Boston a Berlín ozdobou víkendu

pondělí 15. února 2016
Během uplynulých dní padaly světové výkony jako na běžícím pásu. Zde je přehled toho nejzajímavějšího od pátku do neděle.

Sedm výkonů roku v Bostonu

Druhou zastávkou seriálu IAAF World Indoor Tour 2016 byla New Balance Indoor Grand Prix. Jedním z nejočekávanějších závodů byl běh na 3000 metrů žen. Zde se poprvé od své mateřské pauzy představila na dráze olympijská vítězka Meseret Defarová. Etiopanka svůj comeback zvládla na jedničku, když suverénně zvítězila v nejlepším letošním výkonu roku 8:30.83 a nechala i nejrychlejší soupeřky za sebou takřka o půl minutu.

Etiopskou vítězku měla také patnáctka. Zde proběhla cílem jako první Dawit Seyaumová v čase 4:01.86. Žádná žena na světě ještě letos neběžela tuto trať v hale rychleji. Kvalitní čas si zapsala i druhá v pořadí Američanka Brenda Martinezová (4:04.58). Dalším zástupcem běžecké velmoci z východní Afriky, který v Bostonu triumfoval, byl Dejen Gebremeskel. Etiopan opanoval závod na 3000 metrů mužů v čase 7:42.94 před Australanem Brettem Robinsonem (7:44.29). Jediným, kdo narušil etiopskou dominanci na středních tratích, byl Novozélanďan Nick Willis, když si poradil se všemi soupeři v běhu na jednu míli a jeho čas 3:53.27 ho posunul do čela světových halových tabulek.

O jeden z nejkvalitnějších výkonů mítinku se postarala Američanka Natasha Hastingsová. Zkušená čtvrtkařka totiž zaběhla americký rekord ve sprintu na 300 metrů. Navíc se časem 36.25 zařadila na páté místo světových historických tabulek v této disciplíně. Rychlou třístovku běželi také muži, když Vernon Norwood zaběhl nový rekord mítinku 32.70. Podobný počin jako Hastingsové se podařil Borisi Berianovi v závodě na 600 metrů. I on se totiž zapsal časem 1:15.51 na pátou příčku dlouhodobých statistik. Na druhém místě v tomto závodě doběhl čtvrtkař překážkář Bershawn Jackson (1:17.85).

I v technických disciplínách bylo na co se dívat. V koulařském sektoru zvítězil Američan Kurt Roberts za 21.57 a posunul se do čela světových tabulek. Druhý byl Reese Hoffa (21.02) před dvojnásobným olympijským vítězem Tomaszem Majewským (20.14). Tyčkařka Jennifer Suhrová se opět pokoušela o překonání světového rekordu, tentokrát dokonce toho absolutního. Poté, co zdolala 488 centimetrů, si nechala na stojany nastavit 507, byla však neúspěšná. Druhé místo si vyskákala Řekyně Ekaterini Stefanidiová (472). Ve stejné disciplíně mužů byl nejúspěšnější domácí Sam Kedricks, když překonal laťku ve výšce 577 centimetrů a porazil kanadského mistra světa Shawna Barbera (567). Závod trojskokanů opanoval Omar Craddock výkonem 16.82.

V nejkratším sprintu na 60 metrů byl nejrychlejší Mike Rodgers, který si časem 6.53 vyrovnal letošní nejlepší výkon. Čtyři setiny za ním doběhl Trayvon Bromell (6.57). Mezi ženami vyhrála Američanka English Gardnerová za 7.15 před Tiannou Bartolettovou (7.20) a Tori Bowieovou (7.21).

Schippersová řádila na ISTAF

Řadu výborných výkonů viděla i německá metropole. Ten nejzářivější předvedla Nizozemka Dafne Schippersová. Již v rozběhu na 60 metrů proběhla cílem v čase 7.04 a ve finále se časomíra zastavila dokonce na 7.00. Nejen, že tím překonala třicet let starý národní rekord Nelli Coumanové, ale je také nejrychlejší Evropankou na šedesátce od roku 1999. Velmi výrazně si posunula osobní rekord druhá v pořadí Marie Josee Ta Lou z Pobřeží Slonoviny (7.06). Třetí skončila Asha Philipová (7.16). Kontinentální halové maximum překonala Brazilka Rosangele Santosová (7.17). Mezi muži zvítězil Kim Collins v čase 6.53.

Do čela světových tabulek na šedesátce překážek se posunul Francouz Dimitri Bascou, když proběhl cílem za 7.41 a stal se nejrychlejším Evropanem na této trati od roku 2001. Druhý byl Orlando Ortega reprezentující nově Španělsko (7.51). Ve stejné disciplíně žen kralovala domácí Cindy Rolederová výkonem 7.96.

V dálkařském sektoru též padaly výkony roku. Zde se o něj postarala Němka Alexandra Westerová, která si dokázala vylepšit osobní rekord na 695 centimetrů. Zdatnou soupeřkou jí byla Britka Shara Proctorová (691). Mezi tyčkaři se radoval z vítězství a překonání halového kontinentálního rekordu Brazilec Thiago Braz, když překonal laťku ve výšce 593 centimetrů a porazil šampiony Renaulda Lavillenieho (585) a Raphaela Holzdeppeho (577).

Specialitou tohoto halového mítinku je závod v hodu diskem. Zde se v závodě objevil poprvé od září 2014 Robert Harting a návrat to byl vítězný. Hvězdný Němec poslal svůj disk do vzdálenosti 64.81 a porazil v přímém souboji svého mladšího bratra Christophera Hartinga (64.34) a Belgičana Philipa Milanova (64.16).

A ještě tři výkony roku před i za louží

• Ve velkém stylu do halové sezóny vlétl v pátek v Houstonu Asafa Powell. Jamajčan už v rozběhu poskočil na čelo letošních světových tabulek vyrovnaným osobním rekordem 6.50, v semifinále pak ještě setinku ubral, do finále už nenastoupil (vítězství si připsal Antoine Adams v OR 6.58).
  • Nového lídra mají dálkaři poté, co Američan Marquis Dandy ve Fayetteville svůj halový osobák vylepšil o decimetr na 8.38, od svého absolutního OR zůstal už jen centimetr.
  • Zatím nejlepší sedmiboj sezóny složil Kai Kazmirek, Němec při tradičním víkendovém vícebojařském mítinku Tallinnu nasbíral 6111 bodů.
P. Jelínek, M. Procházka, foto: J. Kucharčík