Bolová ozdobila Tretru svěťákem
Očekávaným vrcholem mítinku byl závod žen na 300 metrů překážek, kde se dopředu avizoval útok na historické světové maximum Zuzany Hejnové. Těsně předtím, než závodnice zaklekly do bloků, proběhlo oficiální poděkování Zuzaně za její veleúspěšnou kariéru a pak už se mohla dívat, zda se podaří Nizozemce Femke Bolové překonat její rekordní zápis z mítinku v Chebu v roce 2011. Bronzová olympijská medailistka pak přímo šokovala časem 36.86, kterým dosavadní rekord Hejnové srazila o jednu vteřinu a tři desetiny. Za nyní již bývalým maximem naší reprezentantky příliš nezaostaly ani Ukrajinky Viktoria Tkačuková (38.24) a Anna Ryžikovová (38.36). Jedinou českou zástupkyní v závodě byla sedmá Barbora Veselá (41.73).
V závodě na 3000 metrů překážek se postaral o jeden z nejkvalitnějších výkonů letošního ročníku Zlaté tretry Etiopan Lamecha Girma. Stal se totiž prvním běžcem, kterému se v Ostravě podařilo zaběhnout stýpl pod osm minut. Jedenáct let starý rekord mítinku Keňana Paula Kipsiele Koeche srazil téměř o čtyři vteřiny na 7:58.68. Tento čas je také letošním nejlepším světovým výkonem a novým etiopským národním rekordem. Životní závod za sebou má také Damián Vích. Ten využil rychlého závodu v silné konkurenci k výraznému vylepšení osobního maxima na 8:32.91, který ho momentálně řadí v českých historických tabulkách už na sedmou příčku.
Ženský oštěp se musel na poslední chvíli obejít bez Barbory Špotákové i Ireny Gillarové. Nikola Ogrodníková ovšem v sektoru byla a chtěla navázat na stůj ostravský triumf z roku 2018. To se jí bohužel nepodařilo, i když se výkonem 62.78 přiblížila svému sezónnímu maximu. Ještě dále totiž hodila Řekyně Elina Tzengková, která brala populární trofej díky novému osobnímu rekordu 65.40, kterým se posunula na druhé místo letošních světových tabulek za Bělorusku Taťánu Chaladovičovou. Druhá česká zástupkyně Nikol Tabačková skončila pátá v osobáku 57.86.
Úspěšně vystoupení předvedl na vítkovickém stadionu v dálkařském sektoru český rekordman Radek Juška. Letos poprvé zapsal osmimetrový výkon (s dovolenou podporou větru), když ve čtvrté sérii dolétl na 811 centimetrů a nestačil pouze na bronzového medailistu z olympijských her v Tokiu Kubánce Maykela Massa, jenž triumfoval za 814 centimetrů. Radkovi tak k vítězství chybělo opravdu málo. Těšit ho mohlo také splnění ostrého limitu pro start na mistrovství Evropy v Mnichově. Třetí Francouz Augustin Bey skočil rovných osm metrů.
Ostravskému publiku udělala radost svým výkonem tyčkařka Amálie Švábíková. Svěřenkyně Štěpána Janáčka poprvé v kariéře zdolala hranici 460 centimetrů. Kvalifikační hodnotu na mistrovství Evropy do Mnichova překonala hned svým prvním pokusem a obsadila třetí místo. Papírové předpoklady přeci jen potvrdila Slovinka Tina Šutejová, která napoprvé skočila 465 centimetrů. Druhá Norka Lene Onsrud Retziusová to zvládla až napotřetí, což jí přisoudilo druhou pozici. Tímto výkonem ovšem vytvořila nový národní rekord své země.
Na čtvrtce žen nechybělo mnoho a byla pokořena hranice 50 vteřin. Polka Natalie Kaczmareková za ní zaostala o pouhých šestnáct setin. Přesto je pro ni čas 50.16 velkým osobním rekordem a z Ostravy bude odjíždět spokojena. Druhá Jamajčanka Candice McLeodová a třetí Polka Anna Kielbasinská zaběhly shodně 50.38. Lada Vondrová zvládla svou letošní první čtvrtku za 52.03, což stačilo v nabité konkurenci na sedmé místo. Tereza Petržilková si z první dráhy udělala radost novým venkovním osobákem 52.77.
Ostrava opět viděla stovku pod deset vteřin. Postaral se o to vítězný Brit Reece Prescod, jenž prolétl rovinku vítězně v novém kariérním maximum 9.93. Za ním se do cíle předkláněli ve shodném čase 10.05 Jamajčan Yohan Blake a Brit Zharnel Hughes. Tisíciny hovořily v celkovém pořadí ve prospěch sprintera z Karibiku. V českém sprinterském duelu byl úspěšnější sedmý Jan Veleba (10.44) před osmým Zdeňkem Stromšíkem (10.47).
Joe Kovacsovi ze Spojených států sice útok na rekord mítinku krajana Ryana Crousera nevyšel, nicméně i jeho vítězný výkon 22.25 je té nejvyšší kvality. K tomu Joe přidal ještě jeden dvaadvacetimetrový pokus. Vítěz Zlaté tretry z let 2018 a 2019 Novozélanďan Tom Walsh byl letos druhý za 21.68. Pomyslný bronz bral Chorvat Filip Mihaljevič (20.89).
Soutěži oštěpařů vládl suverénním způsobem leader světových tabulek Anderson Peters z Grenady. Stále ještě aktuální světový šampion by vyhrál každým ze svým měřených pokusů. Ten nejdelší měl hodnotu 87.88 a Peters si tak z Ostravy odveze zasloužené vítězství. Druhé místo si vyházel za 84.47 Keshorn Walcott z Trinidadu a Tobaga. Třetí místo obsadil Němec Julian Weber (83.92). Jakub Vadlejch se musel spokojit se čtvrtou příčkou, když svůj oštěp poslal nejlépe na 82.38. Vítězslav Veselý byl pátý za 78.66.
Ženská patnáctistovka byla v jasné režii etiopských běžkyň. Vítězná Diribe Weltejiová atakovala dokonce rekord mítinku Keňanky Faith Kipyegonové, na který ztratila časem 3:59.19 jen 14 setin. Pod čtyři minuty stlačila svůj čas i její krajanka Ayal Dagnachewová (3:59.87). Totéž už se nepodařilo třetí Netsanet Destaové (4:00.84). Kristiina Mäki doběhla jedenáctá v letošním nejlepším českém výkonu 4:04.17. Diana Mezuliáníková byla sedmnáctá za 4:10.32.
Jediná setina chyběla portorické olympijské šampionce na stovce překážek Jasmine Camacho-Quinnové k překonání rekordu mítinku Američanky Shariky Nelvisové. Při své premiéře na Zlaté tretře zvítězila v čase 12.56. Pro nový osobák 12.65 si dosprintovala Polka Pia Skrzyszowská. Třetí byla Nia Aliová. Helena Jiranová se do cíle předkláněla jako osmá za 13.21, což je letošní nejlepší český výkon a dvě setiny za jejím osobákem z minulého roku.
Italský olympijský šampion Gianmarco Tamberi nabídl ostravskému publiku skvělou show podpořenou špičkovým výkonem. Jeho vítězný skok měl hodnotu rovných 230 centimetrů a populární Jimbo se tak postupně dostává do své olympijské formy. Nejbližším soupeřem mu byl Brazilec Fernando Ferreira, který zdolal 227 centimetrů. Jan Šfefela a Marek Bahník zapsali 215 centimetrů. První jmenovaný to zvládl hned napoprvé a dělil osmé místo. Bahník potřeboval všechny pokusy tři pokusy a byl desátý.
Dramatický duel o vítězství na mužské osmistovce svedli v cílové rovince Keňan Emmanuel Wanyonyi a Alžířan Slimane Moula. Hlubší předklon měl Wanyonyi, jenž tak zvítězil za 1:44.15. Moula zůstal o čtyři setiny zpět (1:44.19). Třetí skončil loňský vítěz Max Burgin z Velké Británie (1:44.54). Nejlepším českým závodníkem v tomto běhu byl jedenáctý Filip Sasínek, který se časem 1:46.29 dostal do čela letošních národních tabulek. Velmi rychlý byl také béčkový běh, kde vyhrál v čase 1:44.58 Keňan Collins Kipruto. Velký osobní rekord 1:46.40 zaznamenal Tomáš Vystrk. Jakub Dudycha pak vylepšil časem 1:48.58 český dorostenecký rekord Jakuba Davidíka o 36 setin. Zároveň také splnil limit pro juniorské MS v Cali.
Vítězkou memoriálu Jana Slaniny na 200 metrů žen je pro letošní rok Aminatou Seyniová, které se v této sezóně už poněkolikáté podařilo posunout hodnotu národního rekordu Nigeru na 22.21. Jako druhá doběhla loučící se legenda světového sprintu Američanka Allyson Felixová za 22.78. Z českých sprinterek se vedlo nejlépe Nikole Bendové, která se dostala časem 23.50 do čela letošních českých tabulek a byla pátá. Hluboko pod 24 se dostaly také Marcela Pírková (23.57) a Natálie Kožuškaničová (23.66).
O vítězi stejné disciplíny mužů rozhodovala cílová kamera. Kanaďan Jerome Blake a Američan Elijah Hall proťali pomyslnou cílovou pásku v čase 20.14. Po přezkoumání cílové fotografie bylo vítězství přisouzeno Blakeovi. Po stovce přidal další třetí místo i na dvojnásobné trati Brit Zharnel Hughes (20.29). Šestý Jan Jirka výrazně vylepšil vlastní nejlepší český výkon této sezóny na 20.63.
Mužská čtvrtka se stala kořistí Alexandra Oganda z Dominikánské republiky. Svěřenec legendárního Felixe Sanchéze si s jedním okruhem poradil nejrychleji ze všech v čase 45.37. Pod 46 se dostali ještě Nizozemec Liemarvin Bonevacia (45.55) a Dán Benjamin Lobo Vedel (45.90). Patrik Šorm finišoval čtvrtý za 46.15.
Útok na deset let starý rekord mítinku se očekával ve štafetě mužů na 4x100 metrů. Na startu totiž byla hvězdná štafeta Velké Británie ve složení Jeremiah Azu, Zharnel Hughes, Richard Kilty a Nathaneel Mitchell-Blake a tato čtveřice očekávání naplnila, když stanovila hodnotu nového rekordního zápisu na 38.43. Česká sestava Zdeněk Stromšík, Jan Veleba, Jan Jirka a Jiří Polák finišovala na druhém místě za 38.98 před štafetou Saudské Arábie (39.04).
Ve štafetě na 4x100 metrů žen zvítězila česká štafeta s označením B v sestavě Klára Seidlová, Johana Kaiserová, Barbora Šplechtnová a Lucie Mičunková za 44.47. Druhé bylo reprezentační „áčko“ (45.02), které těsně porazilo štafetu našich juniorek, která se výkonem 45.06 kvalifikovala na juniorské mistrovství světa do Cali.
Předprogram
Na juniorské stodesítce překážek se blýskl Šimon Weiser. Ten si na této trati vylepšil osobní rekord o 25 setin na 13.67, čímž se posunul na čtvrté místo historických národních tabulek do 20 let a zároveň s přehledem splnil limit pro start na MSJ v Cali. Pod 14 vteřin se dostal ještě druhý Jonáš Kolomazník (13.97). Mužským překážkám dominoval dle očekávání David Ryba v čase 13.88.
Parádní úroveň měla čtvrtka mužů, kde vyhrál Michal Desenský v čase 46.66. Velkých kariérních milníků dosáhla dvojice mladíků za ním. Oba totiž stlačili poprvé v kariéře své časy pod 47 vteřin. Navíc pro Michala Haidelmaiera (46.83) a Tadeáše Plačka (46.87) znamenají tyto výkony, že ani oni nebudou chybět na MSJ v Cali.
Letošní nejlepší český výkon, osobní rekord a splněný limit na juniorský světový šampionát, to je bilance Evy Kubíčkové, která byla nejrychlejší ženou stovky v čase 11.59.
Čtvrtku překážek jasně ovládl Matej Baluch ze Slovenska, který se kromě primátu mohl těšit také z nového osobního rekordu 50.21. Kvalitní výkon 50.56 zaznamenal též druhý Polák Jakub Olejniczak.