Balner sedmý, Hejnová a Veselý do finále

pondělí 24. srpna 2015
Balner obsadil ve finále tyčky sedmé místo. Kudlička je 13. Do finále postoupila Hejnová a Veselý. Vadlejchův protest byl zamítnut.

Tyčkařský fenomén Francouz Lavillenie se opět vysněného titulu nedočkal. Novým mistrem světa je Kanaďan Barber, kterému je jako jedinému podařilo překonat výšku 590 centimetrů na první pokus, a tím získal zlatou medaili. Ze stříbra se radoval Němec Holzdeppe, které se též přenesl přes 590, ale až na třetí pokus. Bronz si dělí hned tři tyčkaři, kteří zdolali 580 centimetrů na první pokus, a to zmiňovaný Francouz Lavillenie, Polák Wojciechowski a jeho krajan Lisek. Michal Balner obsadil dělené sedmé místo za 565. "Skákalo se mi úžasně, cítil jsem se ještě lépe než v kvalifikaci. Říkal jsem si, že musím všechno dávat na první pokus a buď těch 580 vyjde nebo ne. Možná jsme trochu prokaučovali nastavení stojanů, ale já jsem strašně spokojený. Vydržel jsem zdravý, užil si to a těším se na další sezónu," vyjádřil spokojenost se svým výkonem. Druhému českému zástupci Janu Kudličkovi patři 13. příčka. "Rozcvičování bylo dobré. Základ jsem také skočil v pohodě, ale nějak jsem se nestihl dostat do závodního tempa. Třetí pokus na 565 jsem shodil jen lehce, to byla škoda. Nedá se nic dělat. Člověk se musí poučit z chyb. Pokaždé se nemůže dařit," neskrýval zklamání svěřenec Boleslava Patery.

Jamajčanka Shelly-Ann Fraser-Pryceová opět dokázala, že je nejrychlejší ženou na 100 metrů, když opanovala finálový závod na nejkratším sprintu v čase 10.76 a obhájila zlato z předešlého šampionátu v Moskvě. Skvělé představení předvedla Nizozemka Schippersová, která opět vylepšila vlastní národní rekord až na hodnotu 10.81 a brala stříbro. Čest americké sprinterské školy zachránila Bowieová, která zvládla stometrovou trať za 10.86.

Keňané naprosto ovládli finálový závod na 3000 metrů překážek, když obsadili všechny čtyři první pozice. Nejrychlejší finiš měl opět Ezekiel Kemboi (8:11.28), který tak získal již čtvrtý titul mistra světa v řadě za sebou. Stříbrnou medaili vybojoval Conseslus Kipruto (8:12.38) a z bronzu se mohl radovat Brimin Kipruto (8:12.54), který se na cílové šachovnici dostal před Bireche. Američan Jager skončil až na šesté příčce.

Do průběhu takticky vedeného závodu na 10000 metrů velmi výrazně promlouvaly americké běžkyně. Ovšem titul světové šampionky vybojovala nakonec Keňanka Vivian Jepkemoi Cheruiyotová v čase 31:41.31, která měla nejrychlejší finiš. Pro stříbro si dosprintovala držitelka nejlepšího letošního času Etiopanka Burkaová (31:41.77) a bronz nakonec získala překvapivě nejméně známá z američanek Infeldová (31:43.49), která se až na cílové pásce dostala před krajanku Huddleovou.

Mistryní světa v trojskoku se stala Kolumbijka Caterine Ibargüenová, která zvítězila pokusem 14.90 a potvrdila svou suverenitu. Izraelský národní rekord 14.78 vynesl stříbro Knyaževové-Minenkové a pro bronz si doskákala Rypakovová z Kazachstánu ze 14.77.

Dvojnásobné zastoupení měla česká atletika v semifinále závodu na 400 metrů překážek. Úspěšnější byla Zuzana Hejnová, která s přehledem ovládla svůj běh v čase 54.24 a suverénně postoupila do boje o medaile. Navíc byla nerychlejší ze všech zúčastněných. "Věděla jsem, že pokud udržím rytmus, tak to bude dobré. Stejným bych chtěla běžet i ve finále, tam bude potřeba běžet samozřejmě rychleji. Jsem teď trochu unavená, je znát, že mám v nohou dvě čtvrtky, ale do středy se dám do kupy a udělám všechno, abych vyhrála. Je to hodně vyrovnané, bude to boj. Uvidíme, jak to komu nakonec vyjde." řekla. Spokojen byl i trenér Zuzany Dalibor Kupka. "Zuzka to zvládá zatím dobře, takže jsem spokojený. Taktiku dodržela. Kdyby běžela do konce, tak to bude pod 54. Finále bude úplně jiný závod. Když se dobře vyspí a zregeneruje, tak to bude dobré," věří. Denisa Rosolová proběhla cílem ve svém semifinále na čtvrtém místě za 55.73 a zůstala před branami finále. V celkovém pořadí jí bude patřit jedenácté místo. "Zklamaná určitě jsem. Každý se chce dostat do finále. Letos se mi stává, že pokud to rozběhnu rychleji, tak mi chybí síly do konce. Nevím v čem je problém, musíme to probrat s trenérkou. Doufám, že příští rok v Riu to bude lepší," uzavřela své hodnocení.

Z kvalifikace oštěpařů se podařilo z naší trojice projít do finále pouze obhájci titulu Vítězslavu Veselému, který hned prvním pokusem překonal kvalifikační limit 83 metrů o 63 centimetrů. "Jsem rád, že to šlo hladce. Snažil jsem se nedivočit s rozběhem, protože je tady rychlý povrch. Přál jsem si, aby to vyšlo hned prvním pokusem. Pro mě to bylo důležité. Snad je to známka dobré formy. Určitě se tady dá házet daleko. Finále bude otevřené. Silní budou Finové, ti předvádějí stabilní výkony," řekl. Zajímavý příběh se odehrál u našeho dalšího reprezentanta Jakuba Vadlejcha. Ten svým posledním pokusem hodil svůj oštěp do vzdálenosti okolo 84 metrů, jenže rozhodčí odmával přešlap. Český závodník při svém odhodu údajně přesáhl čáru kolenem a dotkl se ji prstem, tím pádem byl pokus označen za neplatný. Naše výprava podala protest, poté zasedla jury, která prozkoumala případ a protest zamítla. Jakubovi byl tedy zapsán výkon 78.95, což na postup mezi dvanáctku nejlepších nestačilo. "Při posledním pokusu se mi lehce zvrtnul levý kotník, a to mělo za následek pád. Naměřili mi 83.93, což by znamenalo druhé místo ve skupině a nic bych nemusel řešit. Takový hororový scénář jsem neplánoval. Přitom jsem se cítil dobře. Věřil jsem si," uvedl zklamaně. Náš třetí zástupce v této disciplíně Petr Frydrych hodil nejlépe 74.24 a zůstal daleko za postupem.

Žádný z favoritů nebude chybět ani ve finále čtrtkařů. V semifinálových bězích byl nejrychlejší Makwala z Botswany za 44.11. Dál prošel také James, Merrit nebo Van Niekerk.