Bárta veze ze Splitu bronz
Povedený vstup do letošní sezóny má za sebou diskař Marek Bárta, jenž ve Splitu navázal na kvalitní výkony z loňského roku. V první sérii zahájil hodem na 60.09, následovaly dva křížky a 57.63. To nejlepší si ovšem nechal až do posledních pokusů, kdy poslal své náčiní až do vzdálenosti 63.33, což znamenalo v silné konkurenci bronzovou medaili. „Jsem hrozně rád za medaili. Znamená to také nějaké body do rankingu, což je pro tuto sezónu nejdůležitější. V rozcvičce jsem se cítil skvěle a byl optimisticky naladěný, ale v samotném závodě jsem se vůbec nemohl chytit. Byly to úplně jiné hody. Mám takové smíšené pocity. Na jednu stranu jsem rád, že se mi podařilo alespoň v poslední sérii hodit pěkný pokus, ale trošku mě mrzí, že to nebylo ještě o dva až tři metry dále,“ zhodnotil. Michal Forejt závodil v B-finále a v celkovém hodnocení obsadil s výkonem 53.70 pětadvacáté místo. Vítězem se stal Maďar János Huszák za 65.35. Stříbro vybojoval islandský rekordman Valur Gudnason (63.66).
Barbora Špotáková se svým prvním startem v letošní sezóně protrápila a bylo na ní vidět, že není zdravotně úplně v pořádku. V prvních pěti sériích zapsala samé křížky a měřený byl až její poslední hod, který měřil 58.24, což stačilo na osmé místo. Naopak životní výkon předvedla Polka Maria Andrejczyková, když hned prvním pokusem poslala své náčiní do vzdálenosti 71.40, čímž se zařadila na třetí příčku historických světových tabulek právě za Barboru Špotákovu (72.28) a Kubánku Olisdeilys Menéndezovou (71.70). Vlastní národní rekord z kvalifikace na olympiádě v Riu de Janeiru posunula o více než čtyři metry a stanovila také nový rekord evropského vrhačského poháru. Andrejczyková je pátou oštěpařkou historie, které se podařilo přehodit 70 metrů. Druhá Němka Christin Hussongová si vylepšila sezónní maximum na 66.44. Třetí byla obhájkyně prvenství Taťána Khaladovičová z Běloruska za 62.88. Druhá česká zástupkyně Martina Píšová obsadila s výkonem 54.52 sedmnáctou příčku.
Kladivářka Kateřina Šafránková neprožila v Chorvatsku nejpovedenější závod. Z šesti pokusů zaznamenala jediný měřený, který měl hodnotu 67.13, což nestačilo na lepší než jedenácté místo, což bylo pro českou rekordmanku zklamáním. „Po soustředění na Tenerife, které vyšlo opravdu skvěle, jsme čekali lepší výkon. Těšila jsem se na přívětivější počasí, než jaké panovalo doposud v České republice. Po cestě do Chorvatska mě ovšem začala bolet záda a chvíli jsem se obávala, zda vůbec nastoupím, takže nato, jak jsem se cítila před závodem, to nebylo tak hrozné. Bohužel se můj stav podepsal na technice. Věřím, že si všechno ještě sedne a dobrou formu prodám později v sezóně,“ sdělila své bezprostřední pocity. Závod patřil polským vrhačkám. Zvítězila Malwina Kopronová výkonem 72.82. Světová rekordmanka Anita Wlodarczyková byla druhá za 72.37. Bronz si na krk pověsila Francouzka Alexandra Tavernierová (70.55).
Přesto, že byla jednou z nejmladších závodnic ve startovním poli, koulařka Katrin Brzyszkowská se neztratila ani v závodě žen kategorie do 22 let. V součtu obou finále skončila na pěkné čtvrté příčce, kterou si zasloužila novým osobním rekordem 15.62. Své kariérní maximum z loňského roku si vylepšila o 16 centimetrů a zároveň také vyhověla nominačním požadavkům pro start na mistrovství světa juniorů v keňském Nairobi. V nejlepším světovém juniorském výkonu roku 17.65 zvítězila Turkyně Pinar Akyolová.
V disku žen svedly dramatický portugalský duel o prvenství vedoucí žena letošních evropských tabulek Liliana Cáová a její reprezentační kolegyně Irina Rodriguesová. O vítězce nakonec rozhodl jediný centimetr, který hrál ve prospěch první jmenované, když hodila 62.80, zatímco její sokyně zapsala 62.79. Třetí byla obhájkyně primátu z roku 2019 Němka Shanice Craftová za 62.05. Eliška Staňková měla pouze dva měřeném pokusy, z nichž ten delší měřil 55.64, což stačilo na čtrnácté místo.
V kategorii do 23 let nás reprezentovalo ještě trio závodníků. Oštěpařka Ivana Koktavá obsadila hodem dlouhým 50.20 deváté místo. Zvítězila mladičká Srbka Adriana Vilagošová, která zaostala výkonem 60.22 jen těsně za vlastním juniorským národním rekordem. Nejdelší pokus koulaře Davida Tupého měřil 16.98, a to stačilo na desátou příčku. Vítězný Bělorus Dmitri Karpuk útočil na dvacetimetrovou metu. O jediný centimetr se mu to nepodařilo. Kladivář Jan Doležálek zaznamenal nejlépe 59.60 a byl dvanáctý. Suverénní primát si za 75.10 připsal Řek Christos Frantzeskakis.