Brzyszkowská 7. ve světovém finále

úterý 2. srpna 2022
Koulařka Katrin Brzyszkowská obsadila ve finále MSJ sedmé místo. Smíšená štafeta na 4x400 metrů bere osmé místo. Cesta překážkářů Štěpána Schuberta a Šimona Weisera skončila v semifinále.

Koulařka Katrin Brzyszkowská zahájila světové finále křížkem. V druhé sérii si ovšem vrhem na 14.85 zajistila užší finále, což jí mohlo dát trochu klidu do dalšího průběhu. Čtvrtým pokusem se zlepšila na 15.06, ale na posun pořadím to nestačilo. To nejlepší si pak nechala do závěrečné série, kdy její náčiní dopadlo na 15.77 a díky tomu se dostala na konečné sedmé místo. Jedná se o její třetí nejlepší kariérní výkon. Na medaili bylo třeba předvést výkon za šestnáct metrů. Bronzová Polka Zuzanna Maslanaová si zajistila umístění na stupních vítězů díky osobnímu maximu 16.06. Úspěšnou obhájkyní titulu je Jihoafričanka Miné de Klerková, která se jako jediná dostala za sedmnáct metrů. Její vítězný výkon měl hodnotu 17.17. Také stříbro má stejnou majitelku jako před rokem v Nairobi. Je jí Turkyně Pinar Akyolová, jejíž nejdelší vrh měřil 16.84.

Smíšená štafeta na 4x400 metrů nastoupila do finále ve stejné sestavě jako do včerejšího rozběhu. Od startu tedy opět běžel Milan Ščibráni. Od něj si vzala kolík Anna Cagašová, která předávala Ondřeji Veselému a finiš obstarala Veronika Šímová. Naše sestava běžela o 27 setin rychleji než ve včerejším rozběhu, ale čas 3:29.18 nestačil na lepší než osmé místo. Přesto je postup do finálové osmičky úspěchem. Dramatický souboj o vítězství svedly štafety Spojených států amerických a Indie. Roli favorita přeci jen nakonec potvrdili Američané, kteří vylepšili vlastní rekord šampionátu na 3:17.69. Indie posunula hodnotu asijského juniorského rekordu na 3:17.76. Třetí byla Jamajka v čase 3:19.98.

Soutěž desetibojařů vyvrcholila posledními dvěma disciplínami. Michal Jára přehodil v oštěpu padesátimetrovou hranici, konkrétně o 23 centimetrů a před závěrečnou patnáctistovkou se posunul na třinácté místo. Petr Svoboda sice o veškeré šance na dobré umístění přišel v tyči, kde nebral žádné body, ale v soutěži pokračoval. V oštěpu zapsal 39.15. Částečnou radost si pak udělal na patnáctistovce, kde byl hodně aktivní a odměnou mu byl osobní rekord 4:31.52. Jára proběhl cílem za 4:46.46. V celkovém součtu posbíral Michal Jára 7244 bodů, s čímž obsadil ve světové konkurenci třinácté místo. Petr Svoboda je jedenadvacátý se součtem 6454 bodů. Vedení z prvního dne uhájil Nizozemec Gabriel Emmanuel, jenž bral zlato v letošním nejlepším juniorském světovém výkonu 7860 bodů. Na stupně vítězů ho doprovodila dvojice Švédů Jacob Thelander (7770 bodů) a Elliot Duvert (7622 bodů).

Oba naši semifinalisté na stodesítce překážek dostali krajní dráhy. Štěpán Schubert startoval v osmé. Oproti rozběhu si časem polepšil, když proběhl trať za 13.65. Stačilo to ovšem až na čtvrté místo, takže nedosáhl na přímý postup a musel čekat, jak si povedou soupeři v následujících dvou semifinálových bězích. Bohužel hned po tom dalším už bylo jasné, že Štěpán svou finálovou účast z Nairobi nezopakuje a z Cali si odveze jedenácté místo. Právě ve zmiňovaném druhém semifinále zaklekl do bloků v první dráze Šimon Weiser. Tomu se ovšem závod vůbec nepovedl. Cílem proběhl jako sedmý za 14.03 a bude jedenadvacátý.

Vrchol druhého odpoledního bloku v Cali obstaral botswanský sprinter Letsile Tebogo. Ten už v rozběhu stovky vylepšil historické maximum šampionátu na rovných deset vteřin a ve finále byl naprosto dominantní, když prolétl rovinku v čase 9.91, čímž o tři setiny vylepšil vlastní světový rekord z Eugene. Stejně jako koulařka Miné de Klerková obhájil titul z Nairobi, a to ve velkém stylu. Druhý Jamajčan Bouwahjgie Nkrumie zaběhl nový juniorský národní rekord 10.02. Třetí byl Jihoafričan Benjamin Richardson za 10.12.

Nový rekord mistrovství byl k vidění ve finále oštěpu žen. Zde potvrdila roli jasné favoritky Srbka Adriana Vilagošová, která už se z juniorského světového zlata radovala minulý rok v Nairobi a letos svůj úspěch zopakovala. Navíc ho ověnčila hodem 63.52 a překonala tak o 51 centimetrů rekord šampionátu Ukrajinky Very Markaryanové (později Rebrykové) z MSJ v Bydhošti 2008. Před stejnou závodnici se také posunula v historických juniorských světových tabulkách, a to na třetí místo.

Řady úspěšných obhájců titulů z Nairobi rozšířil v dálkařském sektoru Francouz Erwan Konate, jenž se jako jediný dostal přes osm metrů. Světové juniorské zlato si zajistil skokem na 808 centimetrů.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová