Cachová triumfovala v Kladně, Lukáš druhý za Risem
Trojnásobná vítězka mítinku a domácí rekordmanka Klučinová tentokrát kvůli zdraví na Kladně chyběla, ale výtečně ji zastoupila Kateřina Cachová. Svěřenkyně Martiny Blažkové od včerejška soutěži vládla a i přes zaváhání v dálce si nakonec vylepšila i osobní rekord, oproti mistrovství ČR o 43 bodů. A 6328 je čtvrtý nejlepší český výkon historie, Cachovou v letošním světovém měřítku řadí na průběžnou šestou pozici. "I když se mi nepovedla dálka (5.99 m), tak jsem věřila, že na rekord to vyjde. V oštěpu (45.11 m) jsem naštěstí neztratila moc. Věděla jsem, že když zlepším osmistovku, že to padne. A tam byl velký předpoklad, že se poběží líp, protože na Slavii jsem běžela sama, tady jsem se táhla za holkama, to se běží vždycky líp (vylepšila osobák 2:13.18)," zhodnotila a srovnala svůj druhý den s MČR před třemi týdny Kateřina. Ačkoli je potěšena, že dlouholeté zdravotní peripetie se (snad) povedlo zažehnat, do zpěvu jí po závěrečné půlce nebylo. "Ono to bolí nejvíc z těch disciplín. Ale člověk má zase lepší pocit, když už to má hotové a kor, když se to povede," pochalovala si.
Zatímco na čele vládl dnes již poklid, o druhé místo se strhla řádná mela. Nakonec jej vydřela se součtem 6076 bodů Běloruska Jana Maximovová o jediný bodík před Polkou Karolinou Tymiňskou, která mimochodem byla na Kladně už čtyřikrát druhá. Přes šest tisíc se ještě dostaly další Běloruska Něcvjatajevová (6007) a Portoričanka Felixová (6003), šestá za nimi skončila britská juniorka Lakeová, medailistka z HMS Fjodorovová pak obsadila až devátou pozici. Barbora Zatloukalová složila 5307 bodů, což stačilo na patnácté místo, Anna Nečinová 5086 a byla s tím 18.
Obhajobu loňského triumfu Lukášovi překazil Lars Vikan Rise, norský desetibojař složil 7925 bodů, čímž si navíc vylepšil o sedm bodů dva roky starý osobní rekord z Kladna. "Je to tady můj oblíbený mítink," uvedl Rise a přiznal, že by v příštím závodě, ME v Amsterdamu, rád překonal vysněných 8000.
O totéž bude moci usilovat i Marek Lukáš, který uplynulé dva dny sváděl především souboj s mladším domácím kolegou Doležalem právě o start na Evropě. "Když si to konečně sejde, a doufám, že to bude příště, tak už bude osobák začínat osmičkou," uvedl svěřenec Josefa Karase, který součtem 7903 b ztratil na vítěze 22 bodů, naopak osobák si vylepšil o 11 bodů. "Také před rokem jsem byl v podobné situaci, že jsem bojoval o vítězství, tentokrát jsem neměl tolik štěstí. Ale jsem rád i za druhé místo," dodal.
Třetí místo obsadil zkušený, v červenci 33letý Estonec Mikk Pahapill se ziskem 7814 bodů (111 b za vítězem). Čtvrtá pozice zůstala Janu Doležalovi, který přes čtyři dílčí osobáky nakonec vylepšil osobní rekord "jen" o 23 bodů, nová hodnota je tedy 7730. "Letos sbírám hlavně zkušenosti a jsem rád, že se mi povedlo dát dvakrát přes 7700," našel pozitivum svěřenec Pavla Svobody. V těsném závěsu za Doležalem pak skončili Britové Bryant (7715) a Gregory (7702) a také dlouho v popředí se pohybující Argentinec Gastaldi (7695).
Sedmiboj po disciplíně
Druhý den nezačal pro Kateřinu Cachovou úplně ideálně, vedoucí závodnice založila 585 pak v obou pokusech přidala centimetry, ale nedostala se ani přes 6 metrů, respektive chyběl jí centimetr k této hranici. Z pohledu útoku na osobní rekord to byla nepříjemná ztráta, ale z pohledu závodu žádná větší komplikace: běloruské soupeřky Něcvjatajevová a Maximovová skočily méně (545 a 572) a jen jediná soupeřka, Portoričanka Alysbeth Felixová se dostala výrazněji za 6 m - o 20 cm. Výkony začínající šestkou ještě předvedly Britky Lakeová (604) a Staintonová (603). Barbora Zatloukalová otevřela sobotu 569 cm, Anna Nečinová 514.
V oštěpu naopak naopak předvedla svěřenkyně Martiny Blažkové svůj standard, oproti republice na Slavii slevila jen nějakých šest decimetrů. A 45.11 jí naopak navýšilo náskok na nejbližší soupeřky už na témeř tři sta bodů, dál než Kateřina totiž hodila jen průběžně osmá Voroninová z Uzbekistánu (48.16). Před závěrečnou půlkou se schylovalo k bitvě o druhé místo, vždyť trojici Maximovová (v oštěpu 43.38), Tymiňská (40.13), Lakeová (40.08) dělilo mezi sebou jen 13 bodů a teoreticky "na dostřel" byly ještě Felixová (za druhou Maximovou 32 b) a Něcvjatajevová (46 b). Z dvojice mladých českých sedmibojařek byla i v šesté disciplíně lepší juniorka Zatloukalová, která hodila 39.92, o rok mladší Nečinová předvedla 38.71.
Osmistovka za 2:13.18, tedy v druhém osobním rekordu na letošním TNT mítinku, stvrdila vítězství pro Cachovou a také její celkové vítězství. Nejrychlejší byla podle očekávání Polka Tymiňská (2:10.81). Zatloukalová zakončila soutěž výkonem 2:21.29, Nečinová 2:33.47.
Desetiboj po disciplíně
Pokračování duelu českých desetibojařů o nominaci na ME začal lépe Marek Lukáš, který vyhrál stodesítku překážek ve svém letošním maximu 14.27. U jména Jana Doležala zasvítila zkratka PB, v jeho případě tedy čas 14.72 znamená osobní rekord. Na čele zůstal i po překážkách Brit John Lane (ty běžel 14.58), Lukáš se vyšvihl na třetí příčku pouhé dva body za Argentince Romána Gastaldiho (14.93), také Doležal se posunul vpřed, a to na pátou pozici.
Disk je parádní Janova disciplína, a potvrdil to i v Kladně, kde hodil nejdál ze všech, navíc je 48.52 i jeho osobním rekordem s 2kg náčiním. Marek si posunul alespoň své letošní maximum, a to na 40.16. Doležal díky svému velehodu poskočil do průběžného vedení o 42 b před Lanea (v disku 37.59) a 60 b před Gastaldiho (43.48), Lukáš ztrácel po šesté disciplíně na svého rivala v boji o limit na sedmém místě 130 bodů.
Naopak v tyčkařském sektoru má Doležal rezervy: dnes si však vylepšil osobák na 460 a tím se udržel v čele o 13 bodů před Lanem, který skočil jen o decimetr více (470). Na svého domácího rivala v boji o ME Lukáše naopak 30 b získal, neboť mistr republiky předvedl 450. Vítěz osmé disciplíny se 490 se stal průběžně osmý Brit Gregory, zato druhý Estonec Pahapill se díky 480 cm vyšvihl z osmé na třetí příčku.
Oštěp je zase parádní disciplínou Lukáše, jeho 68.96 metru byl nejdelší hod dne a v tu chvíli jej posunul na druhé místo za Nora Riseho, druhý nejlepší v sektoru s 66.82. Doležal klesl za Estonce Pahapilla (61.18) na čtvrtou pozici po výkonu 53.07.
Závěrečná patnáctistovka už pořadí na čelných pozicích stvrdila, z top čtveřice byl nejrychlejší Lukáš, ale 4:35.05 bylo jen o vteřinu a půl před Norem Risem, což na změnu pořadí nestačilo. Famózní běh předvedl Lotyš Erins, necelé čtyři okruhy prolétl za 4:14.49.