Boltovo loučení a Van Niekerkův svěťák

Boltovo loučení a Van Niekerkův svěťák
Aktuality
středa 28. června 2017
Šestapadesátý ročník Zlaté tretry byl plný emocí i skvělých výkonů. Diváci na vítkovickém stadionu měli možnost vidět světový rekord v běhu na 300 metrů v podání Jihoafričana Wayda van Niekerka a také poslední atletický závod Usaina Bolta v České republice.

Famózní představení nabídla třístovka mužů. Jihoafričan Wayde van Niekerk totiž přepisoval historii, když proběhl tuto distanci v nejlepším světovém výkonu historie 30.81. O čtyři setiny pokořil dosavadní maximum legendárního Američana Michaela Johnsona z roku 2000. Zároveň také připravil o rekord mítinku Jamajčana Usaina Bolta. "Jsem moc vděčný za to, že jsem dokázal překonat světový rekord. Děkuji všem lidem tady v Ostravě za tak skvělý mítink. Jsem poctěn, že jsem se mohl malým dílem zapsat do historie. Teď musím trochu odpočívat, abych se mohl nadále zlepšovat," neskrýval nadšení. Vynikající časy zaznamenali i další sprinteři v pořadí. Druhý Isaac Makwala z Botswany se časem 31.44 zařadil na páté místo historických tabulek této disciplíny. Třetí byl další Jihoafričan Clarence Munyai (31.61). Důvod k radosti měl i čtvrtý Pavel Maslák, kterému se výkonem 31.80 podařilo zaběhnout český rekord. Národní maximum Jiřího Vojtíka z roku 2004 překonal o 51 setin. Osmý Patrik Šorm si vylepšil osobák na 32.50. 

Očekávané česko-německé oštěpařské klání dopadlo lépe pro naše západní sousedy. Jasným vítězem se stal vedoucí muž letošních světových tabulek Thomas Röhler. Jeho oštěp dolétl do vzdálenosti 91.53. "Byl to opravdu pěkný závod. Už od rána jsem se cítil dobře a stejně tak tomu bylo i v rozcvičení. Jsem opravdu spokojen, že si mi podařilo dvakrát hodit přes jednadevadesát metrů. Libilo se mi, že se jednalo o soutěž týmů. Myslím, že je to dobrý nápad i pro další mítinky," pochvaloval si. Druhým místem ho podpořil Johannes Vetter, který předvedl pátým pokusem 87.88. Z českých oštěpařů byl nejlepší Jakub Vadlejch. Nejdelší pokus jeho vyrovnané série měřil 86.43. Pátý Jaroslav Jílek si vylepšil sezónní maximum na 82.74 a zaostal pouhých šestadvacet centimetrů za limitem na mistrovství světa. Nedaleko byl i šestý Vítězslav Veselý. I on zaznamenal svůj letošní nejdelší pokus 82.16. Podobně na tom byl i sedmý Petr Frydrych, jenž se poprvé v sezóně dostal přes osmdesát metrů (80.61). 

Atletické loučení jamajské sprinterské legendy Usaina Bolta se Zlatou tretrou bylo vítězné. Světový rekordman se dokázal v závěrečné fázi závodu na 100 metrů dostat před Kubánce Yuniera Péreze a cílem proběhl vítězně v čase 10.06. Při svém devátém startu na tomto mítinku tak odchází opět neporažen. Druhý Pérez si vylepšil osobní maximum na 10.09. Čeští závodníci Jan Veleba a Zdeněk Stromšík se seřadili na šestém a sedmém místě v časem 10.44 a 10.49. 

Skvělou formu potvrdil v koulařském sektoru Tomáš Staněk. V úvodu soutěže se trošku hledal, ale v páté sérii poslal své náčiní do vzdálenosti 21.63 a zvítězil. "Vítězství na Zlaté tretře si vážím snad stejně jako stříbra na HME v Bělehradě. Ta křišťálová trofej ve tvaru tretry je totiž fenomenální. Dnes jsem předvedl skvělý výkon, a to i vzhledem k tomu, že jsem se nedávno vrátil z ME družstev. Škoda, že mi nevyšel ten třetí pokus, věřím, že by byl lepší než rekord mítinku. Diváci byli úžasní. Vytvořili neskutečný kotel, až se mi z toho klepaly nohy a musel jsem se uklidňovat," smekl poklonu ostravskému publiku. Nový osobní rekord 21.34 si vytvořil druhý Polák Michal Haratyk. Třetí skončil Chorvat Stipe Žunič za 20.76. Druhý český zástupce Ladislav Prášil obsadil šestou příčku, když hned dvakrát vrhl 20.09. 

Rekord mítinku padl na patnáctistovce žen. O historické maximum Zlaté tretry se postarala Etiopanka Gudaf Tsegayová. Ta až do posledních metrů útočila na čtyřminutovou hranici, která jí nakonec o necelou vteřinu odolala. Její vítězný čas 4:00.96 má však vynikající kvalitu. "Rekord mítinku mi udělal radost. Bylo to hodně těžké v tak horkém počasí. Můj dnešní čas je za daných podmínek skvělý. Dráha je tu rychlá, ale praly jsme se s tím teplem. Rada bych zaběhla pod čtyři minuty, tak se mi to snad podaří v Londýně," uvedla. Pro druhé místo si doběhla Maročanka Rabab Arrafiová (4:03.34). Spokojena mohla být i nejlepší česká  závodnice Simona Vrzalová, která doběhla sedmá v novém osobáku 4:09.28. 

Závod na 1000 metrů měl možná trochu překvapivého vítěze. V dramatickém finiši se radoval z primátu Keňan Nicholas Kipkoech (2:18.51), když odolal mohutnému ataku Jakuba Holuši, který proběhl nakonec cílem jako druhý za 2:18.60. "Takové počasí, jaké tu dnes panovalo, je pro mě příjemné a užil jsem si to. Měl jsem dost sil až do konce. Běžel jsem takticky za Davidem, protože neumím běhat na hrotu. Už jsme se spolu několikrát utkali, ale nyní jsem ho poprvé porazil," neskrýval nadšení. Třetí byl další Čech Filip Sasínek. Pro něj znamená výkon 2:19.03 nový osobák. Až za Sasínkem finišoval na čtvrtém místě světový rekordman na 800 metrů David Rudisha z Keni (2:19.43). Osobní rekord si vylepšil i třetí český běžec v závodě Jan Friš (2:20.05). 

Britský běžecký fenomén Mo Farah ukázal i v Ostravě, že je mistrem taktiky. Svůj závod na 10 000 metrů na vítkovickém stadionu zvládl na jedničku. Svým pověstným finišem v posledním okruhu si doběhl pro vítězství v čase 27:12.09. "Byl to můj poslední závod na deset kilometrů a užil jsem si ho, přestože jsem doufal v rychlejší čas. Vítr mě však dost zpomalil. Přesto jsme od začátku závodu zvolili rychlé tempo. Dnes bylo opravdu vlhko a popravdě si dokážu jen těžko představit, že bych v takovém počasí běžel maraton. Před závodem jsem mluvil se svou dcerou a ta mi řekla, ať jí přivezu startovní číslo z Ostravy na památku," řekl. Až do poslední dvoustovky s ním držel krok Keňan Mathew Kimeli a odměnou mu byl nový osobní rekord 27:14.43. Třetí byl Uganďan Timothy Toroitich (28:02.23), čtvrtý Eritrejec Nguse Amlosom (28:09.46). 

Očekávání diváků i organizátorů naplnil americký trojskokan Christian Taylor, který pokusem ze třetí série 17.57 vylepšil rekord Zlaté tretry a závodu jasně dominoval. „Letos to byla zase skvělá party. Ostrava je úžasná, fanoušci elektrizující a dráha fenomenální. Chtěl jsem víc než rekord mítinku, ale i to je skvělé. Budu se sem vracet každý rok, pokud budu moct,“ slíbil Taylor. Závěr disciplíny se překrýval se stovkou a pozornost se tak upnula k Usainu Boltovi. Taylora to ovšem nijak nerozhodilo. „Usain si zaslouží všechnu pozornost, protože je legenda a obrovskou měrou přispěl atletickému světu,“ uznal Američan. Druhé místo bral Troy Doris z Guyany ve svém nejlepším výkonu roku 16.80. Třetí byl Lotyš Elvijs Misans (16.59). 

Výškařskému sektoru kraloval ve vyrovnaném osobním rekordu 232 centimetrů Polák Sylwester Bednarek. Následně se pokoušel na výšce 234 centimetrů o rekord mítinku. Ten mu ovšem odolal. "Měl jsem před pár dny problémy se zádovým svalem, takže jsem jen lehce trénoval a ani jsem nestartoval na ME družstev. Proto mě dnešní výsledek hodně překvapil. Vyrovnal jsem si osobák a atakoval rekord mítinku. Skákalo se mi skvěle i před výrobným publikem. Pokusy na 234 nebyly špatné, ale musím si tuto výšku ještě zažít," řekl. Další čtyři borci se přenesli přes 230 centimetrů. Nejlepší zápis měl Bulhar Tihomir Ivanov a bral druhé místo. Třetí příčku dělili Syřan Majed Ghazal a Bahaman Jamal Wilson. Jaroslav Bába si vylepšil sezónní maximum na 220 a skončil na děleném desátém místě. 

Vítězkou tyčkařského klání se stala Ruska závodící pod neutrální vlajkou Anželika Sidorovová, když jako jediná překonala 470 centimetrů. "Je to nádherný dárek k mým dnešním narozeninám. Soutěž byla hodně dlouhá, protože ji přerušil zahajovací ceremoniál, což bylo zrovna, když už se skákalo 470. Byla jsem už unavená a bála se, že tuto výšku neskočím a budu druhá. To by mě mrzelo, protože jsem se v závodě cítila velmi dobře," zhodnotila. Druhá byla Kanaďanka Alysha Newmanová, která se přenesla přes 465 centimetrů. Třetí místo si vyskákala Rosbeilys Peinadová z Venezuely (455). Romana Maláčová zvládla nejlépe 450 centimetrů a skončila pátá. Hned o příčku za ní se umístila šestá Jiřina Ptáčníková (440). 

Na dvoustovce jasně dominovala Marie Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny, která prolétla zatáčku s rovinkou za 22.44. "Zaběhla jsem si druhý nejlepší čas sezóny, což není špatné. Měla jsem drobné zdravotní problémy. Snažila jsem se běžet co nejlépe. Věřím, že má forma bude ještě stoupat," nechala se slyšet. Druhá Jihoafričanka Alyssa Conleyová zaznamenala 23.03. Na pomyslné stupně vítězů se vešla ještě Španělka Estela Garciaová (23.17). Letošní nejlepší český výkon a nový osobák si zaběhla čtvrtá Marcela Pírková. Za ní se seřadily pátá Barbora Procházková (23.72) a šestá Nikola Bendová (23.75). 

Na stovce překážek potvrdila papírové předpoklady Němka Pamela Dutkiewiczová, která proběhla cílovou šachovnicí jako první v čase 12.72. "Na Zlaté tretře jsem byla poprvé a moc si to užila. Závodila jsem před dvěma týdny na Diamantové lize, což je samozřejmě velký atletický mítink, ale musím říct, že co se diváků týká, bylo to nesrovnatelné s tím, co se dělo tady. Lidé fandili tak, že jsem úplně cítila, jak moc mají atletiku rádi. Při rozcvičení jsem se necítila úplně nejlépe, ale po pěti překážkách jsem chytla rytmus a už to šlo dobře," pochvalovala si. Pod třináct vteřin stlačila svůj čas ještě druhá Jihoafričanka Rikenette Steenkampová (12.99). O tři setiny za ní se předkláněla Ukrajinka Hanna Ploticynová (13.02). Sezónní výkon si vylepšila sedmá Lucie Koudelová (13.32). Kateřině Cachové se závod nevyvedl a doběhla osmá za 13.59.

Krátké ploty mužů opanoval Francouz Garfield Darien v novém osobním rekordu 13.09. "Cítil jsem se dobře už kvůli teplému počasí a tomu jak mě diváci podporovali. Samozřejmě i zaběhnutí osobního rekordu mě těší. Závodil jsem tady v roce 2008 a pamatoval jsem si, že je zde rychlá dráha. Rád bych brzy pokořil třináctivteřinovou hranici," sdělil své přání. Druhý Maďar Balázs Baji o setinu posunul pár týdnů starý vlastní národní rekord své země, který má nyní díky němu hodnotu 13.23. Třetí byl Kypřan Milan Trajkovič (13.34). 

Závod na 3000 metrů překážek byl soubojem keňských a etiopských vytrvalců. Z prvenství se radovala zásluhou Benjamina Kigena Keňa. Kigen si navíc v Ostravě vylepšil osobní rekord na 8:11.54. "Steeple jsem běžel posedmé a jsem rád, že jsem si o 15 sekund vylepšil osobní maximum. Závod jsem si užil a nevadilo mi vlhko ve vzduchu, protože jsem v takových podmínkách zvyklý trénovat," řekl. Následovala ho dvojice Etiopanů. Druhý doběhl Getnet Wale (8:13.16) a třetí byl Hailemariyam Amare (8:13.39).  

Předprogram

Nejkvalitnější disciplínou předprogramu byla osmistovka mužů, kde zvítězil ve svém sezónním maximu 1:46.84 Jan Kubista. Z výrazného vylepšení osobního rekordu na 1:46.98 se mohl radovat jeho tréninkový kolega Lukáš Hodboď. Tímto výkonem navíc splnil limit pro start na evropském šampionátu do 22 let v Bydhošti. Pod minutu a padesát vteřin se dostal ještě třetí Hakim Saleh (1:49.62). I pro bílinského závodníka to znamená vylepšení osobáku.

Na patnáctistovce se radoval z triumfu Polák Roman Kwiatkowski, jenž zvládl tuto distanci za 3:44.75. Za ním finišoval na druhém místě Adam Zenkl (3:45.78) před Němcem Sebastianem Hendelem (3:47.63). Limitářem pro MEJ v Grossetu se stal čtvrtý Lukáš Symerský, který si vylepšil osobák na 3:47.96.

Na stovce mužů byl nejrychlejší Rakušan Markus Fuchs za 10.52 a o dvě setiny porazil Dominika Záleského (10.54). Mezi ženami dokázala jediná závodnice pokořit dvanáctivteřinovou hranici. Byla jí Kateřina Vávrová, které časomíra ukázala 11.95. 

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben