Blake zaběhl druhou nejrychlejší dvoustovku všech dob
Jamajský sprinter Yohan Blake ozdobil Van Dammův memoriál parádní dvoustovkou za 19.26 (vítr 0.7 m/s). Rychleji běžel v historii disciplíny pouze věhlasnější krajan Bolt při světovém rekordu v Berlíně – o sedm setin. Teprve 21letý Blake v Bruselu naopak běžel o čtrnáct setin vteřiny svižněji než jeho týmový kolega při triumfu v Tegu a o 0.04 s lépe než Bolt na olympiádě v Pekingu.
Blake při letošní Zlaté tretře, kde běžel o více než vteřinu
pomaleji než dnes - foto: www.graf.cz
Dvě „B“ se na mistrovství světa minuli, Bolta na stovce diskvalifikovali a Blake se na dvojnásobnou trať nenominoval. Jejich vzájemný souboj by za rok mohl být vrcholem londýnských her, a to, jak se dnes ukázalo, na obou tratích. Parádní časy – osobní rekordy dnes běželi i poražení, vítěz diamantové trofeje Američan Dix 19.53 i další Jamajčan Ashmeade, ještě o půl roku mladší než Blake 19.91, a pod dvacet vteřin se dostal o tři setiny i norský reprezentant Ndure.
Nebývá zvykem, aby Usain Bolt předvedl vynikající výsledek, a přesto se nestal největší hvězdou mítinku. To se stalo dnes, když na „nediamantové“ stovce ukrojil po 9.76 (+1.3 m/s) dvě setiny z dosavadního času sezony nepřítomného krajana Powella. Svá letošní maxima si za Boltem vylepšili i další Jamajčané, Carter na 9.89a Clarke na 10.05, před tímto triem se musel sklonit Američan Gatlin (10.12).
Také zbylé dva letošní výkony roku se zrodily na dráze. Na patnáctistovce se přiblížila Morgan Ucenyová na chlup ke čtyřem minutám, nakonec chybělo ještě šest setin. Američanka si však po kolizi ve finále MS triumfem zasloužila náplast v podobě celkového diamantového prvenství. V závodě za ní padlo hned pět osobních rekordů a o kvalitě závodu svědčí i to, že krajanka Ucenyové a mistryně světa Barringer-Simpsonová skončila až třináctá, přestože na vítězku ztratila pouze tři a půl vteřiny.
V Tegu nedokončil závod, v němž obhajoval titul, v Bruselu se vrátil ve výtečné formě. Kenenisa Bekele zvládl finiš s Keňanem L. K. Rotichem a přidal i nejlepší čas sezony 26:43.16. Třetí v cíli, Američan Rupp, se stal kontinentálním rekordman díky výkonu 26:48 rovných. Ani zde se nebojovalo o diamant, to probíhalo na poloviční trati a Etiopan Merga to zvládl stylově, když zvítězil, navíc v čase pod respektovanou hranici 13 minut, vešli se pod ní ale i jeho keňští soupeři v cílové rovince Longosiwa a Chepkok.
Parádní formu chytil oštěpařský mistr světa De Zordo, Němec využil podmínek k osobnímu rekordu 88.36 metru, navíc vyfoukl Thorkildsenovi i celkové prvenství v seriálu. Matného Nora porazil nejen Lotyš Vasilevskis (85.06) a Turek Avan (národní rekord 84.79), ale i Vítězslav Veselý, jenž si připsal čtvrté místo po výkonu 82.20 – v sezoně již symptomaticky počtvrté, patří sem i vesměs velké závody, včetně mistrovství světa.
Také v koulařském sektoru se bylo na co dívat, především díky Američanům. Ani výkon sedm centimetrů za 22 m nestačil Cantwellovi na prvenství, jeho krajan Hoffa se dostal ještě o 2 cm dál. Diamantovou trofej však měl ještě před dneškem jistou dnes čtvrtý Kanaďan Armstrong, který si udržel i pozici lídra tabulek (22.21).
Světová atletka předešlého roku, výškařka Vlašičová, letos zjevně přišla o svou dřívější pohodu. O diamantové prvenství už přijít nemohla, ale dnes rozdala čtyřem soupeřkám skalpy, když zdolala jen 193 cm. Vítězka Čičerovová byla však dnes minimálně o třídu lepší i než přemožitelky Vlašičové. Ruska zdolala rekord mítinku 205 a poprvé si vyzkoušela i tři pokusy na úrovni nového světového rekordu 210 cm.
Dramatické zápletky o vítěze seriálu se neodehrávaly nejen v již zmíněné pětce či oštěpu. Asi nejkrutější byl osud k překážkářce Pearsonové, která se mohla do dnešního dne pyšnit letošní neporazitelností a šňůrou celkem dvanácti závodů bez ztráty květinky. Dnes však Australance, která se v Tegu stala čtvrtou nerychlejší ženou historie, ukázala štěstěna odvrácenou tvář, když po kolizi s překážkou nedoběhla. Dílčí, ale i celkové vítězství tak brala Američanka Carruthersové, které k tomu stačil relativně průměrný čas 12.65 (+0.4).
Očekávaná osmistovka sice nepřinesla závratný čas, ovšem mistr světa a světový rekordman Rudisha si o dnešní triumf i diamantovou trofej řekl poměrně přesvědčivě. Naopak diskařské vítězce z Bruselu, Číňance Li Jen-feng, nestačil ani výkon relativně blíže vlastnímu světovému maximu sezony 66.27. Vítězství v seriálu uhájila o pouhý bod díky dnešnímu druhému místu Kubánka Barriosová. Útoky soupeřek na stovce odrazila Jeterová, Američanka zvítězila v kvalitním čase 10.78, stejně jako v Tegu se před ní musela sklonit Jamajčanka Campbell-Brownová (tentokrát o sedm setin).
Výsledky jsou zde.