Blíží se republikové finále Poháru rozhlasu
Do loňského ročníku Sportovní ligy ZŠ o Pohár ministryně školství se zapojilo v 7 312 školních družstvech téměř 90 000 žáků a žákyň z vyšších tříd II. stupně základních škol nebo odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Pořadateli soutěží v atletice, basketbalu, florbalu, házené, minifotbalu a volejbalu jsou Asociace školních sportovních klubů ČR, Ministerstvo školství a Česká unie sportu.
„Těším se na republikové finále atletiky, protože věřím, že právě tento projekt opět najde mezi dětmi ve školách nové talenty, z nichž mohou časem vyrůst velké atletické hvězdy. Česká republika si stále drží ve světě atletiky silné postavení, takže mládež má mezi reprezentanty mnoho vzorů. Pohár rozhlasu i Sportovní liga základních škol představují navíc příjemné zpestření tělesné výchovy pro žáky i jejich učitele. Právě zdravé soutěživosti spojené s pravidelným pohybem bychom chtěli děti naučit do života,“ připomíná Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.
„Atletika je královnou sportu a neobyčejně nás těší, že na základních školách patří toto tradiční odvětví k nejpopulárnějším sportům. Už v loňském ročníku se jen v kategorii staršího žactva zapojilo do soutěží více než 16 000 školáků z 900 škol a také v tomto je účast podobná. Jsme rádi, že se nám podařilo propojit slavnou tradici Poháru rozhlasu se Sportovní ligou základních škol a zvýšit tak ještě význam této akce i motivaci všech účastníků,“ říká Václav Lešanovský, prezident Asociace školních sportovních klubů ČR.
„Jsem rád, že tato tradiční soutěž je již tolik let mezi dětmi oblíbená. Počet dětí, které se účastní Poháru rozhlasu s Českou spořitelnou, rok od roku roste, stejně tak i obliba atletiky mezi nimi. Věřím, že republikové finále v Kolíně bude plné emotivních zážitků a zdravé rivality. Mnozí významní čeští reprezentanti prošli na základní škole Pohárem rozhlasu a rádi na tuto soutěž vzpomínají, podobně jako patron letošního ročníku Jakub Holuša. Věřím, že i závodníci, kteří touto soutěží procházejí v současnosti, budou jednou reprezentovat Českou republiku, nebo si atletiku udrží jako rekreační sport,“ říká Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu.
Patron radí: Bavte se atletikou!
Postupový klíč pro republikové finále byl náročný. V každé ze čtyř kategorií mladšího a staršího žactva do něj totiž postoupilo pouze šest vítězných družstev z jednotlivých krajských finále s nejvyšším počtem získaných bodů a spolu s nimi ještě další dva výběry v každé kategorii s nejvyšším počtem bodů bez ohledu na umístění v krajském finále. Přehled všech postupujících týmů, které se představí v Kolíně, je zveřejněn v závěru tiskové zprávy.
Soutěž je specifická v tom, že se závodí pouze v šesti disciplínách. Každé atletické družstvo tvoří dvanáct členů, kteří mohou nastoupit ve dvou individuálních disciplínách a ve štafetě. Na starší žáky a žákyně čekají běh na 60 m, 1 500/800 m, výška, dálka, vrh koulí 4 kg/3 kg a 4 x 60 m. Mladší žactvo má stejné disciplíny s výjimkou běhu na 1 000/600 m a hodu míčkem místo koule. Konečný výsledek družstva tvoří výkony jednotlivců ohodnocené podle bodovacích tabulek.
„Pohár rozhlasu pro nás byl vždy vrcholem roku a nejdůležitější soutěží. Reprezentoval jsem sportovní ZŠ Englišova v Opavě a startoval jsem většinou na trati 1 000 metrů, kde jsem pokaždé bojoval o vítězství. A také naše škola pravidelně v rámci České republiky celou soutěž vyhrávala. V tomto věku je však nejdůležitější, aby se děti atletikou hlavně bavily, naučily se závodit a užívaly si to. Nervozita k závodům samozřejmě patří, ale neměli by si z ní nic dělat a naopak myslet na to, že v jejich věku ještě nejde o velké výsledky, a snažit se udržet si k atletice hezký vztah. A pokud si ji zamilují, doporučoval bych, ať do svých dvaceti let zkusí zvládnout obojí – studovat i sportovat,“ radí Jakub Holuša, halový mistr Evropy 2015, halový vicemistr světa 2016 a současně patron atletiky Sportovní ligy ZŠ.
Předcházejícími 47 ročníky Poháru rozhlasu s Českou spořitelnou prošly kromě něj snad všechny velké osobnosti české atletiky včetně těch současných – Zuzany Hejnové, Pavla Masláka, Vítězslava Veselého či Adama Sebastiana Helceleta.
Nejúspěšnější družstva se mohou těšit při slavnostním vyhlášení na originální poháry, které vyrobily Sklárny Bohemia, a. s., Poděbrady.