Čechová do Paříže, Balnerův start ohrožen
Českým tyčkařům se na mítinku Sergeje Bubky v Doněcku výsledkově dařilo, oba skončili na třetích místech. Mužskou soutěž ovládl Francouz Renaud Lavillenie, jenž při rozeskakování vylepšil vlastní maximum roku na 593 cm. Sklonit se před ním musel domácí Maxim Mazuryk, jenž si však posunul osobní rekord na 588. Pro Michala Balnera však mělo zlepšení letošního výkonu na 570 hořkosladkou příchuť.
Poté, co svěřenec Boleslava Patery dvakrát „zabalil“ pokus na úrovni českého rekordu 582 cm, vzal si na poslední šanci svou oblíbenou tyč, která jej ale zradila. „Většinou se tyč láme na tři kusy, ale tahle se zlomila na dvě. Zranění nevzniklo pádem, ale tím tlakem, jak mi tyč vibrovala v ruce. Viděl jsem vlastní šlachy,“ řekl trpce Balner, který musel být převezen do zdejší nemocnice.
Zranění Michala Balnera - foto: archiv atleta
Ta nepříjemný zážitek ještě umocnila. „To bych nikomu nepřál, doktoři na sále s cigárkem, místo anestézie mi tu ruku utáhli jen gumou, aby se odkrvila. Nějak mi to dali do kupy, už jsem na hotelu. Ale hned, jak se v neděli odpoledne vrátím domů, vyrazím do nemocnice. Zatím také vůbec nevím, na jak dlouho mě to vyřadí, domluva tu byla docela složitá,“ popsal „péči“ v ukrajinské nemocnici Balner. „Mistrovství Evropy je asi pasé, což je škoda, cítil jsem šanci. Ale třeba se mi aspoň podaří doléčit achilovku,“ našel pozitivum v nepříjemné obratu v sezoně.
Jiřina Ptáčníková podlehla pouze Jeleně Isinbajevové, která se po překonání 485 cm pokoušela bez úspěchu o světový rekord, a Polce Anně Rogowské, která si připsala 470 cm. O tuto výšku se pokoušela i Ptáčníková, leč zůstalo „jen“ u 460 cm. „Byly to hodně vysoké skoky, ale prostě to tam nezůstalo. Asi si to nechávám až na Evropu,“ reagovala svěřenkyně Nikolaje Goroškova s nadhledem pro web topathletics.org. „Ale mám velkou radost. Byla tady skoro cela světová špička, takže mám slušné skalpy," pochvalovala si Ptáčníková.
Vídeň
V rakouské metropoli se představila řada českých atletů. Limit se podařilo zlomit Kateřině Čechové, která šedesátku zvládla v rozběhu za 7.33, čímž přesně splnila požadovaný čas pro halové mistrovství Evropy. Ve finále běžela pouze o setinu pomaleji.
Kateřina Čechová - foto: www.graf.cz
Paříž měli z Vídni na dosah i další, tolik závodnického štěstí však neměli. Pavlu Maslákovi chybělo na čtvrtce v čase 47.22 pouhých sedmnáct setin, Theodor Jareš běžel 47.39. Stanislav Sajdok potřeboval být na šedesátce s překážkami rychlejší o pět setin než 7.75.
Výsledky z Vídně
A ještě informace z francouzského Val du Reuil, kde zvítězil Libor Žilka v rozběhu na 60 m za 6.78, ve finále byl druhý za 6.73 (limit 6.68). Překážkář Martin Mazáč vyhrál tamtéž rozběh za 7.84 a ve finále obsadil čtvrté místo za 7.85.