Barbora Špotáková atletkou roku!

sobota 10. listopadu 2007
Pořadí na prvních dvou místech z loňského roku se obrátilo. Mistryně světa v oštěpu překonala v počtu hlasů Romana Šebrleho.

Vítězka Barbora Špotáková zářila už loni, ale letos to bylo opravdu naplno. V Ósace získala ve velkém stylu svůj životní úspěch. Ve zlatém závodě dvakrát vylepšila vlastní národní rekord na 67.07 metru. Necelé tři týdny poté jeho hodnotu ale posunula opět a při výhře na Světovém atletickém finále určila jeho hodnotu na 67.12 m. "Cítím se skvěle!" shrnula do jedné věty své pocity Atletka roku. Jako dar obdržela mimo jiné dar od své milované hudební skupiny Tři sestry - doživotní volnou vstupenku na jakýkoliv jejich koncert.

"Je pro mě příjemné vyhrát, mám radost," nechala se po skončení galavečera slyšet Barbora Špotáková. "Napadla mě myšlenka, kterou jsem chtěla říct na pódiu, ale nebyl prostor; několik dnešních finalistů mělo smůlu, přesto se dostalo do desítky. Byly to optimistické příběhy a všichni našli sílu překonat krizi. Mně se letos dařilo a chtěla bych popřát všem, aby měli také příští rok štěstí a úspěchy."

Po loňském nejtěsnějším rozdílu mezi vítězem ankety Atlet roku za minimálně deset let bylo i letos sčítání anketních lístků dobrodružstvím. Špotáková obdržela 1187 bodů, druhý Roman Šebrle jen o 46 méně. Ještě třetí Kateřina Baďurová odskočila od oceněných na dalších místech s velkým náskokem. Potvrdilo se tak, že cenné kovy ze světového šampionátu v Japonsku mají obrovskou váhu.

Roman Šebrle, poražený v hlasování po dlouhých pěti letech, získal očekávané zlato na halovém evropském šampionátu v Birminghamu, vybojoval vítězství ve Světové vícebojařské tour a zapsal se do čela letošních světových tabulek. Především však konečně doplnil svou sbírku medailí o tu, která mu doposud chyběla. V Ósace se stal mistrem světa pod otevřeným nebem. "Je to výborný pocit, nevyměnil bych ho za nic na světě," řekl Šebrle.

Třetí místo je prvním umístěním tyčkařky Kateřiny Baďurové v horní desítce Atleta roku. Zatím dostala hlasy pouze jednou, v roce 2004. Stačilo to ovšem pouze na 14. místo. Letos Kateřinu minuly zdravotní problémy a ona o sobě dala vědět již v hale, kdy za národní rekord obdržela od Tomáše Janků 465 růží. Pod otevřeným nebem se jí dařilo ještě lépe. Na MS byla lepší pouze "tyčkařka z jiné planety" Jelena Isinbajevová. Kateřina v sezoně několikrát vylepšila české maximum až na 475 cm. Absolovala všechny mítinky Zlaté ligy i Světové atletické finále. Na Kateřinu čekalo překvapení v podobě duetu Moniky Absolonové a Tomáše Janků.

Ona nepopulární čtvrtá příčka pronásleduje oštěpařku Nikolu Brejchovou již dlouho. A neminula ji ani při dnešním udělování nejlepší desítky českých atletů. Čtvrtá žena z letošního světového šampionátu skončila čtvrtá i zde, v hotelu Ambassador-Zlatá Husa. O příčku níže se umístil výškař Tomáš Janků, který i letos předváděl stabilní výkony. Na HME byl čtvrtý (kdy pro zdravotní problémy odstoupil), na MS pátý. Tomáš Janků obdržel od moderátora večera symbolický šek na 237 piv, pokud skočí český rekord 237 centimetrů.

Šesté místo a dálkařka Denisa Ščerbová. Rok zahájila skvěle, na halovém ME v Birminghamu získala senzační bronz. Venkovní evropský šampionát její věkové kategorie (do 22 let) pro ni znamenal stříbro. Na MS dospělých jí na finále chyběl jediný smolný centimetr. Sedmý se umístil v anketě Jaroslav Bába. Po vážném zranění a následném psychickém bloku z vysoko položené laťky se dokázal vrátit mezi elitu. Na mistrovství světa předvedl v kvalifikaci svůj výkon sezony 229 cm a jeho finálových 227 stačilo na výborné osmé místo.

Zuzana Hejnová na mistrovství světa významně posunula vlastní český rekord na 400 metrů překážek. Jeho nová hodnota je 55.04 sekundy, Hejnové stačil na solidní 13. místo a na upevnění místa v širší světové špičce. Vrchařka Anna Pichrtová korunovala svou vydařenou sezónu vítězstvím na neoficiálním MS. Navíc dovedla ve stejném závodě ke stříbru i české družstvo. K tomu přidala ještě titul evropské vicemistryně. Diskařce Věře Cechlové Pospíšilové nevyšel světový šampionát, chuť si však spravila druhým místem na Světovém atletickém finále. Nejvíce letos hodila 66.18 metru ve Varšavě.

V kategorii "Junior roku" vyhrál s výraznou převahou devatenáctiletý Jakub Holuša. Svěřenec Jana Škrabala se rok od roku zlepšuje jan na 1500 metrů, tak na 3000 metrů překážek. Letos se stal v nizozemském Hengelu juniorským mistrem Evropy ve stýplu a svůj hlas mu daly téměř dvě třetiny z 123 hlasujících. V samotné anketě Atlet roku skončil před zkušenějšími závodníky na vysokém 11. místě, tedy těsně za finálovou desítkou.

Titul "Trenér roku" obhájil Rudolf Černý, který po loňském vstupu oštěpařky Barbory Špotákové do evropské špičky dovedl letos svoji svěřenkyni k titulu mistryně světa a mezi absolutní světovou elitu. Jen o jediný hlas méně obdržel od hlasujících Boleslav Patera, trenér tyčkařky Kateřiny Baďurové.

"Objevem roku" se pro rok 2007 stala vícebojařka Kateřina Cachová, mistryně světa do 17 let z Ostravy. Podobně jako mezi trenéry rozhodl o jejím vítězství pouhý jeden hlas. Na druhém místě skončila Kateřina Baďurová.

Letošní ročník přinesl po pěti letech hegemonie Romana Šebrleho změnu v podobě Barbory Špotákové, snad nejtěsnější rozdíl mezi úspěšnými trenéry a úspěch pro mladé sportovce, kteří letos pomohli české reprezentaci ke 13 medailím z evropských a světových šampionátů. To vše před veledůležitou sezonou 2008, která bude plně patřit olympijským hrám v čínském Pekingu.