Bývalý Plzeňák Pilný se těší na mistrovství republiky v západních Čechách

Aktuality
úterý 25. května 2004
Podruhé v historii se domácí šampionát stěhuje do Plzně, do města, kde předseda ČAS Karel Pilný začínal s atletikou.

„Narodil jsem se sice v Pardubicích, ale celé dětství strávil v Plzni. S atletikou jsem začínal ve Škodovce,“ vyprávěl čerstvý šedesátník o svých začátcích s královnou sportů. V dresu pořadatele nadcházejícího mistrovství republiky na dráze, které se uskuteční ve dnech 25. a 26. června, působil jako kapitán dorosteneckého družstva a publikoval v oddílovém časopise. „Mistrovství konané v Plzni je pro mě svátek,“ přiznal Pilný, „mohu konstatovat, že pro pořadatele letošního domácího šampionátu nebyla složitá volba. Plzeň nás přesvědčila už před čtyřmi lety o svém kvalitním atletickém zázemí a týmu schopných lidí, kteří se dokáží vypořádat s tak významnou úlohou, jakou je pořádání vrcholné soutěže na republikové úrovni.“

Atletickým osudem předsedy Českého atletického svazu se během jeho aktivní činnosti stala disciplína 110 m překážek, právě tento závod se stane jednou z ozdob plzeňského šampionátu. „Na všech závodech mám překážky rád, sám jsem je běhal, a dokonce jsem byl rekordmanem Plzeňského kraje. V současné chvíli máme na 110 metrů překážek dva až tři hochy, kteří už porážejí bývalé suverény Dvořáka a Šebrleho. Věřím, že se brzy prosadí i na mezinárodní úrovni,“
prohlásil Pilný a pokračoval: „Kvalitními soutěžemi na mistrovství republiky budou určitě i oba závody ve výšce. Osobně se těším také na disciplíny, ve kterých lze očekávat dobrý výkon, napadají mě oštěp a disk žen.“

Mistrovství ČR se v Plzni konalo již v roce 2000, tedy rovněž v olympijské sezoně. Start v nejlepší domácí konkurenci může některé atlety vyburcovat ke splnění kritérií pro srpnové Hry v Aténách. „Letos jsou olympijské limity IAAF velmi příjemné,“ přitakal Pilný, „Český atletický svaz s normami vypsanými Mezinárodní atletickou federací souhlasil. Na jednu stranu si na sebe šijeme bič, že vzhledem k nízkým limitům se na olympiádu probojují atleti, kteří se pak v soutěžích nemusí příliš prosadit. Na straně druhé se atletické části olympijských her zúčastní 2000 závodníků, tak nevidím důvod, proč by česká atletika měla limity zpřísňovat.“ Úspěchy české výpravy si Karel Pilný odhadovat netroufl, ale k nejbližšímu období naší atletiky se vyjádřil optimisticky: „Co se týká výsledků, prožíváme relativně radostné období. Stále ještě jsou na dráze takoví velikáni jako Honza Železný nebo Tomáš Dvořák, už jsou zde Roman Šebrle, Věra Pospíšilová a další. A k nim se připojují výborné výsledky nastupující generace v podání Jaroslava Báby či Adama Ptáčka. Takovéhle spojení zkušeností, mládí a jakéhosi kvalitního středu může v Aténách reprezentovat velice úspěšnou výpravu,“ věří předseda ČAS. 

Tomáš Klement