Brusel obral Ostravu o světový rekord, Špotáková vyhrála

pátek 7. září 2012
Už ne Kubánec Robles, ale Američan Merritt je světovým rekordmanem na 110 m př. V Bruselu zaběhl fantastický čas 12.80. Hejnová stvrdila třetím místem v závodě stejné umístění v celkovém pořadí Diamantové ligy, jistá vítězka Špotáková opět smázla soupeřky.

Ani Bolt, ani Blake – hvězdou závěrečného mítinku letošního ročníku Diamantové ligy byl americký překážkář Aries Merritt. Muž, jenž letos vyhrál HMS i olympijské hry a který běhal na počkání časy pod 13 vteřin. Hned sedmkrát se vešel do jedné desetiny od dosavadního světového rekordu Dayrona Roblese z ostravské Zlaté tretry 2008, až dosud mu však vždy kousíček chyběl k jeho překonání. V Bruselu kýženou bariéru konečně prolomil, a to hned o sedm setin.

Merritt vyhlašoval vážný útok na rekord už na dřívějším mítinku v Lausanne, tam se však o šanci připravil sám ulitým startem. Zde už stejnou chybu neudělal a od výstřelu šel za svým cílem. Soupeři nebyli žádní nazdárci, nechyběli mezi nimi třeba jeho krajané Richardson a Oliver, přesto ztráceli víc a víc. I z toho šlo soudit, že výsledkem bude pekelně rychlý  čas. A také že ano – po proběhu cílem časomíra ukázala Merrittovi výkon 12,81, který byl posléze upraven ještě o jednu setinu směrem dolů. A protože i vítr byl v regulérních mezích (+0,3), může svět oslavovat nového rekordmana.

Zahanbit se však nenechaly ani další hvězdy, což platí především o Barboře Špotákové, která vstupovala do soutěže již jako jistá vítězka a mohla tedy teoreticky skončit poslední a stejně by Diamantovou ligu vyhrála. Jenže to prostě není Bářin styl, a tak ani dnes nenechala svěřenkyně Jana Železného nikoho na pochybách, kdo že je bezkonkurenčně nejlepší oštěpařkou na světě.  Zvítězila výkonem 66.91 o více než půldruhého metru před Jihoafričankou Viljoenovou. „Vyhrát finále Diamantové ligy na vyprodaném stadionu bude patřit mezi mé největší sportovní zážitky. Nemohla jsem se dostat do závodu asi proto, že už jsem věděla, že jsem celkově vyhrála, ale když bylo třeba, tak jsem ještě hodila dobrý hod a bylo to nádherné,“ prohlásila dvojnásobná olympijská vítězka.

Dařilo se i čtvrtkařce překážkářce Zuzaně Hejnové, která doběhla v čase 54.09 na třetím místě, což je pozice, která jako by jí byla v závěru sezony souzená.  Patřila jí před pár týdny na olympijských hrách a na stejné příčce se umístí v celkovém hodnocení letošního ročníku Diamantové ligy. „Jsem spokojená. Jsem ráda za stabilní formu a že jsem i na konci sezony běžela standardní výkon. Těším se už na odpočinek a věřím, že příští sezonu si vylepším osobák,“ vzkázala z Belgie svěřenkyně Martiny Blažkové.

Poslední českou zástupkyní na mítinku byla tyčkařka Jiřina Ptáčníková. Pro mistryni Evropy z Helsinek to však nebylo kdovíjak povedené vystoupení, se soutěží se loučila s maximem 435 cm na děleném sedmém místě. Zvítězila Němka Spigelburgová, která skočila o čtyři decimetry více a stala se ve své disciplíně i celkovou vítězkou seriálu.