Bolt. 9.58!!!
Usain Bolt dokázal něco, o čem se odborníci přou již mnoho let. Dnes večer to jamajská superstar předvedla zrakům nejen desetitisícům diváků přítomných na stadionu. "Povedl se mi start a pak jsem to chtěl co nejvíce rozjet. Po padesátce přichází moje nejsilnější část, to jsem věřil, že mě soupeři neporazí," prohlásil na tiskovce po závodě.
Časomíru zastavil na čísle 9.58, o úchvatných 11 setin dříve, než před rokem na olympiádě v Pekingu, od kdy platil jeho předešlý světový rekord. "Já jsem prostě chtěl vyhrát a jsem hrdý, že se mi to povedlo. Nevidím rozdíl v mých světových rekordech," nechtěl srovnávat své pocity s těmi loňskými na olympiádě. A jeho oblíbený recept v životosprávě, kuřecký nugety? "Slyšel jsem, že je tu nemají, ale našel jsem je v McDonald's a dal si je k obědu," smál se Bolt.
Boltova slova o výkonu pod 9.6 nebyla planá, také hovořil o 19vteřinové hranici na dvoustovce... "Světový rekord neslibuju. Bude to snad ještě těžší než na stovce, a hlavně mým soupeřem bude znovu Tyson Gay," upozornil 22letý stále ještě mladík. Cítí se už nyní být legendou? "Stát se legendou není otázkou dvou sezon, čeká mě ještě spousta práce," tvrdil Bolt.
Už dnes je ale třeba ocenit soupeře, kteří mu svými rovněž vynikajícími výkony pomohli. Tyson Gay sice stačil Boltovi jen prvních pár metrů, ale třetím časem všech dob 9.71 se stal nejen stříbrným medailistou MS, ale také druhým nejrychlejším mužem planety. Jeho výkon je pochopitelně také americkým rekordem. "Jsem spokojený se svým během. Usain byl prostě lepší a jsem rád za něj, že se mu světový rekord povedl," prohlásil Gay.
Nálepku muže, který neumí závodit na vrcholných akcí, slepil druhý z jamajského dua ve finále, Asafa Powell. Boltův parťák, který si před startem se svým kolegou rozverně plácal, jako by se chystali na závod po pláži, si pro bronz doběhl ve svém letošním maximum 9.84. "Ve chvíli, kdy se chystám na start, naprosto se koncentruju," řekl ke sradničkám Bolt.
Ovšem pozor, výborně závodili i další finalisté. 9.93 naměřila technika ostrovanům Danielu Baileymu i Richardu Thompsonovi. Pro prvně jmenovaného sprintera Antiguy rozhodly před Trinidaďem tisíciny. Rovných deset vteřin, pro oba osobní výkony roku, zaznamenaly Brit Dwain Chambers a druhý zástupce Trinidadu Marc Burns. Síly došly ve čtyřkolové soutěži dramaticky jen Američanu Pattonovi (10.34).
Sedmiboj po jednotlivých disciplínách
Elišce Klučinové se především nevydařil ani jindy solidní oštěp. Předvedla v něm 41.19, což je 5 metrů od osobního rekordu. Nejvíce se disciplína vydařila Švýcarce Züblinové, která dokonce hodem 53.01 vytvořila národní rekord, v celkovém pořadí se však posunula "jen" na 15. místo. O zlatu je prakticky rozhodnuto, Britku Ennisovou, výbornou běžkyni, těžko někdo ohrozí. Zdá se, že karty jsou rozdány i na další medaile. Patrně dojde k prohození zatím druhé Chudzikové a třetí Němky Oeserové. Velmi pravděpodobně tak bude bez medaile olympijská vítězka z Ukrajiny Dobryňská.
Eliška Klučinová zakončila bojovnou osmistovkou za 2:23.79 a v konečném účtování jí bude patřit 23. příčka. "Byl to hodně protrápený závod, ráno jsem nemohla od pěti hodin spát, jak mě všechno bolelo. Výkon je samozřejmě špatný, ale nedokončt by bylo trapné. Nakonec musím říct, že jsem si ten závod užila. Asi víc nás chtělo dokončit pro ten pocit při závěrečném obíhání čestného kolečka. Dám se do kupy a připravím se na příští rok," uzavřela optimisticky Klučinová. Nejrychlejší půlku 2:09.11 předvedla Ruska Černovová, ale nepohlo jí to na lepší než osmou příčku. Na medailových postech dopadlo vše podle předpokladů, i když drama to bylo obrovské.
Jessica Ennisová získala pro Velkou Británii nejcennější kov, když nasbírala 6731 bodů, také nejvíce ze sedmibojařek v letošním roce. Stříbro patří Němce Jennifer Oeserové za 6493, která se obdivuhodně vzpamatovala z pádů při osmistovce a porazila svou polskou rivalku Kamilu Chudziková, jež nakonec prohrála jen o 22 bodů. O medaili se prala také odvážně běžící Natalia Dobryňská, nakonec jí na bronz chybělo 27 bodů.
Běžecká semifinále
Semifinále stovky nepřineslo větší překvapení. Usain Bolt opět zvládl trať s ohlížením se po soupeřích nejrychleji za 9.89, druhé semifinále ovládl Tyson Gay. Ve finále uvidíme také třetího vzadu Asafu Powella.
Další výpadek favorita přišel mezi čtvrtkáři překážkáři, kde se se soutěží rozloučil L. J. Van Zyl, držitel letošního nejlepšího času byl vyřazen o tři setiny trinidadským juniorem Gordonem. Z pozice nejrychlejšího muže semifinále vstoupí do bojů o medaile obhájce titulu Kerron Clement (48 rovných).
Naopak mezi ženami na hladké se žádné překvapení nekonalo, ve finále bude kompletní trio hlavních adeptek na titul - Ohuruoguová, Krivošapková, Richardsová, ovšem nejrychlejší byla Jamajčanka Shericka Williamsová (49.51).
Boltova finálová galerie (E. Erben)