Běchovice: rekord Vrabcové, překvapení Zemaníka

neděle 27. září 2015
Již 119. ročník silničního závodu Běchovice – Praha se stal kořistí Jakuba Zemaníka a Evy Vrabcové. Tentokrát mohli diváci sledovat souboje nejen na trati, ale i v přímém přenosu na stanici ČT sport.

Závod, který se koná též jako mistrovství republiky v silničním běhu, se probíhal za solidních podmínek a účastníci si mohli tradičně užít skvělou atmosféru. Na start se postavilo přes 2000 závodníků, ať už těch, kteří chtěli bojovat o mistrovské medaile nebo běžců, nebo si zkrátka jen užít pěknou sportovní neděli.

V závodě žen se podařilo zopakovat své loňské vítězství Evě Vrabcové. Navíc vylepšila svůj vlastní rekord mistrovského závodu na 33:27 a s přehledem si doběhla pro svůj druhý titul. „Celou trať jsem běžela v podstatě sama, ale běželo se mi dobře. Tenhle závod mám hodně ráda. Je to taková moje srdcovka. Těžko porovnávat, které vítězství bylo těžší. Každý běh je jiný. Ke konci to bylo trošku chaotické, když jsme dobíhaly mužské závodníky, ale jsem spokojená,“ zhodnotila své vystoupení. Druhá nakonec doběhla po povedeném nástupu Monika Preibischová a získala tak v čase 34:51 stříbrnou medaili. Svou bohatou medailovou sbírku rozšířila bronzem Petra Kamínková (35:19). Pro ni je to již sedmnáctý cenný kov ze silničního MČR. „Na druhém kilometru jsem se snažila jít dopředu, pak mě ale Monča předběhla a já již neměla síly se jí udržet. Dlouho jsem pak běžela sama, ale je to medaile, takže spokojenost. Pokud budu zdravá, tak příští rok opět poběžím,“ přislíbila účast v dalším ročníku bronzová medailistka.

V mistrovském závodě mužů proběhl cílem jako první Jakub Zemaník z Vítkovic. Loňský vítěz juniorského běhu kraloval mužskému závodu v čase 30:50 a se slušným náskokem si doběhl pro triumf. „Poslední týdny jsem měl velmi dobrou formu a prodal jsem to i tady. Běželo se mi celou dobu skvěle. Při výběhu do kopce jsem se odhodlal k trháku, který vyšel. Je to pro mě velký úspěch, i když tady nebyla kompletní špička,“ řekl čerstvý vítěz. Pro druhé místo si doběhl Vít Pavlišta z Liberce. Ten proťal cílovou pásku v čase 31:17 a bral stříbro. „Úplně spokojený nejsem. Musím říct, že Kuba běžel skvěle. Na rovině to celkem šlo, ale do kopce mi to vůbec neběželo. Ten profil trati je velmi náročný a příliš mi nesedí. Čekal jsem od sebe trochu víc,“ uvedl druhý muž celkového pořadí. Bronzová medaile putuje do Kolína zásluhou Milana Janouška, pro kterého to je premiérové postavení na stupních vítězů v tomto závodě. Janoušek doběhl do cíle za 31:36.

V kategorii juniorek potvrdila dobrou formu stříbrná medailistka z nedávného MS v běhu do vrchu Michaela Stránská. Ta proběhla trať za 38:02 a zvítězila. Pro druhé místo si doběla jihlavská Kristýna Dvořáková (39:21) a na stupně vítězů je doprovodila třetí Kateřina Maternová z Nového Města nad Metují (39:33).

Mezi juniory byl nejrychlejší další účastník vrchařského MS Sebastián Vošvrda z Mladé Boleslavi v čase 32:46. Stříbro vybojoval na náročné trati Jakub Smetana z Jihlavy (33:06) a třetí byl Jáchym Kovář z Litomyšle (33:20).