Cachová průběžně 15., Maslák do semifinále

Cachová průběžně 15., Maslák do semifinále
Aktuality
sobota 13. srpna 2016
Večerním blokem pokračoval první den atletických soutěží na olympijských hrách. Vícebojařky mají za sebou první den. Čtvrtkař Pavel Maslák postoupil do semifinále. Naopak Radku Juškovi unikla finálová účast o jediný centimetr. Olympijskou vítězkou ve vrhu koulí se stala překvapivě Američanka Michelle Carterová.

Strhující souboj s překvapivou vítězkou byl k vidění ve finále koulařek. Prvních pět pokusů byla ve vedení Novozélanďanka Valerie Adamsová a útočila na třetí olympijské zlato v řadě. V závěrečné sérii se však fantasticky zlepšila Američanka Michelle Carterová, když posunula hodnotu kontinentálního rekordu na 20.63 m a nakonec se radovala ze zlata. Adamsová se musela spokojit "pouze" se stříbrem za 20.42. Bronz putuje do Maďarska zásluhou Anity Mártonové, která navíc svůj úspěch ozdobila novým národním rekordem 19.87.

Odpoledne se rozdělovaly medaile na chodecké dvacítce a čest postavit se nejvýše si vysloužila dvojice Číňanů. Wang Čen se objevil v cíli po 1:19:14, jeho krajan Cchaj o 12 vteřin později (1:19:26). Po bronzové medaili sahal domácí Bonfim, ale nakonec byl o pět vteřin rychlejší Australan Bird-Smith (1:19:42). Dobře známý poděbradskému publiku Němec Linke skončil pátý (1:20 rovných).

Po čtyřech disciplínách sedmiboje je ve vedení Britka Jessica Ennis-Hillová, která má na kontě 4057 bodů. Druhá je Belgičanka Nafissatou Thiamová (3985 b.) a třetí pozici okupuje Akela Jonesová z Barbadosu (3964). Eliška Klučinová figuruje na jednadvacáté příčce, když posbírala 3620 bodů, Kateřina Cachová přenocuje na průběžné patnácté pozici se ziskem 3673 bodů. Průběžně lepší z české dvojice si po doběhu 200 m prožila chvíli nepříjemného napětí, rozhodčí ji nejdříve připsali DQ, které nakonec naštěstí ještě před protestem zmizelo. Po smutné debatě s novináři přišlo již oficiální ujištění, že není diskvalifikovaná: „Chcete se ještě na něco zeptat?“ smála se předtím, než zhodnotila svůj první den:

 Překážky ve víceboji běžela lépe než 13.19 jen na Kladně (13.16). "Ale tam mi o nic nešlo, limit jsem měla splněný. A když to jdu jednotlivě, jdu do toho trošku agresivněji. Tady se bojím, abych neškobrtla, hned je 50 bodů pryč, takže je lepší jít trochu na jistotu a na to je to hodně dobrý čas.“ Ve výšce Kateřina měla v hlavě zpackaný Amsterdam (jen 162, tady 177): „Výšku jsem si potvrdila v Táboře, kde jsem skočila 173, takže jsem moc nevěděla, co předvedu teď. S těmi 177 jsem spokojená, i když bych neměla. S koulí (12.38) bojuju pořád, ale už je to za dvanáctku skoro v každém závodě, takže se to počítá, i když je to ztráta. 200 jsem chtěla běžet pod 24 a i jsem se cítila dobře, ale všechny holky v běhu měly lepší osobáky i letošáky, a já doběhla třetí, takže podmínky asi nebyly úplně dobré (24.32)."

Eliška Klučinová po dopoledních překážkách za 14.07 a výšce 1.80 byla podle očekávání lepší v kouli, 4kilové náčiní poslala do vzdálenosti 14.41 metru a v průběžném pořadí si polepšila na patnáctou příčku. Ještě o půlmetr dál se dostala Belgičanka Thiamová, a díky 14.91 si upevnila vedení. Na dvoustovce se u Elišky projevila ne zrovna ideální běžecká forma a finišovala za 25.37. Nejrychlejší byla Britka Johnson-Thompsonová (23.26).  

Velkou dávku štěstí si vybral čtvrtkař Pavel Maslák. Svěřenec Dalibora Kupky finišoval v závěrečném rozběhu na pátem místě v čase 45.54 a nakonec postoupil jako poslední závodník časem a poběží olympijské semifinále. "Jsem rád, že jsem postoupil do semifinále, ale spokojený nemůžu být. Byla mi docela zima. Vychladli jsme už v callroomu a ke konci mi pak došlo. Snad se na semifinále dobře vyspím a bude to lepší," uvedl. Nejrychlejším mužem rozběhů byl Grenaďan Kirani James (44.93). 

Naopak po evropském šampionátu si vybral další porci smůly dálkař Radek Juška. Po Amsterdamu, kde jej až horší druhý pokus připravil o bronz mu tentokrát o jediný centimetr uniklo olympijské finále. Jeho nejdelší pokus měřil 784 centimetrů, což mu stačí na celkové třinácté místo, a nezopakuje tak svou finálovou účast z předšlého světového měření na loňském MS v Pekingu. "Letos se mi opravdu lepí smůla na paty. Dnes mi to moc nesedlo.Neskákalo se mi dobře. Nevím, čím to mohlo být," neskrýval zklamání. 

Kladivářka Kateřina Šafránková skončila ve své kvalifikační skupině na deváté příčce, když hodila nejdále 68.33. Celkově si pak z Ria odveze sedmnácté místo. "Byla jsem připravena dobře. Asi ještě neumím závodit na tak velkých akcích. Snažila jsem se od té nervozity odprostit, ale nepodařilo se," litovala bezprostředně po závodě. Nejdelší pokus kvalifikace hodila světová rekordmanka Wlodarczyková (76.93).

Rozběhy absolvovaly sprinterky na stovce, všechny velké favoritky včetně evropského želízka Schippersové (11.16) jdou dál, již v této fázi soutěže se pod 11 vteřin dokázala dostat obhájkyně titulu z Londýna Jamajčanka Fraser-Pryceová (10.96). O semifinále usilovaly také mílařky, žádné velké překvapení se nekonalo, nejrychlejší byl třetí běh, který ovládla Etiopanka Seyaumová (4:05.33). 

Výsledky

Galerie

Petr Jelínek, Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Fotogalerie