Běžci AK Kroměříž obhájili 4. místo v Evropě

čtvrtek 2. listopadu 2006
Družstvo běžců AK Kroměříž dosáhlo v 19. ročníku Poháru mistrů evropských zemí družstev v půlmaratonu pěkného výsledku, když obhájilo své umístění z loňska.

AK Kroměříž reprezentovali v neděli 29. října v Portugalsku běžci Róbert Štefko, David Gerych, Pavel Faschingbauer, Jan Kreisinger, Petr Vymazal a Jan Bláha.

Závod se běžel na pobřeží Atlantiku, v portugalském Vila Real de Santo Antonio nacházejícím se v kraji Algarve. Na start se postavilo celkem 11 týmů z deseti zemí, když domácí Portugalci mohli jako obhájce titulu postavit dvě družstva.

Trať závodu byla poměrně dobře postavená za účelem dosažení rychlých časů. Běžely se dva okruhy z Vila Realu de St.Antonia do sousedního města Monte Gordo, s celkově  malým převýšením.

Start závodu na atletickém stadionu obstaral letošní mistr Evropy v běhu na 100 m Francis Obikwelu. Kromě 60 běžců z pohárového závodu odstartovalo společně dalších 200 ve veřejném závodě a součástí podniku byl i veřejný pochod.

Režie závodu se ihned ujali domácí běžci. Od prvních kilometrů udávali vysoké tempo Henriques a Jesus a brzy startovní pole roztrhali. Zajímavě se vyvíjel boj o další místa a naši běžci se v něm neztráceli. Výborně si počínal zejména nejmladší člen týmu Jan Kreisinger, který závod svižně rozběhl a pohyboval se stále okolo 15. místa. Pavel Faschingbauer a David Gerych běželi okolo 20. místa a Robert Štefko překvapivě figuroval až na konci třetí desítky.

V cíli se jako první objevil s desetivteřinovým náskokem loňský vítěz Eduardo Henriques z Conforlimpy ve výborném čase 1:01:43 hod. před oddílovým kolegou Luisem Jesusem. S téměř dvouminutovým odstupem doběhl jako třetí Fernando Silva z Maratony CP. Až na devátém místě skončil první zástupce neportugalského týmu - Španěl Philip Kiptoo v dresu Guadalajary. Druhým z cizinců byl potom náš Jan Kreisinger na 14. místě, když ve finiši zdolal Keňana Rotiche, který běžel veřejný závod. Další z našich, Pavel Faschingbauer, doběhl na 19. místě, David Gerych obsadil 23. místo. Závod nevyšel podle představ Róbertu Štefkovi a Petru Vymazalovi, kteří nad 25. respektive 35. místem neskrývali své zklamání. Jan Bláha po zdravotních potížích závod vzdal.