Cachová 8., zazářili Walsh a Reesová

sobota 19. března 2016
Máme za sebou druhý den HMS v Portlandu. Kateřina Cachová obsadila v závodě pětibojařek osmé místo. Jakub Holuša a Pavel Maslák postoupili do finále a Adam Sebastian Helcelet je průběžně pátý. O nejkvalitnější výkony dne se postarali koulař Tom Walsh a dálkařka Britney Reesová.

V koulařském finále se nedařilo Tomáši Staňkovi. V prvním pokusu poslal svou kouli do ochranné sítě, v tom druhém zaznamenal výkon 19.46 a ve třetím přešlápnul. Obsadil tedy šestnáctou příčku, což bylo daleko za jeho očekáváním. "Na posledním tréninku jsem si trochu hýbnul se zádama a už v rozcvičování to nebylo nic moc. Vystřelovalo mi do zad, takže jsem nemohl házet svou osvědčenou uvolněnou technikou, takže jsem musel vymýšlet něco nového a doufat, že to trefím, protože formu jsem měl. Ale když se tohle nepovede, i když jsem byl v tabulkách pátý, tak to je špatně. Druhý pokus byl už lepší, dobře načatý, takže jsem byl do třetího v klidu, zkoušel jsem to, ale nešlo to. Musím se s tím teď nějak popasovat," uvedl zklamaný Staněk. Suverénním vítězem se stal Novozélanďan Tom Walsh, který vylepšil svůj kontinentální rekord na 21.76, čímž se také posunul do čela letošních světových tabulek. Překvapivé stříbro vybojoval Rumun Andrei Gag za 20.89 a bronz si na krk pověsí Chorvat Filip Mihajlevič, který si dokázal ve finále vylepšit životní maximum na 20.87.

Kateřina Cachová obsadila v mistrovském závodě pětibojařek osmé místo se součtem 4403 bodů. Naše reprezentantka zaznamenala v dálkařském sektoru 611 centimetrů třetím pokusem a závěrečnou osmistovku zvládla za 2:19.97. "Jela jsem sem s tím, že chci být do osmičky a chci se zlepšit v kouli, to se mi obojí povedlo, tak celkově mohu být spokojená. Jinak mi ale další disciplíny moc nevyšly. Na překážkách jsem zaspala a pak už to nedohnala, ve výšce jsem se příliš nesrovnala s povrchem a na výkonu to bylo vidět. S koulí jsem spokojená, v dálce už moc ne. U osmistovky jsem byla překvapená, že běžíme všechny dohromady, takže to byla trochu mela. Bylo to moje první halové mistrovství světa, jsem ráda, že jsem si ho mohla prožít a sbírat zkušenosti," zhodnotila své vystoupení. Souboj o zlatou medaili byl dramatický až do posledních metrů závěrečné osmistovky. V dálce byla totiž nejlepší Ukrajinka Anastasiya Mochňukovová, když dolétla na 666 centimetrů a do osmistovky vbíhala se solidním náskokem. Ovšem heroický výkon předvedla na půlce Kanaďanka Brianne Thiesen-Eatonová, když časem 2:09.99 Ukrajinku porazila o více než třináct vteřin a nakonec se radovala ze zlaté medaile a nejlepšího světového výkonu roku 4881 bodů. Mochňukovová se musela spokojit se stříbrnou medaili se součtem 4847 bodů. Další Ukrajinka Alina Fjodorovová obsadila třetí příčku v novém osobním rekordu 4770 bodů.

Strhující a hlavně nesmírně kvalitní souboj byl k vidění v dálkařském sektoru, kde se o vítězství přetahovala Američanka Britney Reesová se Srbkou Ivanou Španovičovou. Šťastnější nakonec byl Reesová, která dolétla v posledním pokusu na 722 centimetrů. Na tento výkon již Španovičová nedokázala zareagovat. Přesto může být spokojená. Ke stříbrné medaili totiž přidala i nový národní rekord 707 centimetrů. Stejný počin se podařil i bronzové Britce Lorraine Ugenové. Ta vylepšila historické maximum své země na 693 centimetrů.

I přes famózní časy ve vyřazovacích bojích, se Jamajčan Asafa Powell světového zlata nedočkal. Ve finále na 60 metrů mu ho vzal mladičký Američan Trayvon Bromell. Ten si v tomto závodě vylepšil osobní rekord na 6.47 a radoval se z titulu mistra světa. Powell, který zaspal na startu, se musel spokojit se stříbrem v čase 6.50. Překvapivý bronz získal v novém národním rekordu Barbadosu 6.51 Ramon Gittens.

Ve finále šedesátky překážek se očekával souboj amerického tria. Z toho již na druhé překážce vypadla největší favoritka Kendra Harrisonová, která měla kolizi a do cíle doklusala. Mistrovský titul tak obhájila další zástupkyně hvězd a pruhů Nia Aliová v čase 7.81. Americký double potvrdila stříbrem Brianna Rollinsová. Ta zaostala o jedinou setinu zpět (7.82). Bronz putuje do Velké Británie zásluhou Tiffany Porterové (6.90).

Třetí disciplínou pokračovala soutěž sedmibojařů a dal o sobě vědět i Adam Sebastian Helcelet, který v koulařské části obsadil druhou příčku, když třetím pokusem poslal své náčiní do vzdálenosti 14.96. Dál vrhnul pouze Grenaďan Kurt Felix, který se jako jediný dostal přes patnáct metrů (15.02). V celkovém pořadí se Helcelet posunul na pátou příčku se součtem 2511 bodů, pouhé čtyři body za Američanem Curtisem Beachem. Pořadí na dvou prvních místech se nezměnilo. Bezpečně vede Ashton Eaton se ziskem 2770 bodů před Ukrajincem Kasjanovem (2626). Ve výšce dokázal Helcelet překonat nejlépe 202 centimetrů a přenocuje na páté příčce se ziskem 3333 bodů. Na medaili jich ztrácí 87. "Zdaleka to nebylo na hranicích osobáku. Nepovedlo se mi nic. Mám problémy vždycky srovnat se s palubovkou, nesrovnal jsem se s ní vůbec na dálce a na výšce taky ne, což je škoda, protože v rozcvičce mi to šlo. Škoda, nedá se nic dělat. Ještě tři disciplíny.Jedu na body a z těch jsem zklamaný. Čekal jsem od toho víc. Ale atmosféra je tu úžasná. Američanům se závodí neskutečně, lidi fandí. Celkově se z toho snaží udělat show, představování před startem běhů, hraje hudba, udělali to moc pěkně. Zítra bych si rád zaběhl osobák na překážky, skočil aspoň 5 metrů o tyči. A na kilák se uvidí. Trápí mě achilovka, bylo to v pohodě, ale dva dny po příletu do Chula Visty mě začala zase bolet. I s bolestí jsem vše zvládnul, teď jsem to trochu cítil, ale ne tak jako v loňské sezoně. Na zítra se vyspím a vlítnu do překážek, rozhodně mě to nepoloží, budu v pohodě," uvedla naše vícebojařská jednička. Po čtyřech disciplínách vede Ashton Eaton (3564 bodů). Na druhou pozici se vyhoupnul Grenaďan Kurt Felix (vítěz výšky za 211 centimetrů) a třetí je Ukrajinec Kasjanov.

Na jedničku zvládnul své semifinále Pavel Maslák. Stejně jako v rozběhu, se mu podařilo seběhnout na prvním místě a tuto pozici udržel před dotírajícím Katařanem Harounem až do cíle, kterým proběhl v čase 45.71. "Dneska to bylo docela náročné. V Sopotech jsem se cítil líp a běželo se mi lehčeji. Haroun do mě šel, chtěl jsem uhájit první příčku, takže jsem se musel bránit a vzalo mi to nějaké síly. Navíc jsem se dneska docela špatně vyspal, takže věřím, že dneska se vyspím líp a na finále budu v plné síle. Zítra budu celý den odpočívat. Forma je, ale nebude to zítra jednoduché. Na dvoustovce jsem seběhl dobře, do třístovky jsem běžel a potom jsem už jen kontroloval, jestli mě někdo nepředběhne. Ve finále to nebudu moct asi úplně zezačátku rychle rozběhnout, bylo by to kontraproduktivní, ostatní budou mít také dobré závěry," řekl obhájce titulu. Ještě rychleji běžel vítěz prvního semifinále a vedoucí muž světových tabulek Grenaďan Bralon Taplin. Ten si připsal čas 45.38.

Jakub Holuša si s přehledem pojistil přímý postup z rozběhu do finále na 1500 metrů. V takticky vedeném běhu chvíli i diktoval tempo, poté si hlídal čelo skupiny a skvělým finišem se dostal na třetí příčku, která zajišťovala přímý postup do boje o medaile. Holuša proběhl cílem v čase 3:47.62. "Chůze a poslední tři kola sprint, tak bych to charakterizoval. Bylo to přesně tak, jak jsem si představoval, schovat se u mantinelu a pošetřil jsem síly a pak jsem vyrazil. Měl jsem rezervu, takže konec jsem mohl vypustit. Cítím se skvěle, chtěl jsem být top 3 a to jsem splnil, díky všem, kteří mi drželi palce. Teď se dobře vyspat, masáž a srovnat hlavu. Závodit ve finále se bude dát s každým, budu si muset držet pozici pro poslední pětistovku. Základní cíl jsem si splnil, být ve finále." řekl Holuša. Nejrychleji běžel vítěz druhého běhu Ayanleh Souleiman. Ten ovládl svůj rozběh za 3:41.04.

Nový kontinentální rekord zaběhla nejrychlejší žena semifinálových běhů na 400 metrů Oluwakemi Adekoyová z Bahrajnu, když uběhla dva okruhy za 51.47 a bude tak největší favoritkou pro zítřejší finále. Postoupily také Američanky Hayesová a Spencerová, Jamajčanka McPhersonová či Slovenka Iveta Putalová.

Nejrychlejším mužem semifinále na 60 metrů mužů byl Jamajčan Asafa Powell, který zopakoval svůj čas z rozběhu 6.44. Druhý nejrychlejší byl nestárnoucí Kim Collins (6.49). Zaskvěl se Číňan Bingtian Su. Ten vylepšil časem 6.50 kontinentální rekord.

Šedesátka překážek žen přišla v rozběhu o jednu z hlavních favoritek. Mistryně světa z Pekingu Jamajčanka Danielle Williamsová měla kolizi na druhé překážce a závod nedokončila. Ostatní kandidátky na medaile se do finále bez problémů dostaly. Nejrychlejší byla Kendra Harrisonová v čase 7.81.

Petr Jelínek, foto: A Gräf