Běžci měli o víkendu napilno

pondělí 16. listopadu 2015
Třetí listopadový víkend byl plný běžeckých událostí. Pomalu se uzavírá sezóna maratonu, naopak se rozjíždí ta krosová. Zde je přehled toho nejzajímavějšího, co se událo.

Valencie

Nejrychlejší maraton víkendu byl k vidění ve španělské Valencii. Pětatřicátý ročník tamějšího maratonu, který patří do kategorie Silver Label, se stal kořistí keňského běžce Johna Mwangangy, který proběhl cílem v čase 2:06:13. Keňané obsadili kompletní stupně vítězů. Druhý skončil Mathew Kisorio (2:06:32) a třetí jejich byl Felix Kipchirchir Kandie (2:07:08). Nový traťový rekord padnul v závodě žen a postarala se o něj Beata Niagambová z Namíbie, která obhájila své loňské vítězství v čase 2:26:58. Za ní doběhla Keňanka Nancy Kipropová (2:27:34) a na stupně vítězů je doprovodila Maročanka Malika Asahssahová (2:28:02).

Istanbul

Také 37. ročník Vodafone istanbulského maratonu byl pod taktovkou Keňanů, které obsadili kompletní podium. Vítězem se stal Eliah Chelimo v čase 2:11:17, který se stal prvním keňským vítězem v tomto závodě od roku 2012. Jeho úspěch doplnili druhý Evans Kiplagat (2:12:51) a Silah Limo (2:14:02). Kategorie žen vyzněla nejlépe pro etiopské barvy. Jako první proťala cílovou pásku Amane Gobena v čase 2:31:58. Druhá skončila její reprezentační kolegyně Limenech Tadeseová (2:40:43).

Nijmegen

Již po dvaatřicáté se běžel v holandském městě Nijmegen mezinárodní závod na 15 kilometrů. Z triumfu se radoval teprve devatenáctiletý Uganďan Joshua Cheptegei, který za sebou nechal v deštivém a větrném počasí všechny soupeře v čase 42:39. Za ním se seřadila dvojice Etiopanů Mule Wasihun (43:02) a Yenew Alamirew (43:09). Velmi těsný souboj o prvenství byl k vidění v závodě žen. Do cíle doběhly ve stejném čase 50:05 Etiopanka Yenesh Tilahunová a domácí Jip Vastenburgová. Šťastnější nakonec byla první jmenovaná. Třetí skončila Japonka Yomogi Akasaková (51:03).

Burgos

V prvním závodě IAAF Cross Challenge ve španělském Burgosu se podařilo obhájit svá vítězství loňským šampionům. V silně obsazeném mužském závodě opět vyhrál Etiopan Imane Merga za 25:02. O čtyři vteřiny zpět zaostal Uganďan Timothi Toroitich (25:06) a třetí doběhl Awere Ayalew z Bahrainu (25:10). Obhájit se podařilo i ženské vítězce. Z primátu se radovala Belaesh Oljiraová z Etiopie, která o svém triumfu rozhodla až na cílové pásce, před dotírající Alemitu Heroyeovou (obě 24:56). S větším odstupem doběhla třetí Thiras Gebreová (25:34).