Botková veze z Třince tři národní rekordy

Jan Houska
neděle 22. září 2024
V Třinci se uskutečnilo mistrovství České republiky žactva. V průběhu závodního víkendu bylo k vidění šest národních rekordů, jedno klubové národní historické maximum a další dva rekordy šampionátu.

Zlatý hattrick ověnčený národními rekordy

Dle očekávání byla nejvýraznější osobností mistrovského víkendu v Třinci Linda Botková, která si zvolila překážkářský dvojboj. V sobotu zahájila velmi zostra už v rozběhu stovky překážek, když časem 13.65 vylepšila osm let starý rekord mistrovství Terezy Eleny Šínové o 16 setin. Ve finále pak neměla sobě rovnou soupeřku a jasně zvítězila v novém národním rekordu 13.39. Tentokrát vylepšila vlastní maximum z letošních vícebojařských mistráků o 13 setin. Velmi rychle běžela i stříbrná Johana Prokešová, která se stala díky času 13.93 pátou nejrychlejší žákyní české historie.

V neděli pak Linda s národním rekordem nečekala až na finále, ale zaběhla ho časem 27.14 hned v rozběhu. Také v tomto případě se jednalo o posunutí jejího maxima, a to o 18 setin. Ve finále pak i přes nepříznivý protivítr -1.7 m/s dokázala tento výkon ještě srazit o dalších devět setin na 27.03. K vynikajícímu času se s ní vytáhla Johana Prokešová, která si posunula osobák na 27.73 a vyhoupla se na druhou příčku historických českých tabulek. Také bronzová medailistka byla stejná, jako na včerejší stovce překážek. Kateřina Stroblová si pověsila druhý cenný kov této hodnoty na tomto šampionátu díky času 28.39.

Botková pak potvrdila pozici nejúspěšnější závodnice šampionátu, když byla finišmankou vítězné štafety Olympu Praha na 4x300 metrů. Společně s kolegyněmi Laurou Vychodilovou, Justýnou Bučkovou a Viktorií Dvořáčkovou navíc zlepšily vlastní národní rekord o 1.14 vteřiny na 2:43.76. Rok starý rekord mistrovství sprinterek z Líbeznic vylepšila děvčata z Olympu o 1.52 vteřiny.

Další rekordní zápisy

Také poslední individuální disciplína celého programu nabídla jeden národní rekord. Veronika Břízová naprosto deklasovala zbytek startovního pole v závodě na 3000 metrů a cílem proběhla jako mistryně republiky v českém historickém maximu 10:02.83. Pětadvacet let starý rekord Lenky Všetečkové srazila téměř o sedm vteřin. Rekord mistrovství Anny Václavíkové z roku 2022 pak sundala o více než dvacet vteřin.

Soutěž tyčkařek se konala až v závěru sobotního programu, a tak když se začala hlavní favoritka Lucie Kermesová dostávat na zásadnější výšky, na stadionu už se stmívalo. Česká rekordmanka se možná i proto spokojila s tím, že se jí podařilo úspěšným skokem na 376 centimetrech o jeden centimetr vylepšit vlastní rok staré maximum šampionátu a následně už nepokračovala. Mezi chlapci zvítězil vítkovický Lukáš Uchytil, jenž se s novým osobákem 438 centimetrů zařadil na osmé místo českých historických tabulek.

Závod žákyň na 1500 metrů překážek je stále ještě poměrně novou disciplínou, ve které se na MČR závodí teprve několik posledních let. Nebylo tak překvapením, že i letos došlo k překonání rekordu šampionátu. Autorkou nového rekordního zápisu se stala vítězná Lucie Jílková, která proběhla cílem v čase 4:57.72, čímž srazila dosavadní dva roky staré maximum Barbory Bystřičanové o víc než tři vteřiny a posunula se na druhé místo českých historických tabulek za Karolínu Jarošovou. Také další dvě medailistky se dostaly do TOP 10 stejné statistiky. Stříbrná Mariana Kunclová (5:04.73) je momentálně čtvrtá a bronzová Kateřina Bílková (5:09.84) je osmá. Nový stýplařský šampion Vojtěch Mančál zaostal na stejné trati časem 4:24.46 jen 69 setin za rekordem MČR Václava Vorálka z roku 2021 a je čtvrtým nejrychlejším závodníkem historie této kategorie.

Národní rekordní tabulky se přepisovaly také ve štafetě děvčat na 4x60 metrů. Sprinterky Dukly Praha v sestavě Andresová, Svobodová, Jirková a Táčnerová triumfovaly v čase 28.80, čímž o dvě desetiny vylepšily čas výběru Prahy z roku 2022. Rekord mistrovství Kopřivnice ze sezóny 2020 posunuly dokonce o 54 setin.

Sprinteři z Břeclavi se mohli radovat ze zisku obou štafetových titulů. Ten na 4x60 metrů získali v novém klubovém národním rekordu 26.77. Čtveřice Bína, Smolík, Drobilič a Varga běžela o 15 setin rychleji, než se to podařilo na MČR 2022 štafetě USK Praha. Ve štafetě na 4x300 metrů pak břeclavští zaběhli dokonce absolutní národní maximum, když kvartet Lang, Varga, Drobilič a Smolík srazila zápis Moravské Slavie Brno z minulého MČR o 3.6 vteřiny na 2:25.17.

Dvojnásobní šampioni a rychlá třístovka

Hned dvě zlaté vrhačské medaile si z Třince odvezl do Kolína Josef Pazdera. Nejprve dominoval soutěži kladivářů výkonem 62.93 a následně byl ještě suverénnější v disku, kterému kraloval hodem dlouhým 57.37. Dvojnásobným šampionem se stal také Josef Fál, jenž ovládl oba překážkové sprinty. Sobotní stovku překážek vyhrál v čase 12.95, což pro něj znamená posun na páté místo historických tabulek. V neděli následně nenašel přemožitele ani na dvojnásobné trati díky osobnímu rekordu 25.64.

Královnou hladkých sprintů byla Emilie Hornová, která byla nejrychlejší na šedesátce (7.60) i na stopadesátce (18.10). Zde dosáhla velmi solidního času 18.15 též stříbrná Viktorie Táčnerová. Za zmínku stojí jistě i čas vítěze sprintu na 60 metrů chlapců. Nikolas Linha totiž ověnčil svůj primát časem pod sedm vteřin. Výkonem 6.98 mu scházely k rekordu šampionátu Marka Bakalára z roku 2010 jen čtyři setiny. Před ním se v kategorii starších žáků dostalo pouze pět sprinterů.

Velmi kvalitním závodem bylo finále žáků na 300 metrů. Navíc se jednalo o strhující souboj až do posledních metrů. Nejsilnější závěr měl Richard Smolík, jenž zvítězil v čase 35.09. Jen o dvě setiny později se do cíle předklonil stříbrný Lukáš Bednařík (35.11). Pro bronz si pak doběhl Jakub Marek (35.22), jenž se na cílové šachovnici dostal před leadera letošních tabulek Štěpána Vardžáka (35.25).