Byla otevřena výstava k uctění manželů Zátopkových

Byla otevřena výstava k uctění manželů Zátopkových
Ivana Roháčková
Aktuality
středa 9. října 2024
Ve Dvoraně Poslanecké sněmovny v Praze se uskutečnila vernisáž k výstavě Dana a Emil - naše olympijské legendy, která se ohlíží za životem a úspěchy našeho slavného atletického páru. David Sekerák při této příležitosti představil oštěp české výroby.

Výstavu připravily scénáristka, publicistka a překladatelka Olga Strusková s fotografkou Ivanou Roháčkovou, které jsou autorkami knihy Dana Zátopková 100. „Fotodesky byly původně vystaveny při křtu naší knihy před dvěma lety a vznikly z podkladů, které jsem buď nafotila nebo nám je poskytli přátelé, kteří vyprávěli své zážitky s Danou a Emilem v knize. Vystaveny byly i artefakty, které mi Dana věnovala, když jsem jí pomáhala s její knihou. Řekli jsme si, že v olympijském roce by bylo dobré tento nejslavnější český pár olympijských vítězů znovu připomenout,“ uvedla Ivana Roháčková.

V rámci vernisáže byl také představen speciální oštěp Dana. O jeho výrobu se postaral kouč olympijské vítězky v hodu oštěpem Haruky Kitaguchi David Sekerák. „Někdy před deseti lety mě napadlo, že by bylo fajn vyrobit české oštěpy, jelikož jsme velmocí této disciplíny a doposud se tady žádné nevyráběly, tak jsem tu myšlenku oprášil a vrhnuli jsme se do práce, která je tedy velmi intenzivní a zabere hodně času, protože chceme, aby to byly kvalitní oštěpy. Navíc musí splňovat řadu standardů. Na mistrovství Evropy v Římě se se mnou bavili Míra Guzdek a Sváťa Ton a řekli jsme si, že by bylo hezké, kdybychom oštěp pojmenovali Dana na počest paní Zátopkové. Momentálně vyvíjíme tři modely. Dva jsou základní a tři karbonové. Testovali jsme je se svěřenci již na únorovém soustředění na Tenerife,“ nastínil vznik nového oštěpu. 

Výstava bude přístupná veřejnosti do 17. října 2024.

 

Petr Jelínek