Boltova diskvalifikace na stovce vyvolala vášnivé diskuse
Nebýt diskvalifikovaným právě Usain Bolt, nejspíš by se ona situace tak výrazného celosvětového ohlasu nedočkala. Jenže Jamajčan je megastar, kterou znají i ti, jež jinak o atletiku příliš nezavadí, a tak se z jeho ulitého startu stala událost č. 1 dosavadního průběhu šampionátu. Četné debaty, které rozvířila, se ubírají v zásadě dvěma směry.
1) Neulil Bolt start úmyslně?
Nejprve pár faktů. Na závodech ulil Bolt start naposledy před dvěma lety v Berlíně, tehdy však byl ještě jeden prohřešek pro celé startovní pole dovolen, a tak nenásledovala diskvalifikace. Po zavedení pravidla o nulové toleranci v roce 2010 se mu až do včerejška povedlo své starty si hlídat. Jenže ve finále v Tegu se neudržel a očividně vyrazil z bloků ještě před výstřelem (startovní reakce – 0.104). Udělal pár kroků a pak už si přetáhl dres přes hlavu, evidentně si byl vědom toho, co se stalo... Senzace byla na světě.
Někteří však nevěří, že Bolt prostě jen neudržel nervy na uzdě. „Vždyť jinak většinou vybíhá z bloků jako poslední!“ argumentují a dávají k dobru důvody, které by ho k tomuto počinu mohly vést.
Jedni připomínají, že Bolt letos na stovce nebyl zdaleka tak suverénní jako v minulosti, a i když v Tegu v kvalifikačních kolech toho „starého dobrého Bleska“ připomínal, soupeři (zejména pozdější vítěz Blake) také nevypadali špatně. Bolt tedy nechtěl riskovat porážku, a raději ulil, aby pak mohl tvrdit – kdybych běžel, vytřel bych jim zrak.
Myšlenky jiných se ubírají směrem víceméně opačným. Podle nich si byl Bolt naopak jistý drtivým vítězstvím, ale vzhledem ke svému dlouhodobému cíli stát se legendou, nechtěl triumfovat v závodě, v němž z různých důvodů chyběli Gay, Powell, Mullings a Rodgers... vesměs sprinteři, kteří jsou v letošních tabulkách nad ním. Diskvalifikace tak má podle zastánců této teorie pro Boltův příběh větší cenu než laciná výhra.
A se svojí troškou do mlýna samozřejmě spěchají i ti, kteří si navykli vnímat sportovní výsledky optikou sázkových kurzů. Za událostí vidí ty hromady peněz, které překvapivý výsledek mohl vynést na výhrách smluvenému kartelu okolo Bolta.
2) Je pravidlo o nulové toleranci správné?
Bolt nebyl zdaleka prvním atletem, kdo byl dva roky platným pravidlem č. 162.7 potrestán, a to ani na šampionátu v Tegu, o čemž by mohla vyprávět třeba olympijská vítězka a mistryně světa na 400 m Christine Ohuruoguová, která se ulila už v rozbězích. Jenže Bolt je prostě jiná hvězdná sféra, a tak se správnost pravidla hromadně řeší až s jeho proviněním. Argumenty odpůrců nulové tolerance? Většinou odkazují na to, že třeba výškaři mají po shození laťky šanci na reparát a dálkaři mohu také beztrestně přešlápnout, zatímco pro sprintery žádná možnost druhé šance neexistuje. Však se také už Boltův manažer Simms nechal slyšet, že budou žádat o revizi onoho pravidla.
Může za to Blake?
A ještě jeden příspěvek k tématu, byť zase trochu z jiného soudku. Server all-athletics totiž důkladně celou situaci prozkoumal na videu a povšiml si, že se krátce před Boltovým předčasným vyběhnutím z bloků sotva znatelně pohnula noha pozdějšího vítěze Blakea, který startoval ve vedlejší dráze. Zaregistroval Bolt tento pohyb a nechal se strhnout? A případně, vycukal Blake svého krajana a údajného kamaráda schválně? co na to příznivci konspiračních teorií?