Bolt má třetí svěťák, Šebrle je 6., Kudlička 10.

pátek 22. srpna 2008
Jamajský sprinter Usain Bolt získal na olympijských hrách v Pekingu třetí zlatou medaili, navíc opět ve světovém rekordu.

Vítěz závodů na 100 i 200 metrů dnes na třetím úseku štafety na 4x100 metrů přispěl k prvenství jamajského kvarteta v čase 37,10 sekundy. Dosavadní historické maximum drželi Američané, kteří na olympijských hrách v Barceloně 1992 i na mistrovství světa o rok později ve Stuttgartu zaběhli čas 37,40. Nesta Carter, Michael Frater, Usain Bolt a Asafa Powell dnes jejich výkon překonali o tři desetiny sekundy. Stříbro získal s téměř vteřinovým odstupem Trinidad a Tobago, třetí doběhli Japonci. Štafeta úřadujících mistrů světa z USA v čele s trojnásobným šampionem z Ósaky Tysonem Gayem nezvládla ve čtvrtečním rozběhu předávku. Světový rekord se na Jamajku vrací po 44 letech.
V ženské štafetě se jamajským sprinterkám nepovedlo navázat na triumfální vystoupení v individuálních závodech a vinou chyby na druhé předávce závod nedokončily. Zaváhání favoritek využily ruské běžkyně, které vyhrály před kvartety Belgie a Nigérie. Američanky ve finále chyběly poté, co si stejně jako muži v rozběhu nepředaly kolík.

Triumf Claye nakonec bez rekordů
Desetibojař Roman Šebrle skončil při obhajobě zlaté medaile na olympijských hrách v Pekingu na šestém místě. Soutěž vyhrál americký favorit Bryan Clay se suverénním náskokem 240 bodů před Bělorusem Andrejem Kravčenkem a Leonelem Suárezem z Kuby. Definitivní šanci na medaili dnes Šebrle ztratil v hodu oštěpem, který bývá jindy jeho silnou zbraní. V předposlední disciplíně hodil 63.93 metru a polepšil si ze sedmé na pátou příčku. Ztrátu na medailové pozice však nezmenšil. Po závěrečném běhu na 1500 metrů ho předstihl ještě Francouz Romain Barras. Jediný český olympijský vítěz z Atén, jehož přípravu v letošní sezoně narušila dvě svalová zranění, se mohl během dvoudenní soutěže nejvíce radovat ze svého výkonu ve skoku do výšky. V ní skočil 211 centimetrů, ve většině disciplín se mu nedařilo podle představ. Za očekáváním zaostal především ve vrzích.

"Bez formy se nedá závodit. Letos to byla blbá sezona," připomněl Šebrle v rozhovoru s novináři své svalové potíže. "Když jsem se narval v zimě, už jsem tušil, že to bude blbý. Pak ještě jednou, to bylo ještě horší, a pak ještě křeče asi před třemi týdny, to se nedalo," pokrčil rameny.

Clay, který před čtyřmi lety v Aténách skončil druhý, měl po devíti disciplínách k dobru dokonce 479 bodů a teoreticky mohl zaútočit i na Šebrleho světový rekord. V závěrečné disciplíně však mistr světa z Helsinek 2005 potvrdil pověst bídného mílaře a nakonec nezlepšil ani olympijský rekord českého reprezentanta, ani vlastní maximum 8832 z letošní americké kvalifikace. Celkově nasbíral 8791 bodů, Šebrleho součet činil 8241 bodů, což je jeho nejhorší výkon na velké akci od MS v Edmontonu (2001, 10. místo, 8174 bodů). Český mistr světa z Ósaky tak skončil bez medaile stejně jako na březnovém halovém světovém šampionátu ve Valencii, kde si v běhu na 60 metrů překážek poranil stehenní sval a odstoupil. Titul tam získal Clay, který dnes ovládl i vrchol sezony. Kravčenko si pojistil stříbro druhým místem v patnáctistovce, bronz vybojoval díky výbornému běhu překvapivě Suárez, který se po devíti disciplínách dělil o třetí místo s Alexandrem Pogorelovem. Rus tradičně zaostal v běhu.

Čeští reprezentanti se vracejí z vrcholné akce v desetiboji poprvé bez medaile po deseti letech - v roce 1998 v Budapešti na ME byl Šebrle šestý a Tomáš Dvořák skončil pátý. "Bylo těžké to dneska dokončit. Už dneska ráno, když jsem přišel, tak jsem měl dvěstěkilový nohy," řekl Šebrle. To prý nevěstilo nic dobrého. "Čekal jsem každou disciplínu, kdy se stane zázrak, ale ony se zázraky nedějí. Byla to podělaná sezona. Toť vše," dodal.

Hooker má olympijský rekord
V novém olympijském rekordu vyhrál skok o tyči Australan Steve Hooker, který zdolal na třetí pokus 596 centimetrů stejně jako předchozí tři postupné výšky. Dvacetiletý český talent Jan Kudlička zaostal za svými možnostmi a výkonem 545 cm obsadil v dnešním finále desáté místo. Šestadvacetiletý Hooker překonal o jeden centimetr rekord Američana Tima Macka z minulých her v Aténách. Stříbro získal za 585 cm Rus Jevgenij Lukjaněnko. Třetí skončil Ukrajinec Denis Jurčenko, který po úspěšném skoku přes 570 cm soutěž předčasně ukončil kvůli zranění.

Maggiová o centimetr
O jediný centimetr vyhrála olympijskou soutěž dálkařek Brazilka Maurren Higa Maggiová. Vítězný pokus předvedla hned v první sérii, v níž skočila 704 centimetrů. Posledním skokem na ni zaútočila obhájkyně zlata z Atén Ruska Taťjana Lebeděvová, ale musela se spokojit s druhým místem. Loni na mistrovství světa v Ósace vybojovala Lebeděvová výkonem 703 cm titul, dnes jí stačil jen na stříbrnou medaili, kterou v Pekingu získala i v trojskoku. Bronz vybojovala Nigerijka Blessing Okagbareová, která se do finále dostala až dodatečně místo Ukrajinky Ljudmily Blonské, jež byla po druhém místě v sedmiboji usvědčena z dopingu. Devátá skončila nejlepší vícebojařka posledních let Švédka Carolina Klüftová, která se letos kvůli získání nové motivace rozhodla pro dálku a trojskok. Přestože patřila do širšího okruhu kandidátek na medaili, skočila jen 649 cm a nepostoupila ani do užšího finále.

Dibabaová takticky k double
Etiopská vytrvalkyně Tiruneš Dibabaová vyhrála takticky vedený závod na 5000 metrů a připsala si historický double. Před týdnem triumfovala i na dvojnásobné trati a stala se první běžkyní, která ovládla tyto disciplíny na jedné olympiádě. Na mistrovství světa se jí to podařilo už před třemi roky v Helsinkách. Druhá doběhla etiopská rodačka v tureckém dresu Elvan Abeylegesseová a třetí skončila obhájkyně vítězství a mistryně světa Meseret Defarová, rovněž z Etiopie.

Výsledky:
Muži:
Desetiboj - po deseti disciplínách:
1. Clay (USA) 8791 bodů (100 m: 10,44 - dálka: 778 - koule: 16,27 - výška: 199 - 400 m: 48,92 - 110 m př.: 13,93 - disk: 53,79 - tyč: 500 - oštěp: 70,97 - 1500 m: 5:06,59), 2. Kravčenko (Běl.) 8551 (10,96 - 761 - 14,39 - 211 - 47,30 - 14,21 - 44,58 - 500 - 60,23 - 4:27,47), 3. Suárez (Kuba) 8527 (10,90 - 733 - 14,49, 205 - 47,91 - 14,15 - 44,45 - 470 - 73,98 - 4:29,17), 4. Pogorelov (Rus.) 8328 (11,07 - 737 - 16,53 - 208 - 50,91 - 14,47 - 50,04 - 500 - 64,01 - 5:01,56), 5. Barras (Fr.) 8253 (11,26 - 708 - 15,42 - 196 - 49,51 - 14,21 - 45,17 - 500 - 65,40 - 4:29,29), 6. Šebrle (ČR) 8241 (11,21 - 768 - 14,78 - 211 - 49,54 - 14,71 - 45,50 - 480 - 63,93 - 4:49,63)