Bronzový Melich, Kudlička 7., Maslák v rekordu do finále
Zlato, stříbro, bronz
Česká výprava v Moskvě má na svém kontě první medaili! Postaral se o ni bronzem kladivář Lukáš Melich. 32letý rodák z Jilemnice přitom nezačal soutěž vůbec dobře na úvod 7.26kg náčiní sotva přelétlo 70metrovou hranici. V druhé sérii už to vypadalo s postupem mezi osmičku lépe (77.11) a v následující přišel vůbec nejdelší dnešní hod svěřence Dušana Krále: 79.36. Poté už se Lukáš nezlepšil ale ani jeho největší vyzývatel Slovinec Kozmus, který nakonec zůstal o 14 cm zpět. Zlato získal přesvědčivě Polák Pawel Fajdek, který výkonem roku a svým osobním rekordem 81.97 zaskočil i dosavadního lídra Maďara Parse (dnes 80.30), který tak skončil stejně jako v Tegu stříbrný.
Na svém kontě má dva olympijské tituly (Peking, Londýn), dnes přibyl bratříček i k tomu světovému z Berlína. Jamajská sprinterka Shelly-Ann Fraser-Pryceová není takový fenomén jako Bolt, ale co do poct na stovce drží se slavnějším krajanem krok. A v Moskvě to bylo vskutku přesvědčivé, vždyť zlato získala ve výkonu roku 10.71 (-0.3 m/s) setinu od svého osobního rekordu a plných 22 setin od nejbližší soupeřky. Tou byla k radosti afrických fanoušků Ahourévová z Pobřeží Slonoviny, když o setinu předčila obhájkyni Jeterovou z USA (10.94). Stříbrná z dálky Nigerijka Okagbareová byla šestá.
Čtvrté zlato v řadě. To je počin, který dnes dokonala vládkyně koulařského sektoru Valerie Adamsová, čímž se stala nejúspěšnější atletkou disciplíny v historii MS. Novozélanďanka by vyhrála 4 z 5 měřených pokusů, přičemž nejdelší měřil 20.88 metru. Stříbro si vybojovala posledním pokusem dlouhým 20.41 m Němka Schwanitzová, bronz uhájila Číňanka Gong (19.95) o pouhý centimetr před Američankou Carterovou.
Jeho dosavadním maximem při vrcholné akci byl bronz, který získal na olympiádě v Pekingu. Tentokrát americký překážkář David Oliver vystoupal na nejvyšší stupínek, k čemuž si pomohl nejlepší stodesítkou letošního roku za rovných 13 vteřin (vítr 0.3 m/s). Místo po jeho pravém boku si vysloužil překvapivě krajan Wilson (13.13), o plné obsazení pódia Američany připravilo zakopnutí šampiona z Tegu Richardsona na poslední překážce, a tak si pro bronz doběhl k radosti domácího publika Šubenkov (13.24).
Mistryní světa na hladké čtyřstovce se stala Britka Christine Ohuruoguová, když na šachovnici předčila díky předklonu vedoucí ženu letošních tabulek a obhájkyni titulu Montshovou z Botswany, obě přitom dosáhly času 49.41, pro vítězku je navíc i národním rekordem. Pro bronz si s odstupem díky výbornému závěru dosprintovala domácí Krivošapková (49.78).
Další češi v akci
Tyčkař Jan Kudlička vylepšil na mistrovství světa sedmým místem o dvě pozice svůj výsledek z Tegu. Ve finále musel svěřenec Boleslava Patery bojovat od samého začátku, už základní výšku 550 zdolal napotřetí a po 565 napodruhé se stejná situace zopakovala o decimetr výš. Do třetice už se však štěstěna unavila a laťka ve výši českého rekordu (582) zůstala nezdolána. "Kvalifikace byla bez šedivých vlasů pro trenéra a bez vrásek, tak dneska asi zestárl o pár let," glosoval 25letý rodák z Opavy na adresu kouče Boleslava Patery. "Ale já jsem se dnes utvrdil v tom, že hlavu na velké závody mám a že se umím zmáčknout. Samozřejmě jsem se dneska protrápil, bohužel nevím, proč to nešlo, ten dnešní výkon a sedmé místo hodnotím kladně, také jsem mohl být poslední," zhodnotil realisticky dvojnásobný finalista olympijských her.
"Sedmé místo je vlastně nejlepší umístění, co jsem kdy venku měl a 575 jsem nikdy na velké akci neskočil a o to víc si toho vážím. Opravdu jsem to dneska vypotil a nechal jsem tam všechno. Základ vypadá, že až na třetí, ale já jsem první skok měl měkkou tyč, to se stane, druhý skok jsem vzal tvrdší, tak jsem na to spadl a třetí jsem věděl, že to stačí roztlačit dole a 550 musím skočit, i kdyby mě o půlnoci vzbudili," vtipkoval Kudlička. "Dnes jsem se do toho musel strašně nutit, nešlo to tak „zadarmo“, jak bych si představoval, ale nutil, nutil a vynutil. Tyčka je neuvěřitelně nabitá. Sedmé místo se počítá," uzavřel.
Mistrem světa se nestal ani při své třetí účasti na pódiu Francouz R. Lavillenie, k dvěma bronzům přidal olympijský šampion "jen" stříbro. Ze zlata se radoval díky lepšímu zápisu na 589 cm Němec Raphael Holzdeppe, jeho krajan Otto, jenž vloni třikrát na vrcholných akcích skončil za Lavilleniem, bral tentokrát bronz (582).
Čtvrkař Pavel Maslák poběží finále mistrovství světa, pomohl si k tomu vylepšením vlastního českého rekordu o 7 setin na 44.84. "Chtěl jsem být klidný, abych pošetřil síly na dnešek," vrátil se svěřenec Dalibora Kupky ke včerejšku. "Atmosféra byla dneska lepší, nabudil jsem se tím, že vím, že to je semifinále, dal jsem do toho všechno. Bál jsem se, že vytuhnu, ale naštěstí to vyšlo. Byla to taková sázka, buď finále, anebo nic. Byl jsem překvapený, že byl vedle jen Kirani (v cílové rovince - pozn.) a nešel moc přese mě, čekal jsem tam víc lidí. Říkal jsem si, že to bude asi rychlý," říkal staronový rekordman, který bude navíc prvním českým sprinterem ve finále MS. "Nad tím jsem takhle nepřemýšlel, chtěl jsem udělat finále," tvrdil Maslák, pro nějž je dnešní úspěch víc než titul mistra Evropy. "Ve finále jsme jen dva Evropani, takže to je pecka. Musím to rozběhnout jako dneska," dodal k zítřku 22letý rodák z Havířova.
Sedmiboj po disciplíně
V třetím dílu soutěže Eliška Klučinová navázala na vydařené dopoledne a v kouli si vylepšila své letošní maximum na 14.19. Jasně nejlepší byla v sektoru Němka Mächtigová (15.48), která ale i tak figuruje až v druhé desítce. Vedení udržela Ukrajinka Melničenková (13.85), na druhou příčku se posunula Dayová, třetí zůstala Thiamová (13.71).
První den zakončila Eliška relativně nejméně vydařenou poslední disciplínou 200 m za 24.91 (-0.2). Přesto se její pozice ještě vylepšila a přenocuje na pátém místě. Vedení navýšila na 75 bodů Ukrajinka Melničenková (23.87) první den nasbírala 3912 b. Na druhé místo (3837) se vyšvihla nejrychlejší dvoustovkou Nizozemka Schippersová (22.84), s minimálním náskokem na Američanku Dayovou.
Eliška Klučinová má na medailové pozice bezmála stobodovou ztrátu a za zády hned trojici soupeřek s malým odstupem, zato útočí na vlastní český rekord, po čtyřech disciplínách a součtu 3739 na něj má rezervu 47 bodů. "Jak se na to kouká? Už jsem se na podobný součet dívala tuším v Kazani a umím ten druhý den pěkně pokazit, tak snad se to nepovede i zítra," říkala opatrně svěřenkyně Františka Ptáčníka. "První tři disciplíny super. Osobák (překážky), vyrovnaný osobák (výška), letošňák (koule), akorát
ta dvoustovečka moc nešla.. Vyběhla jsem strašně rychle jako raketa a pak
mě ty síly chyběly v konci," shrnula dnešní výkony 25letá rodačka z Prahy.
Kvalifikace bez české účasti
První ze dvou semifinále 110 překážek nabídlo drama - hned dva sprinteři (Šabanov, Parchment) se na trati zranili a museli odstoupit. Ze hry je také někdejší mistr světa Brathwaite (BAR), naopak úřadující Richardson (USA) šel dál, jako poslední pak také olympijský šampion Merritt. Nejrychlejší byli v této fázi domácí Šubenkov (13.17) a Američan Oliver (13.18).
Semifinále hladké stovky přineslo již čtyři časy pod hranici 11 vteřin, vůbec nejlepší a v pohodě běžící zaznamenala olympijská šampionka z Jamajky Fraser-Pryceová za 10.87), spolu s ní prošla mimo jiné i obhájkyně z Američanka Jeterová v druhém nej čase (10.95) spolu s Ahouréovou z Pobřeží Slonoviny.