Bolt obhájil olympijské zlato
Přes nikterak slavný start to opět dokázal - olympijský rekord a druhý nejlepší čas historie, tak skončila pravděpodobně nejsledovanější disciplína olympijských her v Londýně a její hlavní aktér Usain Bolt je po čtyřech letech znovu šampionem, navíc časem 9.63 překonal o šest setin svůj výkon z Pekingu. O své obhajobě rozhodl hvězdný Jamajčan v posledních dvaceti metrech, kdy předstihl svého krajana a tréninkového kolegu Yohana Blaka, který si vyrovnal osobní rekord 9.75. Pro medaili si dlouho běžel Američan Tyson Gay, nakonec mu ale bronz vyfoukl o setinu krajan Justin Gatlin (9.79). Časy od třetího do sedmého místa, tedy i posledního ze sprinterů USA Baileyho (9.88), Nizozemce Martiny (9.94) i Thompsona z Trinidadu (9.98) jsou nejrychlejší v historii. Pod deset vteřin se nedostal pouze Jamajčan Powell, který viditelně nebyl zdravotně v pořádku a "doklusal" za 11.99.
Ve finále kladivářské soutěže se výborně dařilo Lukáši Melichovi. Výkonem ze třetí série 77.17 metru vybojoval svěřenec Dušana Krále skvělé šesté místo, jde o prozatím nejlepší umístění našeho atleta na letošní olympiádě. "Kdyby mi někdo před soutěží řekl, že budu šestý, tak se mu nejspíš budu smát," prohlásil po závodě Melich, jehož výsledek je zároveň druhý nejlepší na olympiádě v historii českého kladiva. "Dneska všechno vyšlo, dobrý první pokus, jsem rád, že se mi podařilo vylepšit dojem po Helsinkách. Vždy je navíc, to jsou kdyby," mávl rukou (více v připravovaném rozhovoru).
Medaile však skutečně visela v dosahu Lukášových možností, bronzovou si vybojoval úřadující mistr světa Koji Murofuši za 78.71, o půl metru lepší než Japonec byl obhájce titulu z Pekingu Slovinec Primož Kozmus (79.36). Olympijské zlato patří po zásluze Krisztiánu Parsovi, jenž jako jediný přehodil o 59 cm 80metrovou hranici. 30letý Maďar, který se ve světové špičce pohybuje od olympiády v Aténách, se letos dočkal po vítězství v Helsinkách druhého a vůbec největšího úspěchu kariéry.
Sanya Richards-Rossová se dočkala. V Aténách ani Pekingu finále nezvládla, v Londýně však tahala Američanka za nejdelší konec, když ji ve vyrovnaném finiši čtvrtky zbylo nejvíce sil a titul získala za čas 49.55. Nejprve zdolala od náběhu do cílové rovinky vedoucí krajanku Deedee Trotterovou, a na šachovnici pak odrazila útok obhájkyně v domácím dresu Christine Ohuruoguové, která se tedy tentokrát musela spokojit se stříbrem (49.70), Trotterová zůstala o dvě setiny zpět. Pod stupni vítězů skončila mistryně světa Tegu Montshová, její finiš přišel pozdě, od bronzu ji dělilo 0.03 s.
Zlata se po nezdarech na obou desítkách dočkala běžecká velmoc Keňa, a to na stýplu. Nebyl to však obhájce titulu Kiprop, který po pádu v předposledním kole nedokázal smazat ztrátu na lepší než páté místo. Olympijským šampionem se stal vítěz posledních dvou MS Ezekiel Kemboi, v takticky vedeném závodě stačil čas 8:18.56. Stříbro si vybojoval mistr Evropy z Helsinek Francouz Mahiedine Mekhissi-Benabbad, bronz třetí z Keňanů Abel Kiprop Mutai.
Také Kazachstán má olympijské zlato. Zasloužila se o to trojskokanka Olga Rypakovová svým pokusem ze třetí série 14.98. Dramatickou bitvu o stříbro rozhodly poslední pokusy, Kolumbijka Caterine Ibargüenová jej měla o pouhý centimetr delší (14.80) než její rivalka, mistryně Evropy z Ukrajiny Olga Saladuchaová. Medailově naprázdno tak vyšla domácí favoritka Aldamaová (skončila pátá), či obhájkyně stříbra Ruska Lebeděvová.
Kvalifikační boje
Nedělní atletický program z českého pohledu skvěle otevřela Zuzana Hejnová. Svěřenkyně Martiny Blažkové vyhrála suverénně úvodní rozběh ve svém třetím nejlepším čase kariéry 53.96. Naopak do dalších bojů již překvapivě nezasáhne Bulharka Stambolová, která upadla a rozběh nedokončila. "Nebyl plán běžet takhle rychle, ale věřím si ještě na lepší čas. Mám formu a věřím, že když dokážu zítra takový výkon jako dnes zopakovat, tak na finále to bude. Nesnažila jsem se "do toho šlapat", ale běžela jsem uvolněně. A kolikrát se stává, že pak dokážu běžet rychleji, než když se to rve. Takhle bych měla běhat a běžet sama na sebe, " nechala se slyšet Hejnová, která obhajuje sedmé místo z Pekingu. "Na medaili bude nejspíš potřeba kolem 53.5, ale kdo jí nakonec bude mít, to je ve hvězdách. Na medaili tam bude osm holek," říkala česká rekordmanka.
Ve třetím rozběhu se představila stříbrná z mistrovství Evropy v Helsinkách Denisa Rosolová. Do čtveřice přímo postupujících se sice nedostala, ale její čas 55.42 byl nejlepší mezi poraženými, a tak uvidíme zítra v semifinále i tréninkovou kolegyni Hejnové. "Nevím, co se stalo. V rozcvičování bylo vše skvělé. Prostě jsem
nemohla běžet. Myslela jsem, že když to budu zatahovat, že budu mít
ještě dost sil, ale nebylo to tak. Kotník mě vůbec nebolel, mám ho
zatejpovaný. Na šestnáct kroků jsem začala už o překážku dříve, ale
prostě jsem nemohla v rovince, už to nešlo," svěřila se po doběhu Rosolová. Hejnová nakonec nebyla jen těsně nejrychlejší, o šest setin ji předstihla Ruska Anťuchová.
V semifinále čtyřstovky se představil Pavel Maslák, do finále se bohužel nepodívá, ve svém běhu skončil na pátém, nepostupovém místě v druhém čase kariéry 45.15. "Jsem spokojený i nespokojený. Zdálo se mi, že ten můj běh je na finále nejschůdnější, ale jednoduché to, jak se ukázalo, nebylo. Po rozběhu do mě všichni hučeli, abych to rychleji rozběhl, ale myslím si, že jsem rozpálil první kilo až moc, a v konci mi došlo. Ale takový už je život," říkal trochu smutně jednadvacetiletý svěřenec Dalibora Kupky, který se však při své olympijské sezoně nemá za co stydět, v rozběhu znovu vylepšil národní rekord, když se jako první český čtvrtkař dostal pod hranici 45 sekund. V konečném pořadí skončí Maslák na výborném 12. místě, v bitvě o medaile bude chybět třeba i zástupce velmoci USA či první hendikepovaný atlet na olympiádě Pistorius. Prim v medailové osmičce hraje pětice z Karibiku, kterou doplňují dvojčata Borleéova a senzačně i 19letý Australan Solomon.
Ve finále výšky neuvidíme Jaroslava Bábu, který se nedostal v kvalifikaci přes výšku 2.26 metru. Pro svěřence Jana Janků staršího zůstalo maximem 221 na druhý pokus, což mu stačilo na konečnou dělenou 21. pozici. Nebyl však sám, kdo měl potíže, kvalifikací neprošel bahamský Barry, Bábův přemožitel v boji o bronz z Tegu, či Rus Šustov, bývalý mistr Evropy. Srb Topič při své rekordní účasti na OH neskočil základní výšku 216 cm. Na boj o medaile nakonec stačilo i 226 cm na třetí pokus, šest skokanů překonalo ještě o 3 cm výš.
Na patnáctistovce je jasno o finalistech, nebudou mezi nimi chybět všichni tři Keňané Kiplagat, Chepseba a Kiprop, ale třeba také senzační mistr Evropy Ingebritsen. Nejlepšího času dosáhl Maročan Iguider (3:33.99).
Žádné velké překvapení se nekonalo v semifinále stovky. Všichni tři
Jamajčané prošli, byť Powell musel čekat na čas, 9.94 z nejrychlejšího
prvního běhu, který vyhrál Američan Gatlin za 9.82 stačilo. Obhájce titulu Bolt vyhrál druhé semfinále (9.87), v třetím se prosadil Blake (9.85).