Bronz štafety završil český úspěch

neděle 1. července 2012
České konto z letošního ME se uzavřelo na pěti medailích, z nichž tři byly z nejcennějšího kovu, což je nejlepší výsledek v historii samostatné republiky. V Helsinkách zařadil reprezentaci na sedmé místo v pořadí národů a tutéž příčku obsadilo Česko i v žebříčku podle umístění do osmého místa. Konečný účet 68 bodů také nemá v historii ČR obdoby.

Ani poslední den letošního ME nevyšla česká výprava medailově na prázdno. O doplnění dosud chybějícího bronzu se postaral kvartet svěřenkyň trenérky Martiny Blažkové v ustáleném složení, protentokrát rozloženém následovně: Zuzana Hejnová, Zuzana Bergrová, Jitka Bartoničková a Denisa Rosolová. „Byla to těžká taktika,“ smála se Zuzana Bergrová. „Jaký úsek kdo poběží, rozhodla samozřejmě trenérka a myslím, že dobře. Jsem úplně nadšená. Spravila jsem si chuť po překážkách, proto jsem také nastoupila už v rozběhu, protože jsem věděla, že jinak se do finále nedostaneme. Ale v medaili jsem nedoufala, je to paráda,“ doplnila Zuzana Hejnová.

Maximum možného, zvláště s připomínkou předchozí nálože v nohách, udělaly všechny, o čemž svědčí i čas 3:26.02, tedy jen o setinu horší, než je jejich dosavadní maximum z rozběhu loňského MS. “Nevěřily jsme, že bychom mohly běžet jako v Tegu, celou cestu, když jsme jely na závod, jsme si říkaly, že to prostě nemůžeme zvládnout,“ svěřila se Jitka Bartoničková.

Spolu s perfektně zvládnutými předávkami, na kterých sprinterky vždy něco získaly, z toho je již druhá medaile pro tuto čtveřici po opožděném bronzu z HMS 2010. Vítězkami závodu se s náskokem necelé vteřiny před Češkami staly Ukrajinky (Oliševská, Zemljaková, Pyhydaová, Lohvyněnková), druhé byly Francouzky (Anarchysisová, Guion Firminová, Gayotová, Gueiová). Češkou finišmanku Rosolovou, jíž při páté svižné čtvrtce v průběhu pěti dní logicky docházely síly, v závěru dosti potrápila Britka Childová, Denisa jí však šikovně nedala šanci, aby ji podběhla.

Také čeští čtvrtkaři mohou odjíždět z Helsinek s úsměvem na tváři, když ve složení Daniel Němeček, Pavel Maslák, Josef Prorok a Jakub Holuša zanechali dobrý dojem vyjádřený pátým místem a také novým národním rekordem 3:02.72, jímž o 33 setin překonali 15 let staré maximum kvarteta Poděbradský, Souček, Mužík, Štejfa. „Je skvělé, že jsme český rekord překonali po tak dlouhé době. Ti kluci jsou pro mě pojmy, běhali čtvrtku velmi dobře," ocenil Holuša, který plnil roli finišmana. „Ani se mi to takovém úspěchu ani nezdálo. Říkal jsem si, že by bylo dobré překvapit, ale toto jsem nečekal,“ přidal se kolega z prvního úseku Němeček.

S odvedenou prací mohou být navýsost spokojeni, stejně jako zbývající dva kolegové. "Na překážkách mi to teď nešlo, co se týče hladkého úseku, tak jsem věděl, že jsem připravený a že běžeckou formu mám. Což jsem potvrdil tady ve štafetě," těšilo Proroka. Na evropském šampionovi Maslákovi zase nebylo znát, že jako většina Rychlých holek běžel už pátou čtvrtku v průběhu pěti dnů, svůj úsek zvládl podle výsledkové listiny za 44.5. "Je to tím, že jsem mladý a myslím, že bych zítra ještě jednu čtvrtku klidně zvládnul, každý den se probudím a myslím si, že mi nic není," prohlásil ve svém obvyklém poklidu.

V nejlepším letošním evropském čase 3:01.09 zvítězili Belgičané, kteří měli kromě bratrů Borléeových v sestavě Gilleta a Bouckaerta. Druzí byli Britové (3:01.56 - Levine, C. Williams, Tobin, Buck), třetí Němci (3:01.77 - Plass, Gaba, Krüger, Schneider).

Tereza Čapková doběhla ve finále patnáctistovky na sedmém místě v čase 4:10.17. „Nečekala jsem ani finále, protože jsem sem přijela se třiadvacátým osobním rekordem ze šestadvaceti závodnic. Takže z takového umístění jsem nadšená,“ prohlásila 24letá svěřenkyně Jana Pernici, která ještě kolo před koncem byla předposlední s několikametrovým odstupem za balíkem závodnic, pak však zafinišovala a v závěrečném okruhu se před několik uvadajících soupeřek dostala. „Trenér mi říkal, abych konečně jednou nešla zezadu, a já chtěla poslechnout, ale zase to tak dopadlo. Nicméně pár míst jsem získala, tak se snad zlobit nebude,“ líčila s úsměvem po doběhu majitelka již třetího sedmého místa z velké soutěže. Jako juniorka se takto umístila při MSJ v Pekingu, jako vysokoškolačka na univerziádě a v Helsinkách sedmičkovou triádu dokonala největším úspěchem dosavadní kariéry.
V čase 4:05.31 zvítězila Turkyně Cakir-Alptekinová, která tak navázala na bronz z letošního HMS v domácím Istanbulu. Pro stříbro si doběhla její krajanka Bulutová, třetí byla Ukrajinka Miščenková.

Tereza Králová se s Helsinkami rozloučí dvanáctým místem, když ve finále dvakrát překonala hranici 65 metrů. Delší z jejích měřených hodů měřil 65.87. Zvítězila favorizovaná Polka Wlodarczyková výkonem 74.29. Největší starosti měla se Slovenkou Hrašnovou, která se jí již v druhé sérii přiblížila méně než na metr. Pak se však již nezlepšila a brala stříbro. Třetí byla Ruska Bulgakovová.

Jan Kudlička
skončil v tyčkařské soutěži šestý, když překonal 560 cm. "Šesté místo v Evropě není úplně špatné. Vzhledem k tomu, že tady je konkurence opravdu světová, tak myslím, že jsem ostudu neudělal. Kdyby to takhle dopadlo na olympiádě, tak bych se vůbec nezlobil. Dnes bohužel rozhodl druhý můj pokus na 5.72, kdy jsem musel proběhnout, protože celou soutěž foukalo všelijak, většinou z boku, k mojí škodě se to pak otočilo do zad a strašně mě to nahnalo blízko k šuplíku. A každý nevyužitý pokus je tady strašná ztráta," litoval po závodě svěřenec Boleslava Patery. "Aspoň vím, co zlepšit a na čem do olympiády ještě zapracovat. Mám trošku problém letos s tím, že jsem se dostal na tvrdší tyče, které ještě tolik nezvládám. Potřebuju zapracovat na skokanské stabilitě. Rychlostní potenciál mám dobrý," dodal Kudlička.
Zbývající soutěžící pak závod vyšponovali k vynikající kvalitě. Hlavní roli v tom hrál Francouz Lavillenie, který se po mírných problémech na 582 cm rozeskákal do své obvyklé brilance a následné tři výšky až po 5.97 zdolal na první pokus. Našel však zdatného sekundanta v Němci Ottovi, který si vylepšil osobní rekord na 5.92 a jeho následná vynechávka dovedla oba k útokům na šestimetrovou hranici. Ty však již nevyšly, a tak pořadí zůstalo - 1. Lavillenie, 2. Otto. Bronz získal za 577 cm Holzdeppe, který na pokusy předčil dalšího Němce Mohra.

Krátká česká štafeta kolík do cíle nedonesla. Chyba přišla již na první předávce, kdy Rostislav Šulc utekl rozbíhajícímu Janu Velebovi. "Je to finále mistrovství Evropy, kdy se musí jít na doraz a je tedy možné, že se něco takového stane. Navíc jsou tu strašně ostré zatáčky a rozhodují maličkosti. Hrozně nás to mrzí," prohlásil R. Šulc v mixzoně. Závod vyhráli v novém národním rekordu 38.34 Nizozemci ve složení Mariano, Martina, Codrington, Van Luijk. Druzí byli o desetinu zpět Němci (Reus, Unger, Kosenkow, Jakubczyk), další dvě setiny zaostali Francouzi (Pognon, Lemaitre, Pessoneaux, Biron).

Věra Cechlová si do svého sportovního životopisu připíše sedmé místo z ME 2012. Vysloužila si ho výkonem z první série, kdy o 8 cm překonala 60metrovou hranici. Zvítězila Chorvatka Perkovičová hodem do vzdálenosti 67.62 m. Vyrovnanější sérii, ovšem o něco kratších hodů, měla Němka Müllerová a s maximem 65.41 m se musela spokojit se stříbrem. Bronz brala nakonec Ukrajinka Semenová za 62.91, když se urputněji prala o místo na stupních s další Němkou Rühovou.

Disciplíny bez české účasti

Ukrajinky, největší to favoritky krátké štafety, selhaly na první předávce, kde se kolík neostal od Povhové k Pogrebňjakové, a tak měly cestu k titulu usnadněnou Němky. Ve složení Güntherová, Cibisová, Lofakamanda Pintová a Sailerová si pro něj dokráčely suverénně v nejlepším letošním evropském výkonu 42.51. Druhé doběhly v novém národním rekordu 42.80 Nizozemky (Vasselová, Schippersová, Lubbersová, Samuelová), velkou radost z bronzu měly Polky (Popowiczová, Korczynská, Jeschkeová, Ptaková).

Medailistky závodu na 10000 m se vešly pod 32 minut. Největší odstup od této hranice měla Portugalka Félixová, která si dokázala v závěru vybudovat solidní náskok a do cíle přibyla nikým neatakována v čase 31:44.75. Konečně se tak dočkala evropského zlata, dosavadní medaile z krosů byly z ne tak cenných kovů. O stříbru nebylo pochyb od začátku cílové rovinky, na drtivý finiš Paveyové se Ukrajinka Skrypaková ani nepokusila odpovědět.

Mílaři zvolili pro boj o medaile volnější tempo, takže se průběh neobešel bez strkanic a pádů. V hromadném úprku do finiše měl nejsvižnější krok Nor Ingebrigtsen, který po výkonu 3:46.20 porazil druhého Francouze Carvalha o 13 setin. Dalších 12 setin zpět byl Španěl Bustos. Turecký favorit Özbilen byl původně diskvalifikován z šestého místo, na trati totiž srazil finského soupeře, nakonec byl však do pořadí vrácen.

Evropské stodesítce překážek bude kralovat Rus Šubenkov. Ještě ne 22letý závodník, který vyhrál i loňské ME své kategorie v Ostravě, byl nejlepší už v semifinále, kde i přes protivítr -1.1 zaběhl excelentní národní rekord 13.09 (ve světě to letos zvládli lépe pouze tři Američané a Číňan Siang). Ve finále byl Šubenkov přes kolizi s překážkou o sedm setin pomalejší, přesto vyhrál o 0.04 s před Francouzem Darien (v SF také lépe, 13.15). Z bronzu i vyrovnaného polského rekordu 13.27 se radoval Noga.

O tom, že si Němec Bayer přivezl do Helsinek velmi dobrou formu, se vědělo už po kvalifikaci, v níž skočil 834 cm. Málokdo ale tušil, jak moc dobře má na tuto vzdálenost políčeno. Ve finále tento výkon na chlup zopakoval, a to ještě sérii předtím skočil jen o centimetr méně. Každopádně to bohatě stačilo na zlato - zasloužené, protože v soutěži dokázal zabojovat, po dvou křížcích v úvodu se zachraňoval. Stříbrný Španěl Méliz předvedl 821 cm. Třetí byl s 8.17 m Švéd Tornéus.