči. Bodovým součtem je průběžně pátý s 5bodovou ztrátou na Rusa Škureněva. Na druhou stranu má v zádech Bělorusa Kravčenka, který zaostává o 18 bodů.

Kateřina Čechová ve svém rozběhu na 60 metrů skončila třetí za Pierrovou a Animovou. "Byla jsem připravená, že zdejší starty nejsou slyšet a stejně jsem tam děsivě zaspala. Samotný běh přitom byl výborný," hodnotila po doběhu,kdy ještě nevěděla, zda její čas 7.40 bude na postup stačit. "To budou zase nervy,"  utrousila. Nakonec se však mohla radovat, do semifinále proklouzla z 21. pozice. Nejrychlejší v rozbězích bylo nigerijsko-bulharské duo Asumnuová a Lalovová. Obě běžely 7.19.

Česká štafeta čtvrtkařů ve složení Prorok, Lichý, Barák a Jareš doplatila na smolné rozlosování. Nejenže jim byla přidělena nevděčná první dráha, ještě byl kvartet zařazen do jednoznačně silnějšího běhu. V něm i přes veškerou snahu obsadili šestou pozici a jejich cesta šampionátem skončila. Přitom v prvním z běhů by jejich čas 3:09.46 stačil na druhou, přímo postupovou pozici. Nejlepší čas prvního kola měli Britové - 3:07.45, Američané byli v soloběhu o dvě setiny pomalejší.

Výskař Jaroslav Bába nezůstal věrný dobré tradici a tentokrát ho ve finále velké soutěže neuvidíme. V kvalifikaci skočil pouze 222 cm a obsadí dělenou třináctou pozici. "Nevím, v čem byl problém, prostě to nevyšlo dneska. Rozcvičení bylo docela dobré, i když žádné vysoké skoky to nebyly. Ani nikdo nevypadal, že by mu to nějak extra šlo. Škoda třetího pokusu na 226, kdybych to skočil, třeba bych se ještě chytil," litoval po soutěži. "Je to technická disciplína a dneska ta technika vázla, z rozběhu jsem nepřevedl odraz. Zklamaný jsem, ale co mám dělat, teď už to nenapravím," dodal. Do finále nakonec postoupila desítka borců, která skočila 229 cm.

V kvalifikaci trojskokanů uvízla tak známá jména jako Giralt či Oprea. Na postup mezi nejlepších osm stačilo 16.81, nejlepší výkonem (17.39) jde dál Američan Taylor. Také v případě překážkářů by se našly nezdary jinak úspěšných borců (Donpeng Shi, Borisov), ti hlavní (nepočítaje zraněného Američana Craddocka) však v semifinále uvidíme. První kolo nejlépe vyšlo Britovi Pozzimu (7.61).  Mezi koulařkami se do bojů o medaile probojovaly ty, jejichž výkon začíná 18kou. Na špici pořadí lze registrovat duo favoritek Ostapčuková a Adamsová.  Dálkařky se o účast v elitní osmičce praly pravdu udatně, páté a deváté místo dělily 3 cm, Černého Petra si nakonec vytáhla domácí Melisová, která sice skočila stejně jako osmá Mirončuk-Ivanovvá 662 cm, měla ale horší druhý výkon.. Nejdelší skok dne patřil Američance Deloachové a měřil 690 cm.