ČAS pokračuje v integraci běhů
„Organizované běhání má u nás velkou tradici, vezměme ukázkový příklad – Běchovice,“ říká předseda ČAS Libor Varhaník. „Závod se koná bez přestávky od roku 1897 a je nejstarším na světě po bostonském maratonu,“ přidává známá fakta. Ročně se v České republice koná na osm stovek závodů mimo dráhu a snahou svazu je integrovat tuto komunitu do atletického hnutí, jak již dříve deklaroval třeba při předávání ocenění top desítce organizátorů.
Kongres AIMS (Asociace mezinárodních maratonů a dálkových závodů) pořádaný PIM, na nějž přijelo do Prahy na 250 účastníků z 51 zemí a 7 kontinentů (více viz zde), se nabízí jako ideální příležitost k postupnému kroku k tomuto cíli. „Je skvělé, že se ti nejvýznamnější čeští pořadatelé budou moci potkat s těmi největšími – z Londýna, Berlína, New Yorku nebo Bostonu,“ je přesvědčen Varhaník.
Ze strany ČAS však nezůstalo jen u zprostředkování neformálních setkání. Do hlavního města dostali pozvánku zástupci velkých českých měst, jimž hodlá předseda svazu představit „Memorandum o společném postupu pořádání masových běhů na území města“. Text v preambuli vyzdvihuje vzrůstající význam těchto akcí a jejich četná pozitiva. V pěti článcích pak především garantuje spolupráci svazu a města a co je velmi důležité, říká, že „účastníci memoranda budou usilovat o to, aby všechny kroky byly realizovány bezprostředně po podpisu“.
Jelikož je nutné, aby text prošel před podpisem schválením radou města, bude starostům a primátorům předána také důvodová zpráva shrnující zásadní argumenty pro podporu pořádání velkých běžeckých podniků. Výchozím bodem je fenomén, který tyto akce představují: „Odráží v moderní podobě především touhu lidí sportovat, sociálních kontaktů a úsilí o zdravý životní styl,“ píše se v úvodu zprávy. Zdůrazněn je široký společensko-ekonomický efekt, který masové běhy mají a který by měli městští radní reflektovat.
Příležitost, při které bude zastupitelům memorandum prezentováno, bude veskrze příjemná. Při slavnostní večeři pořádané Českým atletickým svazem se připomene šedesát let od slavných třech zlatých vytrvaleckých medailí Emila Zátopka na olympijských hrách v Helsinkách. Přítomna bude jeho žena Dana, neméně slavná oštěpařka. „To, že jsem se rozhodl uspořádat v Praze maraton, bylo díky Zátopkovým,“ říká k tomu Carlo Capalbo, organizátor těch největších běžeckých akcí u nás. „Ostatně, Emil byl i prvním ředitelem závodu,“ připomněl Capalbo.
„Celý svět jej v souvislosti s výročím oslavuje a zítřejší gala je naším příspěvkem. Máme pro paní Danu malý dárek, ale je to samozřejmě překvapení,“ usmíval se italský rodák, který toho pro běhání v Česku udělal hodně a stále dělá. Důkazem je třeba právě AIMS, v níž si vybudoval takovou pozici, že získal pro Prahu celosvětové setkání, jehož jsme svědky. ČAS na práci Capalba a spol. navazuje svou snahou o silnější provázání běžců s atletickou rodinou.