Boltova bronzová rozlučka a 10. Juška

sobota 5. srpna 2017
Olympijský stadion v Londýně byl v sobotu večer dějištěm posledního individuálního závodu jamajské sprinterské legendy Usaina Bolta, jenž se rozloučil bronzovou medaili na stovce. Dálkař Radek Juška obsadil v kvalitním finále desáté místo.

O jednu příčku si v Londýně polepšil dálkař Radek Juška oproti předešlému světovému šampionátu, který hostil Peking. Ve finále sice nenavázal na svůj výkon z kvalifikace, přesto si připsal další osmimetrový skok, když v druhé sérii dolétl na 802 centimetrů, což mu stačilo na konečné desáté místo. Na postup mezi osmičku nejlepších bylo třeba předvést 817. Ještě nikdy v historii světových šampionátů nebylo třeba skočit na užší finále takový výkon. Pozici leadera světových tabulek potvrdil jihoafrický favorit Luvo Manyonga, jehož vítězný skok měřil 848 centimetrů. Stříbro si za 844 centimetrů vyskákal Američan Jarrion Lawson. Kvalitu jihoafrické dálkařské školy potvrdil bronzový Ruswahl Samaai (832).

Sedmibojařky pokračovaly v koulařském sektoru, kde se dařilo Elišce Klučinové, která si hned prvním pokusem vylepšila své sezónní maximum na 14.80. Naopak slabší chvilku si vybrala Kateřina Cachová, když její nejdelší vrh měřil 11.84, což pro Katku znamená určitou bodovou ztrátu. Další dílčí prvenství si připsala Belgičanka Nafissatou Thiamová (15.17).

Závěrečnou disciplínou prvního dne byla dvoustovka a obě naše reprezentantky zaklekly do bloků ve stejném běhu. Kateřina Cachová ho vyhrála ve svém letošním nejlepším čase s povolenou podporou větru 24.56. Sezónní maximum si vylepšila i Eliška Klučinová (24.72). Nejrychlejší dvoustovkařkou byla domácí Katarina Johnson-Thompsonová (22.86).

V poločase sedmiboje figuruje Eliška Klučinová na průběžném sedmém místě se ziskem 3789 bodů. Kateřina Cachová posbírala 3551 bodů a je jednadvacátá. Ve vedení je Němka Carolin Schäferová (4036 b.) před Belgičankou Nafissatou Thiamovou (4014 b.) a Kubánkou Yorgelis Rodríguezovou (3905 b.).

Boltova bronzová rozlučka a suverénní Aynanová

Vrcholem sobotního atletického večera v Londýně bylo finále závodu na 100 metrů. Jednalo se totiž o poslední závod jamajského sprinterského fenoménu Usaina Bolta a loučení to bylo nakonec bronzové. Bolt „doplatil“ na pomalejší start a i když nabranou ztrátu stahoval, na lepší než třetí místo a čas 9.95 to nestačilo. Nad jeho síly byla dvojice sprinterů ze Spojených států. Světovým šampionem se stal Justin Gatlin, který se konečně dočkal a porazil Bolta ve vzájemném souboji na velké mezinárodní akci. Cílem proběhl v čase 9.92. Stříbrný cenný kov uhájil za 9.94 jeho reprezentační kolega Christian Coleman, jenž tak ukázal, že umí běhat rychlé časy i jinde než v zámoří.

Naprosto dominantní představení předvedla na desítce žen etiopská běžkyně Almaz Ayanová, pro kterou byl mistrovský závod na 10 000 metrů prvním letošním startem a nenechala nikoho na pochybách, že je opět připravena velmi dobře. V průběhu pátého kilometru se odpoutala od zbytku startovního pole a svůj náskok už jen navyšovala. Do cíle doběhla s propastným tří set metrovým náskokem a v novém letošním nejlepším světovém maximu 30:16.32. Etiopský double dokonala stříbrná Tirunesh Dibabaová, která se v závěrečném okruhu odpoutala od keňských rivalek a finišovala v čase 31:02.69. Bronz si na krk pověsí Keňanka Agnes Jebet Tiropová, když si dokázala vylepšit osobák na 31:03.50.

Velmi zajímavý souboj byl k vidění ve finále diskařů. O medailistech rozhodla druhá série. Z titulu mistra světa se může radovat Litevec Andrius Gudžius, jenž si dokázal vylepšit osobní rekord na 69.21 a o pouhé dva centimetry porazil leadera letošních světových tabulek Švéda Daniela Stähla (69.19). Na stupně vítězů je doprovodí Američan Mason Finley, který se kromě bronzu mohl těšit i z nového životního maxima 68.03.

Mílařky měly na programu své semifinále. Nejrychleji běžela Keňanka Faith Kipyegonová, která zvládla tuto distanci za 4:03.54. Velké starosti měla Etiopanka Genzebe Dibabaová, když postupovala až časem (4:05.33). Smůlu měla její krajanka a jedna z favoritek Gudaf Tsegayová, kterou postihl pád a ztrátu již nedohnala. Nečekaně vypadla i Němka Konstanze Klosterhalfenová.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben